«نود اقتصادی»:ادعای امریکا مبنی بر صفر کردن فروش نفت ایران با معاف شد 8 کشور از تحریم‌های نفتی، پیش از اجرایی شدن با شکست مواجه شد.

بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده از توافق با 8 کشور برای معافیت از تحریم‌های نفتی ایران خبر داده است و این کشورها می‌توانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند. با اینکه پمپئو از این 8 کشور نام نبرده است اما انتظار می‌رود کره‌ جنوبی، ژاپن و هند از جمله کشورهایی باشند که موافقت آمریکا برای خرید نفت ایران را جلب کرده باشند.
رویترز نیز در گزارش خود با نام بردن از کشورهای عمده واردکننده نفت ایران شامل چین، هند، کره‌ جنوبی، ترکیه، امارات متحده عربی و ژاپن گمانه‌زنی‌های درباره این 8 کشور داشته است و در کنار آن‌ها از تایوان نیز نام برده و به نقل از مقامات وزارت انرژی ترکیه، از اعلام موافقت امریکا برای ادامه واردات نفت این کشور از ایران خبر داده است.
گمانه‌زنی‌ها درباره ترکیب کشورهایی که پس از 4 نوامبر/ 13 آبان به واردات نفت از ایران ادامه خواهند داد زیاد است. اما کره‌ جنوبی، ژاپن و هند کشورهایی هستند که اکثر منبع معتبر از جمله بلومبرگ و نیویورک تایمز نیز از آن‌ها نام برده‌اند.
آمارهای اولیه گمرک جمهوری اسلامی ایران در 6 ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد این سه کشور از شرکای مهم تجاری ایران هستند به طوری در فهرست 20 کشور نخست شرکای تجاری ایران قرار داشته‌اند. هند رتبه 5، کره جنوبی رتبه 6 و ژاپن رتبه 14 را در میزان صادرات ایران دارند. ارزش کل صادرات ایران به این 3 کشور در 6 ماه نخست سال جاری بالغ بر 2 میلیارد و 285 میلیون دلار بوده است.

این کشورها در فهرست 20 کشور نخست واردکننده به ایران نیز قرار دارند. کره جنوبی و هند رتبه 3 و 4 را در مبادی واردات به ایران دارند و ژاپن رتبه 15؛ به طوری که ارزش کل واردات ایران از این کشورها در این بازه زمانی بالغ بر 3 میلیارد و 90 میلیون دلار بوده است.

مجموع واردات «سوخت‎‌های معدنی، روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن‌ها، مواد قیری، موم‌های معدنی» این 3 کشور از ایران در سال 2017، رقمی بالغ بر 127 میلیارد و 408 میلیون دلار بوده که 4 میلیارد و 120 میلیون دلار آن مربوط به «نفت خام و روغن‌های حاصل از مواد معدنی قیری، خام» است.

همچنین سهم ایران در بازار نفت این سه کشور در 10 سال اخیر نشان می‌دهد با وجود کاهش صادرات در بازه‌های اعمال تحریم، این کشورها هرگز اقدام به قطع خرید نفت از ایران نکرده‌اند و پس از یک دوره، ایران توانسته است سهم خود در بازار این کشورها را مجددا به دست آورد.

به نظر می‌رسد در دور جدید تحریم‌ها نیز، پس از یک وقفه، ایران سهم خود از بازار جهانی نفت را بازیابد و شرکای تجاری ایران راه‌حل‌هایی برای استمرار روابط تجاری تحت شرایط تحریم بیابند.