«حمید پورمحمدی» روز دوشنبه در نشست تخصصی مشورتی در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای برای ایجاد تاب‌آوری در برابر حوادث تدریجی شامل طوفان، گرد ‌و ‌غبار و مدیریت اطلاعات برای مقابله با حوادث فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه (اپدیم) که در هتل اسپیناس تهران برگزار شد، افزود: آسیا و اقیانوسیه از مناطق خطرپذیر هستند به گونه ای که کشورهای در معرض تهدید در این مناطق، هر سال زیان اقتصادی فراوانی را به واسطه این بلایا متحمل می‌شوند.
وی اظهار داشت: کمیسیون اسکاپ در هفتاد و یکمین نشست خود، قطعنامه تاسیس مرکز توسعه مدیریت اطلاعات بلایا برای آسیا و اقیانوسیه موسوم به اپدیم را تصویب کرده است که اجرای آن و افتتاح این مرکز در تهران در حال گذراندن مراحل قانونی و تصویب در مجلس شورای اسلامی است.
معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: به موازات پیگیری تصویب این لایحه، تدوین موافقت‌نامه اداری و مالی تاسیس این مرکز نیز در دست پیگیری است.
پورمحمدی یادآور شد: در هفتاد و دومین نشست کمیسیون اسکاپ، جمهوری اسلامی ایران به عنوان میزبان مقر نهاد اپدیم تعیین شد.
وی افزود: از جمله اهداف اصلی تعیین شده برای اپدیم کاهش آسیب‌ها و خسارت های ناشی از مخاطرات طبیعی از طریق ایجاد ظرفیت‌ها و توانمندی‌های انسانی و سازمانی در کشورهای منطقه، با اتکای به مدیریت بلایای طبیعی و نیز تقویت همکاری‌های منطقه‌ای در این حوزه است.
وی افزود: مدت پنج سال است که ایران هزینه های مرکز اسکاپ را تامین می‌کند و انتظار می رود کشورهای منطقه هم در همکاری با این مرکز از ثمرات آن بهره‌مند شوند.
به گزارش ایرنا، نشست تخصصی مشورتی در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای برای ایجاد تاب‌آوری در برابر حوادث تدریجی شامل طوفان، گرد‌ و ‌غبار و مدیریت اطلاعات برای مقابله با حوادث فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه موسوم به اپدیم به ریاست جمهوری اسلامی ایران و با شرکت نمایندگانی از سازمان‌های بین‌المللی و جهانی 14 و 15 آبان ماه در محل هتل اسپیناس در تهران برگزار می شود.
هدف اصلی این نشست، بررسی پیش‌نویس اطلس بلایای فرامرزی، توافق بر سر عناصر تبادل اطلاعات و چارچوب توسعه ظرفیت برای تصمیم‌گیری در مورد بلایای طبیعی و نیز ایجاد شبکه مشارکتی برای اجرا از طریق برنامه کار اپدیم است.
گفتنی است که این نشست دو روزه تخصصی در قالب کارگاه آموزشی با حضور نمایندگان بلندپایه از سازمان‌های بین‌المللی و جهانی و نیز مدیران و صاحب‌نظران و کارشناسان کشورمان برگزار می‌شود.