محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی اتاق تعاون با اعضای وزارت جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران که امروز صبح در اتاق تعاون ایران برگزار شد، اظهار کرد: با وجود با اینکه مرتب در حال پیگیری نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید هستیم اما هنوز نرخ ها اعلام نشده است.

وی در رابطه با آخرین وضعیت تولید و توزیع کالاها افزود: از لحاظ تأمین و توزیع کالا آنچه که در داخل تولید می شود و مابقی از طریق واردات تأمین می شود مشکلی نداریم.

حجتی با اشاره به اینکه تولید مرغ داخل بیش از حد نیاز مصرف است، بیان کرد: افزایش قیمت مرغ تابع قیمت تمام شده است از آنجا که اعتقاد داریم متوسط قیمت مرغ باید بین 9 هزار و 500 تا 10 هزار تومان باشد از این اینرو مرتب با کنترل بازار سعی داریم تا اجحافی در حق مصرف کنندگان صورت نگیرد چرا که اگر بنا به هر دلیلی بازار سیاهی ناشی از افزایش تقاضا و مشکلات توزیع ایجاد شود ذخایر خود را به بازار توزیع می کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بحث خسارت ها یکی دیگر از مشکلات جدی پیش رو بخش کشاورزی است، گفت: سایر بخش ها همانند بخش کشاورزی در معرض خطر نیستند این در حالی است که بخش کشاورزی به سبب وسعت عرصه ها و آفات بیماری ها با مشکلاتی روبروست که این معضل را تنها می توان از طریق مدیریت ریسک بهبود بخشید.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش خسارت ها در بخش کشاورزی صنعت بیمه باید حمایتی باشد . ضمن آنکه دولت از این بخش باید حمایت جدی داشته باشد چرا که اعتبار هزار میلیارد تومانی صندوق بیمه پاسخگوی حجم خسارت کشاورزان نیست.

حجتی با اشاره به اینکه توزیع شیر مدارس نیاز به حمایت وزارت جهاد کشاورزی ندارد، تصریح کرد: باتوجه به آنکه بودجه توزیع شیر مدارس در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد از  اینرو این وزارتخانه برای توزیع صنایع لبنی قراردادهایی را منعقد می کند.