به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، 'رضا پاشایی' امروز (دوشنبه) در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه خودرو تهران درجمع خبرنگاران افزود: قطعه سازان کشور قادر به تولید قطعات پیچیده و های تک هستند به شرطی که مسئولان به این موضوع، ایمان داشته باشند.
وی به ترکیه اشاره کرد و گفت: زمانی صنعتگران آن کشور برای دریافت آخرین فناوری ها و آموزش از صنعتگران ایرانی کمک می‌گرفتند، اما امروز با برنامه‌ریزی و حمایت‌های مالی و معنوی دولت شان رشد کرده و از ما پیشی گرفته اند.
پاشایی گفت: متاسفانه قطعه‌سازان ایرانی هیچ گاه از حمایت های لازم در داخل برخوردار نبودند، بلکه با پول خود کار کرده و تولید خود را در اختیار خودروسازان قرار دادند؛ اگر این سرمایه ها را از صنعت خودروسازی بیرون بکشند خودروسازان داخلی نیز سقوط خواهند کرد .
عضو هیات مدیره انجمن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور ادامه داد: صنعت خودروسازی ایران از ظرفیت های لازم برخوردار است که باید به آن بها داده شده و سرمایه گذاری انجام شود و پس از آن از این واحدها انتظار داشته باشیم، اما مشکل آنجاست که در ایران خودروهای با فناوری بالا تولید نمی شود.
وی در پاسخ به ایرنا در خصوص انبار کردن قطعات و لوازم خودرو خاطرنشان کرد: امروز با افزایش قیمت مواد اولیه، قطعه سازان دیگر توانی برای تولید و سپس دپوی قطعات ندارند.
شهابی تاکید کرد: دولت باید قیمت خودروها را واقعی و همچنین نسبت به تامین قطعات مورد نیاز اقدام کند تا خودروها تجاری شده و وارد بازار شوند.
وی تصریح کرد: فرمول تعیین قیمت متعارف برای خودرو متشکل از قیمت مواد اولیه، سطح دستمزد و سود متعارف 2 تا چهار درصدی (نه 20 درصدی) است و اگر از این فرمول خارج شویم قطعا قیمت‌ها غیرواقعی خواهد بود.
این مسئول تأکید کرد: قیمت گذاری واقعی در خودرو همواره نزدیک به قیمت آزاد باید انجام شود و دولت باید فضا را برای فعالیت آزاد اقتصادی باز بگذارد تا همه بتوانند بهره‌برداری کرده و رقابت کنند.
وی ادامه داد: حتی باید فضایی فراهم شود که خودروسازان صاحب برند جهانی در کشورمان حضور یابند تا خودروسازان داخلی نیز از آنها یاد گرفته و به رقابت با آنها بپردازند.
شهابی گفت: شایسته مردم ایران نیست که بعد از چند دهه همچنان سوار خودروهایی نظیر پراید شوند.
به گزارش ایرنا، سیزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه های خودرو تهران امروز (دوشنبه) با حضور 190 شرکت خارجی از 11 کشور و 510 شرکت داخلی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز بکار کرد.
این نمایشگاه تا 24 آبان هر روز از ساعت 9 تا 17 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آماده بازدید علاقه مندان و فعالان صنعت خوردو است.
اقتصام* 3065*9186**2022

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.