«نود اقتصادی»:روند نزولی شاخص بورس همچنان ادامه دارد که در پایان معاملات امروز به سقوط به کانال 173 هزار واحدی منجر شد.
از جمله دلایلی اصلی افت شاخص بورس در معاملات امروز، قیمت های پایین نفت، کاهش نرخ ارز و تحلیل فنی شاخص (تکنیکال) است.
بازار بورس ایران، ارتباط مستقیمی با نرخ ارز و بهای نفت دارد به طوری که رشد نرخ ارز و بالا رفتن قیمت نفت در بازارهای جهانی شرکت های مرتبط با آنها که سهم بسیار بزرگی را از بازار سرمایه کشورمان دارند تحت تاثیر قرار داده و شاخص بورس را افزایش می دهد و برعکس.
روند کاهشی بهای ارز و همچنین افت شدید قیمت نفت در روزهای اخیر باعث ایجاد تردید در تداوم سودآوری شرکت های ارز محور بازار سرمایه مانند شرکت های پالایشی، پتروشیمی، معدنی و فلزی شده است.

** افت شاخص های اصلی بازار سرمایه
در معاملات امروز 2 میلیارد و 199 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش هفت هزار و 476 میلیارد ریال در 158 هزار و 467 نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، یک هزار و 532 واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 553 واحد کاهش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 390 واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. شاخص آزاد شناور پنج هزار و 892 واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور چهار هزار و 350 واحد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس نیز هشت هزار و 186 واحد افت کرد.
در معاملات امروز نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، وامید (گروه سرمایه گذاری امید)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) بیشترین فشار منفی را وارد کرده و شاخص بورس را پایین کشیدند.
در مقابل، آپ (آسان پرداخت پرشین) و همراه (ارتباطات سیار) بیشترین تاثیر مثبت را داشتند.

** صنایع جذاب بورسی
گروه فراورده های نفتی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 108 میلیون سهم به ارزش 905 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش 761 میلیارد ریال و بانک به ارزش 721 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند. همچنین گروه فلزات اساسی با دادوستدی به ارزش 708 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت.
گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 591 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

** افت فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز 31 واحد کاهش یافت و در جایگاه یک هزار و 880 واحدی قرار گرفت. در بازار فرابورس، بیش از 824 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از چهار هزار و 511 میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، ذوب (ذوب آهن) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) بیشترین تاثیر منفی و کگهر (سنگ آهن گهر زمین) بالاترین تاثیر مثبت را داشت.