«نود اقتصادی»- معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات کشور اعلام کرده است که موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به طور کامل مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان بوده و تحت هیچ عنوانی، نمی‌تواند خصوصی باشد.

کیومرث داوودی در گفتگو با «نود اقتصادی» اذعان داشته که "بطحایی"وزیر آموزش و پرورش در رعایت قانون منع به کارگیری بازنشستگان پیش قدم بوده، بنابراین درشرایط فعلی برای این وزارتخانه جالب نیست که خود را  به  حاشیه کشیده و بگویدکه موسسه  صندوق ذخیره فرهنگیان مشمول قانون منع به کار گیری بازنشستگان نمی شود!

دو روز قبل،"علی الهیار ترکمن" معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ وپرورش در گفتگوی خود با «نود اقتصادی»،موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان را بخشی خصوصی دانسته و مدعی شد که در حال حاضر تمام نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات برغیردولتی بودن این صندوق تاکید دارند، بنابراین،صندوق ذخیزه فرهنگیان ،مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان نمی شود و ادامه داده که موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان  از بودجه دولت هیچ استفاده ای نمی کند و پولی که  دولت به حساب صندوق و فرهنگیان واریز می کند بابت  کمک دولت به فرهنگیان است!

اکنون،معاون فنی وحسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات کشور،در واکنش به اظهارات معاون وزیر آموزش و پرورش، به نود اقتصادی گفته که به طور قطع، موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان  از نظر دیوان محاسبات کشور، مشمول قانون منع به کار گیری بازنشستگان بوده و مدیران بازنشسته ای که دراین صندوق به کار گرفته شده اند باید هرچه سریعتر پست سازمانی خود را ترک  کنند.

دوم مردادماه امسال،نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را اصلاح و محدودیت‌های جدیدی را براین قانون اعمال کرده اند که 27 شهریور ماه امسال هم رییس جمهوری، آن را به «سازمان اداری و استخدامی کشور برای اجرا » ابلاغ کرد.

طبق این قانون،دستگاه‌های مشمول مکلفند ظرف مدت 60 روز، افراد مشمول این قانون را از خدمت منتزع و با آنها تسویه حساب کنند که این مهلت 26 آبان ماه به اتمام رسید.

به گفته داوودی، با توجه به اتمام مهلت حضور بازنشستگان ، از روز 27 آبان ماه سال جاری هر پولی  که به این دسته  از افراد پرداخت شود غیر قانونی بوده و جرم محسوب می شود.

معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات کشور، از مذاکرات خود با وزیر آموزش و پرورش  برای استقرار گروه حسابرسی دیوان محاسبات کشور در موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان خبرداد و ابراز امیدواری کرد که با استقرار بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات در صندوق ذخیره فرهنگیان،دیگر تخلفاتی که در سال های  گذشته  در صندوق ذخیره  فرهنگیان به وجود آمد،تکرار نشود.

وی،تاکید کرد که وزارت آموزش و پرورش و موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان،در مورد عدم به کار گیری بازنشستگان باید تابع قانون باشند و با توجه به  کناره گیری شهردار بازنشسته تهران،صندوق مذکور به هیچ وجه نمی تواند خود را خارج از قانون  منع به کار گیری بازنشستگان بداند.

داوودی، هشدار داد که اگر صندوق ذخیره فرهنگیان، قانون منع به کار گیری بازنشستگان را رعایت نکند دیوان محاسبات،عدم رعایت قانون را به مجلس  شورای اسلامی گزارش  خواهد کرد.

گفته می شود که "مهدی نیکدل" مدیر عامل  فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان در زمره افراد بازنشسته به شمار می رود.

"محمد هاشم رکن تهران"، رئیس هیات مدیره موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان هم دوم مهرماه سالجاری در گفتگو با«نود اقتصادی» تایید کرده که خود او بازنشسته بوده و تعداد افراد بازنشسته شاغل در این موسسه و شرکت‌های تابعه آن را کمتر از انگشتان دو دست برشمرده و گفته برای کنار گذاردن افراد بازنشسته شاغل اقدامات لازم شروع شده است.

به گفته رکن تهران، رئیس هیات مدیره بازنشسته موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، "محمد ابراهیم تحسیری"،مدیر عامل کنونی شرکت بیمه معلم،هم بازنشسته بوده، بنابراین صندوق ذخیره  فرهنگیان پس از بررسی ، یکی از معاونان جوان ومتخصص کنونی شرکت بیمه معلم را به عنوان گزینه پیشنهادی مدیر عامل بیمه معلم معرفی خواهد کرد.