محمد اردلان کاظمی،عضو خانه کشاورز در گفتگو با «نود اقتصادی» در واکنش به اظهارات امروز عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی که از نرخ 1600 تومانی خرید گندم دفاع کرده بود، گفت: قیمت 1600 تومانی برای خرید تضمینی گندم قانونی نبوده و مورد قبول کشاورزان نیست. این نرخ دو سال است که تغییر نکرده و تغییرات امسال هم به دلیل تورم منصفانه نیست.

وی افزود: با توجه به تورم این که نرخ تضمینی اعلام شده اصلا برای کشاورزان مقدور به صرفه نیست،کشاورز به چه امیدی کشت گندم انجام دهد؟ گندم یک کالای استراتژیک است، اما متاسفانه دولت هیچ توجهی به آن ندارد.  

عضو خانه کشاورز گفت: چون جو از گندم گران‌تر است اگر نرخ خرید تضمینی کمتر از 1900 تومان باشد، این محصول صرف خوراک دام می‌شود. آقای عباس کشاورز چطور می‌گوید کشاورزان از نرخ 1600 تومان راضی هستند؟ ایشان معلوم نیست آمارشان را از کجا می‌گیرند. هیچ کشاورزی  ازنرخ تضمینی گندم 1600تومان راضی نیست.

اردلان کاظمی بیان کرد: وقتی دولت اعتقادی به تولید داخلی ندارد چه بسا باید گفت به فکر منافع کشور هم نیست. در حال حاضر با خروج دام زنده از کشور در چند روز آینده شاهد گرانی گوشت هم خواهیم بود. دولت از هیچ صنف داخلی حمایت نمی کند.

گفتنی است عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی امروز گفته که  قیمت ۱۶۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم پایین نیست و کشاورزان از آن راضی هستند.

مهدی ایل کا