سید سعید سیدعلایی روز سه شنبه در آیین معارفه مدیرکل جدید راه و شهرسازی مازندران در ساری افزود که تعدادی از این طرح های بزرگ ریلی تاکنون به بهره برداری رسیده است.
طرح راه آهن مراغه به ارومیه و تبریز - رشت از جمله طرح های مهم ریلی هستند در سال جاری به بهره برداری رسیده است.
بر اساس آمارهای رسمی از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تاکنون سرعت ریل گذاری در کشور سالانه حدود سه برابر شد و از 300 کیلومتر به حدود 850 کیلومتر رسید.
ایجاد کمربندی ریلی در مناطق مختلف کشور به عنوان یکی از زیرساخت های توسعه بویژه در بخش حمل و نقل از وعده های رییس جمهوری در تبلیغات انتخاباتی و سفرهای استانی بوده است.
هم اکنون به استناد اظهارات وزیر سابق راه و شهرسازی دستکم 30 طرح ریلی در کشور در دست اجراست و دولت وعده داده است با رساندن سرعت ریل گذاری به یکهزار کیلومتر بخشی از این طرح ها را به بهره برداری برساند.
** مسکن مهر و آخرین تلاش
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از برنامه دولت برای بستن پرونده مسکن مهر خبر داد و گفت که وزارت راه و شهرسازی برای حوزه مسکن نیز با تغییر رویکردهایی به دنبال ایجاد جهش در رفع مشکل مردم در این بخش است .
وی گفت: با ساخت 400 هزار واحد مسکن به دنبال آن هستیم تا بخشی از نیاز مردم در این بخش را بر طرف کنیم.
سیدعلایی از ادارات شهرسازی و شهرداری ها خواست تا در ساخت و ساز و تکمیل مسکن خوب برای مردم نظارت دقیق تری اعمال کنند تا واحدهای مسکونی بدون عیب و نقص تحویل مردم شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از مازندران به عنوان استان سوق الجیشی در کریدور شمالی کشور نام برد و گفت: با این که مازندران کمتر از یک و نیم درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است، ولی به خاطر قرار گرفتن در جوار دریای خزر، همجواری با چند استان کشور و هم مرز بودن با چند کشور حاشیه دریای خزر دارای موقعیت ویژه و ممتاز است.
وی نگاه دولت به مازندران را هم ویژه توصیف کرد و افزود: در مازندران تاکنون 90 درصد پروژه های مسکن مهر به بهره برداری رسید و بقیه هم تا پایان امسال به بهره برداری می رسد .
سیدعلایی از اجرای طرح استعدادیابی کارکنان وزارت راه خبر داد و گفت : هر یک از کارکنان این وزارتخانه تای دی ماه فرصت دارند که در این سامانه ثبت نام و پس از طی کردن دوره های آموزشی ، کارشناسان زبده که قابلیت مدیریت را دارند ، شناسایی می شوند .