«نود اقتصادی»:به گفته مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مهمترین نکته ای که می تواند مناطق آزاد را به بستری کامل مجهز کند و فعالیت پولی، مالی و بین المللی مستقل داشته باشد بحث بانک، بیمه و بورس است.

مرتضی بانک در سفر یک روزه خود به منطقه آزاد کیش در جمع خبرنگاران افزود: ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد می تواند گام مثبتی در جهت رفع موانع اقتصادی در کشور تلقی شود.

وی به اقدامات انجام شده در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: اصلاح وضعیت موجود برای تنظیم مبادلات تجاری در مناطق آزاد با هدف سازگاری با شرایط موجود در مناطق، راه اندازی بستر الکترونیکی ثبت سفارش توسط مناطق و تعیین سهمیه و نوع کالای همراه مسافر از جمله اقداماتی است که توسط دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و با همکاری وزارت صمت، بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی صورت گرفته است.

مشاور رییس جمهور ادامه داد: در سامانه ثبت سفارش، وارد کنندگان کالاهای گروه یک یا دو می توانند سفارش خود را به صورت آنلاین انجام دهند. در مناطق آزاد ورود کالا بدون ثبت سفارش برای مواد اولیه و قطعات، اجرایی شده است و این گام مهمی برای رفع نیازمندی های صنایع داخل کشور و هم مناطق است.

بانک افزود: در کارگروهی که توسط دولت با حضور وزیر اقتصاد، وزیر صنعت؛ معدن و تجارت و رییس کل بانک مرکزی برگزار شد، سهمیه و نوع کالای مسافری در مناطق آزاد نیز تعیین تکلیف شد و فعالین اقتصادی می توانند از طریق ثبت سفارش  از فهرست کالاهای مورد تایید به مناطق آزاد کالا وارد کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور افزود: در حال حاضر 1600 واحد فعال اقتصادی، صنعتی کشاورزی و معدنی در مناطق آزاد مشغول فعالیت هستند و 285 هزار نفر نیز اشتغالزایی ایجاد شده و این  نشاندهنده عملکرد موفق مناطق آزاد در شرایط فعلی کشور است.

همچنین افتتاح هتل 4 ستاره لیلیوم از دیگر برنامه های دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این سفر بود.