اخبار اقتصادی مورد علاقه عموم خوانندگان در روز جاری (سه‌شنبه) مربوط به اخبار حوزه مسکن، یارانه نقدی، حقوق بازنشستگان، تک نرخی شدن ارز، واریز اولین قسط بدهی‌های عراق به ایران، داستان دنباله‌دار وزیر و گوشی‌های اپل، فیلترینگ، تغییر ساختار در صنعت خودرو، انتقاد وزیر کشاورزی به بازار سیاه مرغ و نرخ ارز و دلار بوده است.

در سال جاری به واسطه رشد ارزش ارز به ویژه دلار و افت ارزش پول ملی قیمت در بازارهای مختلف روند صعودی به خود گرفت و عاملی شد تا قدرت خرید افراد در بازارهای مختلف به شدت کاهش یابد. این در حالی است که سرمایه‌های سرگردان برای کسب سود بیشتر هر چند وقت یک بار با رشد قیمت در بازاری خاص به آن بازار وارد می‌شود که شرایط بازار را به کلی دستخوش تغییر می‌کند.

این سرمایه‌های سرگردان در سال جاری بیشترین تأثیر را بر بازار سکه، ارز، ساختمان و خودرو داشته است که بررسی‌ها نشان از آن دارد در سال جاری مسکن از دو بازار دیگر رشد کمتری را به ثبت رسانده است.

اما همین رشد کمتر افزایش قیمت ۸۰ درصدی را به ثبت رسانده و عاملی شده تا میانگین قیمت هر متر مسکن در تهران به حدود ۱۰ میلیون تومان برسد و خرید یک مسکن نقلی را برای بسیاری از افراد به یک آرزو تبدیل کرده است.

چقدر یارانه گرفتیم؟

هفته پایانی ماه بسیاری از افراد در انتظار دریافت پیامک واریز یارانه نقدی هستند، یارانه‌ای که مبلغ آن در هر ماه برای هر دریافت کننده ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است، افرادی که انتقادات بسیاری به یارانه نقدی دارند معتقدند که این یارانه به ارزش ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان در حالی پرداخت می‌شود که پول بسیار زیادی را از دست افراد گرفته است.

حال با تمام این تفاسیر روز گذشته یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد که با احتساب نود و هفتمین مرحله پرداخت یارانه نقدی مجموع پرداختی یارانه نقدی برای هر ایرانی به چهار میلیون و ۴۱۳ هزار تومان رسیده است.

حقوق بازنشسته‌ها چقدر است؟

در روزهای اخیر که لایحه بودجه زیر دست نمایندگان مجلس قرار گرفته، پیشنهاد دولت مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی حقوق کنار گذاشته شد و نمایندگان پیشنهاد آن را دارند تا برای تمام کارمندان ۴۰۰ هزار تومان و ۱۰ درصد افزایش حقوق در نظر بگیرند. این مسال در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از بازنشستگان با حقوق دریافتی فعلی توان گذران زندگی را در آرامش ندارند و حتی برخی از آنها به مسافرکشی و شغل‌های پاره وقت روی آورده‌اند، بررسی‌ها نشان از آن دارد که ۷۵ درصد بازنشسته‌ها کمتر از ۲.۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرند.

این میزان پرداختی به بازنشستگان در حالی به ثبت رسیده که در حدود دو میلیون و ۱۱۱ هزار بازنشسته از دولت حقوق می‌گیرند.

بازگشت ارز تک نرخی، مسئله این است!

در حدود ۱۵ سال پیش بود که برای اندک مدتی ارز در کشور تک نرخی شد و بسیاری از این تصمیم دفاع کردند اما این تصمیم عمر کوتاهی داشت و از آن سال‌ها تا به امروز همواره بخش خصوصی و کارشناسان امر معتقدند که باید بار دیگر ارز تک نرخی به اقتصاد ایران باز گردد، این موضوع یا به عبارت بهتر مطالبه اقتصادی در پسابرجام به اوج خود رسید زیرا ولی الله سیف- رئیس کل سابق بانک مرکزی- با دستابی به برجام اعلام کرد ظرف مدت ۶ ماه ارز در کشور تک نرخی خواهد شد اما با وجود آنکه بیش از ۲ سال از برجام گذشت و سیف مسئول بود این اتفاق رخ نداد و حالا که ارزش ارز به محدوده ۱۳ هزار تومان رسیده است، رئیس اتاق بازرگانی تهران خواستار تک نرخی شدن ارز است.

عراق قسطی بدهی خود را پرداخت کرد

در هفته‌های گذشته بود که عبدالناصر همتی- رئیس کل بانک مرکزی- سفری به عراق داشت تا بتواند طلب ایران از صادرات برق و گاز را از این کشور دریافت کند، در پی این سفر مقرر شد که دو حساب برای واریز بدهی عراق به ایران گشایش یابد، حال طی سفر رئیس جمهوری به عراق و پیگیری‌های بانک مرکزی اولین قسط مطالبات ایران از عراق به حساب بانک مرکزی واریز شد.

آقای وزیر و ماجرای آیفون آمریکایی

طی یکی دو هفته اخیر اپل دسترسی شرکت‌های توسعه دهنده برنامه‌های موبایل که در ایران فعالیت دارند را قطع کرد و این موضوع منجر به آن شد تا تمام برنامه‌های ایرانی تلفن‌های همراه آیفون از دسترس خارج شود، شرکت‌های ایرانی در اقدامی بعد از چند روز راه‌های جایگزینی برای نصب و استفاده کاربران خود در نظر گرفتند که مشکل تا حد بسیاری زیادی رفع شد، وزیر ارتباطات در توئیتر خود در این زمینه اعلام کرد که با اتفاقات رخ داده برای آیفون بسیاری از افراد آیفون‌های خود را خاموش کرده‌اند. با گذشت زمان و رفع مشکلات اما وزیر همچنان بر گفته خود تاکید دارد زیرا در جلسه سالیانه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای بار دیگر اعلام کرده که روزانه ۷۰ هزار گوشی آیفون در شبکه خاموش می‌شود و اپل در حال از دست دادن بازار خود در ایران است.

به نظر می‌رسد آقای وزیر آنچنان از حال و هوای بازار خبری ندارد زیرا بسیاری از افراد در حال حاضر در ایران از آیفون استفاده می‌کنند و کسی تلفن همراه خود را برای همیشه خاموش نکرده است و در هر شرایطی و به خصوص در شرایط گرانی محصولات ارتباطی از تلفن همراه خود استفاده می‌کند.

تغییر ساختار خودروسازان، شاید زمانی دیگر!

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از ضرورت تغییر ساختار در صنعت خودرو کشور خبر داده است، این گفته وی در حالی مطرح شده که صنعت خودروسازی کشور در تحریم قرار دارد و خود سعید زرندی نیز به این موضوع اشاره داشته است و شرایط امروز ایجاد شد، شرایطی که روسیه از سال ۲۰۱۴ با آن دست و پنجه نرم می‌کند اما به دلیل آنکه قراردادهای تولید مشترک روس‌ها با دیگر کشورها به گونه‌ای بود که سرمایه گذاری قابل توجهی از سوی شرکای خارجی انجام شده و این موضوع عاملی شد تا شرکای خارجی برای حفظ منافع و سرمایه‌های خود به بازار روسیه بازگردند، اما این اتفاق در قراردادهای خودروسازی کشور رخ نداد و ایران تنها مونتاژکار خارجی‌ها شد و تمام قوانین زیبا و آرمانی که تهیه شده بود در امضا قراردادها فراموش شد.

خواهش می‌کنم؛ با مردم مهربان‌تر باشید

هر ساله دولت با تکیه بر توان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهادکشاورزی به ذخیره میوه به خصوص سیب و پرتقال و مایحتاج اصلی برای عرضه در ایام عید می‌پردازد که سال جاری از این موضوع مستثنا نیست و سیب و پرتقال برای ایام عید به گفته وزیر جهاد کشاورزی به میزان نیاز ذخیره و تأمین شده است.

حجتی به بازار مرغ نیز اشاره کرده و گفته که کمبودی در بازار مرغ وجود ندارد و مرغ یخ زده به وفور توزیع شده است و خواهش کرده تا عرضه‌کنندگان عمده مرغ با مردم مهربان‌تر باشند و مرغ را به قیمت خرید و مصوب در میدان بهمن عرضه کنند.

دلار همچنان ارزان می‌شود

از ابتدای هفته ارز ارز به ویژه دلار روند نزولی به خود گرفته که در معاملات روز جاری این روند نزولی ادامه داشته است و به ترتیب دلار و یورو با افت ۱۰۰ و ۱۵۰ تومانی روبرو شده‌اند.

شعب ارزی بانک‌ها امروز (۲۱ اسفند) هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۵۰۸ تومان می‌خرند که نسبت به روز گذشته که ۱۲ هزار و ۵۷۶ تومان بود، حدود ۷۰ تومان کاهش قیمت دارد. قیمت خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۷۶ تومان است که نسبت به روز گذشته با کاهش حدود ۵۰ تومانی همراه است. همچنین امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۵۱۸ تومان اعلام شده است.

پس از افزایش قیمت دلار در طی هفته‌های اخیر، رئیس‌کل بانک مرکزی از کاهش قیمت بازار ارز و بازگشت قیمت دلار به کانال ۱۱ هزار تومان خبر داد که بر همین اساس در روزهای گذشته قیمت ارز عموماً با کاهش همراه بوده و به نظر می‌رسد که همتی با این صحبت‌ها و اجرای سیاست‌های ارزی قصد دارد تا قیمت دلار را بار دیگر با کانال ۱۱ هزار تومان بازگرداند.