یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲:۳۹:۴۷ بعد از ظهر

اخبار اینستکس

محمود بهمنی رئیس اسبق بانک مرکزی مطرح کرد:
اینستکس نتیجه‌ای برای ما ندارد/ چرا باید حتما کالاهای مورد نیازمان را از اروپا تامین کنیم/ تمام استعدادها و توانمندهای‌ کشور به خاطر برجام معطل ماند

بهمنی گفت: ما از اینستکس نتیجه خاصی نمی گیریم. آن ها این سامانه را ایجاد کردند تا ما را رصد کنند و تمام جزئیات فعالیت های کشور در تامین کالاهای اساسی را در اختیار داشته باشند. ما می توانیم بسیاری از نیازهایمان را از طریق پیمان های پولی دو یا چند جانبه از طریق همسایه هایمان تامین کنیم. چه لزومی دارد که کالای مورد نیاز ما حتماً محصول اروپا باشد.

دکتر محمد کهندل، اقتصاددان در یادداشتی اختصاصی برای «نود اقتصادی» نوشت
چرا FATF راه را برای مقابله با جمهوری اسلامی کم‌هزینه و بهینه‌تر می‌کند!/ طرح اینستکس خیلی سخیف بود

بعد از مدتها اروپا در خصوص کانال مالی مبادله با جمهوری اسلامی ایران طرح اینستکس ارائه کرد. آنقدر طرح سخیف بود که دکتر توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به آن گفت به دلیل تحقیری که صورت گرفته است من نظرم در مورد پذیرش FATF عوض شد!

واکنش نایب‌ رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه به ایجاد INSTEX:
ایجاد اینستکس از طرف اتحادیه اروپا کار خارق العاده‌ای نبود/ غذا و دارو اصلا قابل تحریم نبود

زررگران گفت: نفس راه‌اندازی اینستکس یعنی عمل به تعهد اروپا و محقق شدن انتظار فعالان اقتصادی ایرانی اما نکته اینجاست که فعلا این ساز و کار مبادلات غذا و دارو را پشتیبانی می‌کند در حالی که براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی، غذا و دارو اصلاً تحریم پذیر نیست و آمریکا نیز در این زمینه مرتکب تخلف شده است از این رو اگر کانال اروپایی بخواهد فقط مبادلات غذا و دارو را پشتیبانی کند، فقط در چارچوب قوانین سازمان ملل رفتار کرده است که برای ایران هم اقدام خارق‌العاده‌ای نیست.

یادداشت/
4 نگرانی درباره ایجاد اینستکس!

در روزهای گذشته اتحادیه اروپا با محوریت سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس از آغاز به کار مکانیسم مالی جدیدی با ایران موسوم به اینستکس ( INSTEX) با هدف پشتیبانی از تجارت مشروع با ایران خبر داد.

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با «نود اقتصادی» پاسخ عباس آخوندی را داد
خرید هواپیما ربطی به تصویب FATF ندارد

عباس آخوندی چند روز پیش در اظهارنظری مدعی شده بود، قرارداد خرید هواپیما با ایرباس هنوز لغو نشده و اگر نمیتوانیم هواپیما بخریم به دلیل تصویب نشدن FATF است. رئیس اسبق سازمان هواپیمایی پاسخ آخوندی را داده و گفته "این حرف او کاملا اشتباه است، اصلا او اطلاعی از جزئیات خریدها ندارد!"


محمدرضا جهان بیگلری، اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی» افشا کرد
اقدام تازه برخی تاجران خاص و مفسدان اقتصادی در فروش املاک!/ پیشنهاداتی به قوه قضایه برای گرفتن مچ مفسدان اقتصادی
افزایش بی‌سابقه رشد پایه پولی در دولتهای یازدهم و دوازدهم؛
ادعای نادرست رئیس‌جمهور درباره پایه پولی/ روحانی روی احمدی‌نژاد را سفید کرد + نمودار

پربیننده