چهارشنبه یکم آبان ۱۳۹۸ ساعت ۷:۱۴:۱۱ قبل از ظهر

اخبار گمرک

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
سانسور آمارهای تجارت خارجی ۳ ماهه شد/ گمرک ایران به بهانه تحریم، آمار جزئی تجارت را اعلام نمی‌کند!

گمرک ایران از فروردین سال جاری همه آمارهای تجارت خارجی کشور را سانسور کرده است. در این زمینه استدلال دولتی‌ها این است که در فضای تحریمی باید مسیرهای تجاری کشور محرمانه بماند، این درحالی است که برخلاف تصور دولت، همه گمرکات جهانی آمار تجارت خارجی خود با ایران را روزانه و ماهانه با جزئیات بیشتر در وب‌سایت خود منتشر می‌کنند که این امر استدلال دولتی‌ها را نقض می‌کند.

پدرام سلطانی عضو سابق اتاق بازرگانی:
گمرک ایران از فاسدترین گمرکات دنیاست/ ایران از معدود کشورهایی است که تعرفه‌های گمرکی در آنها دو رقمی است/ مشروبات الکلی در ایران از خیلی از کشورها ارزان‌تر است

سلطانی گفت: ایران از معدود کشورهایی است که تعرفه‌های گمرکی در آنها دو رقمی است.

گزارش «نود اقتصادی» از اشتباه دولت در افزایش واردات گوشت
بیش از نیاز یک سال کشور گوشت وارد کشور شد، قیمتها همچنان در حال رکورد زنی است

طبق آمار رسمی گمرک تا پایان 9 ماهه امسال بیش از 120 هزار تن گوشت خارجی وارد کشور شده است، یعنی بیش از نیاز واردات در یکسال، اما قیمت گوشت در بازار همچنان در حال رکورد زنی است و دولت دوباره در تلاش است تا وااردات را سرعت بخشد، اما نمیداند مشکل از روند واردات نیست و ایراد کار جای دیگر است!

واردات ۹ میلیون تن کالای اساسی در ۱۸۰ روز به کشور
انبارهای دولتی در حال پر شدن کالا

طبق آمار استخراج شده از گمرک، ‌در ۶ ماهه اول سال 97 سهم کالا‌های اساسی از نظر وزنی ۵۲ درصد از کل واردات بوده، این در حالی است که سهم کالا‌های اساسی وارداتی آن در ۶ ماهه سال گذشته فقط ۲۰ درصد بوده است.

عضو هیئت رئیسه انجمن صنایع سلولزی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
70 درصد کمبود و گرانی پوشک بچه ربطی به تحریم و دلار ندارد

حسنی گفت: کانتینر کانتینر بارِ مواد اولیه در گمرک مانده است اما برای ترخیص این کالاها هر بار یک چیز می‌گویند، معلوم هم نیست که آیا ارز دولتی به صنعت سلولزی تعلق می‌گیرد یا خیر. در ابتدا قرار بود که ارز بدهند اما الان وزارت صنعت می گوید که ارز به شما تعلق نمی گیرد.

فیلم/ محمدرضا رنجبر فلاح، اقتصاددان و مدیرعامل اسبق بانک تجارت در گفتگو با «نود اقتصادی» تشریح کرد
4 دلیل ثبات قیمت دلار در محدوده 11500 تومان!

متوقف شدن ثبت سفارش‌ها، کند شدن سرعت گردش پول، کنترل واردات و تشدید رکود ۴ عامل اصلی ثبات قیمت دلار در محدوده ۱۱۵۰۰ تومان است. به نظر می‌رسد مهمترین عامل ثبات قیمت دلار کنترل تقاضا است


پربیننده