سه شنبه یکم مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵:۳۵ قبل از ظهر

اخبار افزایش قیمت مسکن

رشد ۱۱۲ درصدی قیمت مسکن تهران در یکسال اخیر/ خرید ۳۶ درصد کاهش یافت+ جدول

براساس گزارش اخیر بانک مرکزی ایران، قیمت مسکن در شهر تهران طی یکسال اخیر با رشد ۱۱۲ درصدی از متری ۵/۹ میلیون تومان در اردیبهشت سال ۹۷ به متری ۱۲/۶ میلیون تومان در اردیبهشت ۹۸ رسیده است. همچنین طی یکسال اخیر تعداد معاملات با کاهش ۳۶ درصدی از ۱۹ هزار و ۱۰۷ فقره در اردیبهشت ۹۷ به ۱۲ هزار و ۱۲۸ فقره در اردیبهشت سال جاری رسیده است.

مهدی سلطان‌محمدی کارشناس مسکن:
مسکن به قله قیمتی خود نزدیک شده و دیگر کشش افزایش قیمت ندارد/ نرخ مسکن با سرعت کمتری نسبت به شاخص تورم حرکت می‌کند

سلطان محمدی گفت: مسکن به قله قیمتی خود نزدیک شده و دیگر کشش افزایش قیمت ندارد.

تحلیل مصطفی بهزادفر، استاد دانشگاه علم و صنعت از وضعیت بازار مسکن:
کاهش قیمت دلار مسکن را ارزان نمی‌کند/ بی‌ثباتی اقتصادی مردم را به سمت معامله مسکن سوق می‌دهد/ تنها راه کاهش قیمت مسکن افزایش ساخت و ساز است

بهزادفر گفت: موضوع مسکن در ایران مانند موضوع متعارف تولید توزیع و مصرف نیست. از 50 سال پیش تاکنون جز مقطعی بسیار کوتاه در اوایل انقلاب مسکن قیمتی نزولی نداشته است. چون مسکن در ایران تابع تقاضای مؤثر نیست در صورتی که در اکثر کشورهایی که اقتصاد یکپارچه دارند تقاضای مؤثر تعیین کنند قیمت مسکن است

متوسط قیمت هر مترمربع بنای مسکونی درتهران 34.8 درصد افزایش یافت

براساس گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت سال 1397، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران معادل 125.5 میلیون ریال به منطقه 1 و کمترین آن با 27.1 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است.

بررسی بازار مسکن در ماههای پسابرجام
مسکن بعد از برجام ۳۸ درصد گران شد/ مسکن در تهران متری یک میلیون و ۴۳۷ هزار تومان گران‌تر شد+ نمودار

در دی‌ماه دو سال قبل (۱۳۹۴) یعنی قبل از اجرای برجام، قیمت هر مترمربع مسکن معامله‌شده در سطح تهران ۳ میلیون و ۸۰۴ هزار تومان بود که در دی ماه امسال به ۵ میلیون و ۲۴۱ هزار تومان افزایش یافته است.

پربیننده