سه شنبه سی ام بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۴:۵۷:۵۶ قبل از ظهر

اخبار مسعود دانشمند

مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی» به اظهارات دیروز رئیس جمهور که گفته بود "همه مشکلات امروز اقتصاد ایران ناشی از آمریکا و تحریم‌هاست واکنش نشان داد:
مطالعات میدانی نشان می‌دهد آثار تحریمها بر اقتصاد ایران بیش از 25 تا 30 درصد نیست

مسعود دانشمند گفت: مطالعات میدانی نشان می‌دهد آثار تحریمها بر اقتصاد ایران بیش از 25 تا 30 درصد نیست.

مسعود دانشمند دبیر کل خانه اقتصاد ایران اظهار کرد:
معاونت اقتصادی وزارت خارجه یک معاونت دکوری است و فقط برای خواباندن اعتراضات فعالان اقتصادی ایجاد شد/ ظریف فعالان اقتصادی واقعی را با خودش به سفرهای خارجی نمی‌برد

دانشمند گفت: معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه سال‌ها قبل در زمان وزارت علی‌اکبر ولایتی و کمال خرازی نیز وجود داشت اما در نیمه دوم ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد این معاونت برچیده شد. از این رو محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه فعلی با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد و دیپلماسی اقتصادی، این معاونت را در وزارت امور خارجه احیا کرد.

انتقاد یک عضو اتاق بازرگانی از عملکرد دولت در حمایت از بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط:
با وجود افزایش تورم و افزایش قیمت ارز هیچ فکری برای حمایت از بنگاههای اقتصادی نکردیم/ دولت فقط بدهی‌های آنها را به نظام بانکی استمهال کرده

دانشمند گفت: بنگاه‌های کوچک و متوسط در تمام دنیا نقش اساسی دارند و بیشترین اشتغال را ایجاد می‌کنند و باید بگویم با این حال جزو بی‌پناه‌ترین کسب‌وکارها هستند.

انتقاد عضو اتاق بازرگانی از گرانی کالاهای اساسی:
دولت به راحتی می‌تواند جلوی افزایش قیمت کالاهای اساسی را بگیرد/ 70 قلم کالای اساسی دلار 4200 تومانی می‌گیرند

داشمند گفت: این عددی که برای نرخ ارز دیده می‌شود شاید از نظر روانی بر قیمت‌ها تاثیرگذار باشد اما واقعیت این است که دولت با نظارت ارگان‌های مختلف به راحتی می‌تواند جلوی رشد قیمت کالاهای اساسی را بگیرد چراکه در حال حاضر 70 قلم کالای اساسی با دلار 4200 تومان وارد می‌شود.

عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دلار 10 هزار تومانی ربطی به تحریم‌های احتمالی ندارد

دانشمند گفت: تنها راه خروج از وضعیت فعلی شفافیت است. بهتر است که بانک مرکزی سامانه‌ای طراحی کند که آنلاین هر ارزی که برای واردات کالایی تامین می‌شود در آن سامانه ثبت شود. سامانه نیما و بازار ثانویه مربوط به تخصیص ارز است و در حیطه وظایف وزارت صنعت، جهاد کشاورزی و یا بهداشت است، اما تامین ارز وظیفه بانک مرکزی است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
سقوط ۶ پله‌ای رتبه ایران در گردشگری حلال!


پربیننده