دوشنبه یکم بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۳:۵۷:۴۶ بعد از ظهر

اخبار مالیات بر ثروت

دکتر وحید شقاقی، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی:
اخذ مالیات از پایه‌های مالیات بر ثروت و مالیات بر مجموع درآمد یک دهه است که روی زمین مانده/ اغلب خانه‌های خالی، واحدهای لوکس هستند

شقاقی شهری گفت: در حوزه مالیات، پایه‌های مالیاتی به مراتب سهل‌الوصول‌تری از مالیات بر خانه‌های خالی وجود دارد، به بیان دیگر در اقتصاد ایران مالیات از بخش‌هایی چون عایدی سرمایه اخذ نمی‌شود و حتی دولتی‌ها هنگامی که بحث اخذ مالیات از خانه‌های خالی مطرح شد، به این مساله اشاره کردند. از قضا مسوولان دولتی درست می‌گفتند زیرا اخذ مالیات از خانه‌های خالی بدون گرفتن مالیات عایدی سرمایه کاری ناقص و کم فایده است.

انتقاد محمد قلی یوسفی عضو هیات علمی دانشگاه علامه از تبعیض دولت در افزایش درآمدهای مالیاتی:
در دولت روحانی مالیات بر درآمد حقوق‌ بگیران 66 درصد بیشتر شد ولی مالیات بر ثروت تنها 14.7 درصد افزایش یافت

یوسفی گفت: اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد بین سال‌های ۹۳ تا ۹۶، میزان مالیات بر درآمد حقوق‌بگیران بیش از ۶۶ درصد افزایش داشته است‌. مالیات بر کالاها نیز نزدیک به ۷۹ درصد افزایش داشته که نشان می‌دهد انتقال بار هزینه‌های دولت به حقوق‌بگیران و مردم ضعیف جامعه بسیار بالا رفته است‌.

گزارش «نود اقتصادی» از عملکرد 900 روزه سیاسی‌ترین رئیس سازمان امور مالیاتی؛
طرح‌هایی که تقوی‌نژاد در سازمان مالیاتی نیمه کاره رها کرد

تقوی‌نژاد رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی در شرایطی به یکی از مهمترین معاونت‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی نقل مکان کرد که تا قبل از آمدن به سازمان هیچ تخصص و سابقه خاصی در حوزه مالیاتی نداشت.

یک اقتصاددان: دولت به دلایل انتخاباتی- سیاسی با حذف "مالیات برمجموع درآمد" موافقت کرد

شیخی، نویسنده کتاب اقتصاد و برنامه‌ریزی در ایران در گفتگو با «نسیم» افزود: دولتی‌ها می‌گویند زیرساخت‌ها برای اجرای این بند قانونی آماده نیست! چه زمانی قرار است زیر ساخت‌ها آماده شود؟!

روایتی محرمانه از فشار قدرت و ثروت برای حذف "مالیات برمجموع درآمد"

اطلاعاتی که «نسیم» کسب کرده نشان می‌دهد با آنکه "مالیات برمجموع درآمد" بشدت مورد حمایت وزیر اقتصاد بوده، اما این بند ناگهانی و بی سروصدا با فشار عده‌ای خاص از لایحه مالیات‌های مستقیم خارج می‌شود!

فیلم/ علی خاکساری عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بازار خودرو دست چند قطعه‌ساز است که عضو شورای سیاست‌گذاری هم هستند!


طبق اطلاعاتی که بدست خبرنگار «نود اقتصادی» رسیده،‌ جایگزین تقی زاده مشخص شده، اما او همچنان حاضر نیست صندلی خود را ترک کند!
لابی رئیس صندوق بازنشستگی برای ماندن!

پربیننده