جمعه سوم اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۵:۲۷ قبل از ظهر

اخبار آمار گمرک

بررسی وضعیت تجارت خارجی کشور در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی
تراز تجاری کشور در 5 سال آخر رژیم پهلوی 6 برابر منفی‌تر شد+ نمودار

طبق آمارهای رسمی تراز تجاری کشور در سال 1344 حدود منفی 53 میلیارد ریال بوده که این میزان تا سال 1351 به حدود منفی 160 میلیارد ریال و تا سال 1356 به منفی 990 میلیارد ریال رسیده است. به عبارتی دیگر، رشد منفی تراز تجاری کشور طی دوره 8 ساله 1344 تا 1351 حدود 3 برابر رشد کرده که این میزان طی 6 ساله 1351 تا 1356 رشد 6 برابر داشته است.

افزایش ۴۹۱ درصدی واردات از سودان
10 کشور اول از لحاظ رشد صادرات کالا به ایران در فروردین ۱۳۹۷را بشناسید/ قرقیزستان، کرواسی، روسیه و سودان بیشترین واردات را به ایران انجام دادند

واردات کالای ایران از سودان در فروردین ماه امسال ۴۹۱ درصد افزایش پیدا کرد.

واردات خودرو 73 درصد کاهش یافت

براساس این گزارش طی 12 ماهه سال 96 تعداد 70 هزار و 75 دستگاه خودرو به ارزش یک میلیارد و 838 میلیون و 851 هزار دلار به کشور وارد شد که نسبت به سال 95 از نظر تعداد 8.66 درصد و از حیث ارزش 8.44 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

58 هزار و 637 دستگاه خودروی خارجی راهی جاده های کشور شدند

گمرک ایران امروز با استفاده از قابلیت های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی آمار خودروهای وارداتی به کشور را از ابتدای سالجاری تا 28 آذر ماه جاری را منتشر و تاکید کرد: تشریفات ترخیص خودرو در گمرک هوشمند شده و واردات خودرو بدون ثبت سفارش امکان پذیر نیست.

نقدهای صریح معاون وزیر اسبق صنعت از وضعیت بد تجارت خارجی؛‌
آمارهای گمرک علمی نیست و حتی گمراه کننده است!/ اگر میخواهید بدانید از رکود خارج شدیم، به آمارهای صادرات نگاه کنید که منفی شده!

من نسبت به نوع بیان آمارهای گمرک انتقاد دارم و معتقدم آمارهای اعلام شده گمراه‌کننده است. آنجا که ما حجم تجارت‌مان پایین آمده بود به آن اشاره نمیکنند ولی حالا که حجم تجارت به دلیل افزایش واردات بالا رفته خیلی آن را برجسته میکنند.

حسین حاجیلو،‌ کارشناس تحریم:
به دروغ ما را از ورود به لیست سیاه FATF می‌ترسانند

به دروغ ما را از ورود به لیست سیاه FATF می‌ترسانند، حتی اگر به لیست سیاه هم برویم،‌ هیچ اتفاقی نمی‌افتد!/ به مردم درباره FATF اطلاعات غلط می‌دهند/ نگران نباشید زیرساخت قطع همکاری با FATF وجود ندارد


خبرنگار «نود اقتصادی» با استناد به آمار گمرک ایران بررسی کرد
واردات 28 تن کلاه‌گیس با دلار 4200 تومانی!
دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مدیریت توزیع گوشت اشتباه است/ دلیل کاهش تجارت ایران و اروپا در ماه‌های اخیر بخشنامه‌های بانک مرکزی است

پربیننده