یکشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۸:۳۳:۳۹ بعد از ظهر

آرشیو تحلیل روز

دکتر عطا بهرامی، پژوهشگر اقتصادی،‌ در یادداشتی اختصاصی برای «نود اقتصادی»‌ نوشت
وزیر و نهادهای نظارتی تنبیه گروه بهمن را از فوتبال اسپانیا بیاموزند

اسارت مصرف‌کننده در دستان تولیدکنندگان (بخوانید مونتاژکاران)، بهترین توصیفی است که می‌توان برای بازار خودرو ایران به‌کار برد. تمام بدی‌های انحصارگرایی را به اسم حمایت از تولید داخل در این نابازار شاهدیم.

یادداشت/ میثم مهرپور کارشناس ارشد علوم اقتصادی:
چرا بانک مرکزی در ایران مستقل نیست؟

طی این سال‌ها و در دوران مدیریت تمام روسای کل بانک مرکزی، ارزش پول ملی ما به دفعات کاهش پیدا کرده که این موضوع دقیقا برخلاف اصلی‌ترین وظیفه رئیس‌کل بانک مرکزی یعنی حفظ ارزش پول ملی است.

6 نکته در باب لایحه بودجه 98

پس از تاخیر چند روزه در ارائه لایحه بودجه 98 از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی، نهایتا روز سه شنبه هفته گذشته (4 دی 1397) این امر محقق شد. پس از رسانه ای شدن اعداد و ارقام کلیدی لایحه مذکور، بحث و گفتگو میان کارشناسان در خصوص کارآمدی لایحه و خوش بینی بیش از حد آن نسبت به تحقق درآمدها، از مهمترین محورها در خصوص این لایحه بود.

یادداشت/ دکتر اصغر بالسینی
چرا تورم مهمان همیشگی اقتصاد ایران است؟

بررسی آمار تورم در جهان نشان میدهد تورم در حدود ۱۲۰ کشور جهان بین صفر تا سه درصد است و فقط کشورهای بسیار محدودی مثل ایران وجود دارند که همواره با تورم حدود ۲۰ درصد دست به گریبانند.ظاهرا تورم حدود ۲۰درصدی  اقتصاد ایران مثل فشار خون  بیمار مبتلا به فشار بالای ۱۴ و۱۵ است که هرگاه با فشار خون کمتری مواجه میشود سریعا احساس ناخوشی به او دست می‌دهد!

دلایل افزایش دوره‌ای قیمت مسکن؛
چه کسانی از گرانی مسکن نفع می برند؟

افزایش قیمت مسکن در ایران تبدیل به پدیده ای دوره ای شده است. عموما بعد از دوره ای ثبات قیمتی یا افزایش متناسب با تورم یکباره جهش کرده و با بهم ریختن برنامه متقاضیان خرید خانه بر فضای بی اعتمادی جامعه به شاخص های اقتصادی دامن می زند.

دکتر رحمان سعادت اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه سمنان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مدیران تن‌پرور نمی‌توانند رونق تولید ایجاد کنند

راه رفع مشکلات اقتصادی رونق تولید است/ مدیران تن‌پرور نمی‌توانند رونق تولید ایجاد کنند/ اقتصاد تاخیری ضد رونق تولید است/ تاخیر دولت در خدمت رسانی به سیلزدگان شمال کشور، شادی را از مردم گرفت


در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح شد:
ارزیابی ۵ اقتصاددان از عملکرد اقتصادی دولت در سال ۹۷- (۴)
دکتر عبداله صوفی، استاد اقتصاد دانشگاه ویسکانسین آمریکا در گفتگو با «نود اقتصادی»:
افزایش پس انداز ملی شرایط را برای سرمایه گذاری و رشد تولید فراهم می‌کند/ برای افزایش پس انداز ملی باید مالیات بر مصرف کالاهای لوکس را افزایش داد
عطا بهرامی تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مسکن به عنوان موتور محرک تولید شش سال است که خوابیده

پربیننده