جمعه سوم فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۵:۹:۳۸ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس بانک، بیمه و بورس

مسائل مهمتری از برخورد با نجومی بگیران در بیمه مرکزی دارم
رئیس کل بیمه مرکزی در واکنش به حضور 3 مدیر نجومی بگیر در این نهاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:

مسائل مهمتری از برخورد با نجومی بگیران در بیمه مرکزی دارم

عدالناصر همتی به «نود اقتصادی» گفت که برخورد با نجومی بگیران در اولویت کاری این نهاد نیست.

شرایط اقتصادی کشور در سال 96 در تنگنای بیشتری قرار گرفت/ آشفتگی بازار ارز در ماههای پایانی سال سرمایه گذاران را به تردید انداخته است
معاون وزیر اقتصاد دولت اصلاحات مطرح کرد:

شرایط اقتصادی کشور در سال 96 در تنگنای بیشتری قرار گرفت/ آشفتگی بازار ارز در ماههای پایانی سال سرمایه گذاران را به تردید انداخته است

مستخدمین حسینی گفت: شرایط اقتصادی سال 97 در مقایسه با سال 96 یک شرایط متمایزی نیست و ادامه روند سال 96 خواهد بود و در بهترین شرایط اگر رویداد خاصی اقتصاد کشور را دربر نگیرد می‌توانیم ماکزیمم در موقعیت سال 96 باقی بمانیم. ماهیت بودجه سال 97 چنان است که نمی‌توانیم تصوری مافوق وضعیت اقتصادی سال 96 را تصور کنیم.


رئیس کل بیمه مرکزی در واکنش به حضور 3 مدیر نجومی بگیر در این نهاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مسائل مهمتری از برخورد با نجومی بگیران در بیمه مرکزی دارم

عدالناصر همتی به «نود اقتصادی» گفت که برخورد با نجومی بگیران در اولویت کاری این نهاد نیست.

معاون وزیر اقتصاد دولت اصلاحات مطرح کرد:
شرایط اقتصادی کشور در سال 96 در تنگنای بیشتری قرار گرفت/ آشفتگی بازار ارز در ماههای پایانی سال سرمایه گذاران را به تردید انداخته است

مستخدمین حسینی گفت: شرایط اقتصادی سال 97 در مقایسه با سال 96 یک شرایط متمایزی نیست و ادامه روند سال 96 خواهد بود و در بهترین شرایط اگر رویداد خاصی اقتصاد کشور را دربر نگیرد می‌توانیم ماکزیمم در موقعیت سال 96 باقی بمانیم. ماهیت بودجه سال 97 چنان است که نمی‌توانیم تصوری مافوق وضعیت اقتصادی سال 96 را تصور کنیم.

پیشنهاد یک فارغ التحصیل اقتصاد به سیف و همکارانش:
حالا وقت آن است که بانک مرکزی ارز مبادله‌ای را هم گران کند/ بانک مرکزی گران شدن دلار را پذیرفته است

یک فارغ التحصیل رشته اقتصاد گفت: هفته گذشته، بانک مرکزی در اقدامی مناسب، با پذیرش قیمت بازار، ارز مداخله‌ای خود را بیش از ۳ هزار ریال افزایش داد و با قیمت بازار، به صرافی‌های منتخب فروخت. با این اقدام، قیمت بازار تغییر محسوسی نکرد و به شرایط باثبات خویش پس از اجرای بسته بانک مرکزی ادامه داد.

واکنش دبیرکل بانک مرکزی به محدودیت‌های تراکنش‌های بین بانکی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
می‌دانیم مردم ناراضی‌اند، اما تحمل کنند

دبیرکل بانک مرکزی اعمال برخی محدودیت‌ها در شبکه بین بانکی از ناحیه بانک مرکزی را در راستای مقابله با برخی کلاهبرداری‌ها و مبارزه با پولشویی در حین واریز وجوه ارزیابی کرده است

اطلاع رسانی گسترده در فاینکس ۲۰۱۸ به ذینفعان جدید بورس کالا

یک مقام مسئول در بورس کالا ورود ذینفعان جدید به حوزه خدمات بورس کالا را اتفاق مثبت برای اقتصاد کشور ارزیابی کرد و گفت: در یازدهمین نمایشگاه بورس،‌بانک و بیمه اطلاع رسانی گسترده به ذینفعان جدید بورس کالا را به منظور آشنایی هر چه بیشتر ذینفعان با خدمات این شرکت در دستور کار قرار داده ایم.

مهلت استفاده از حق تقدم افزایش سرمایه سرمد تمدید شد

مهلت استفاده از حق تقدم مذکور بر اساس مصوبه هیأت مدیره شرکت و موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار برای سهامدارانی که تاکنون موفق به استفاده از حق تقدم خرید سهام افزایش سرمایه مصوب مجمع عمومی فوق العاده مورخ 96/10/17 شرکت بیمه سرمد (سهامی عام) نشده اند.

علی نعیمی درکاسپین ماندگار شد

پیرو تصمیم هیات مدیره موسسه اعتباری کاسپین در باره برکناری نعیمی که 23 اسفند اتخاذ شد، بانک مرکزی در نامه ای به هیات مدیره این موسسه، بر ادامه کار مدیرعامل کنونی تا تعیین مدیرعامل جدید تاکید کرد.

رئیس هیات موسس کانون صرافان:
بانک مرکزی برای توزیع ارز بین صرافی‌های تهران و شهرستانها فرق می‌گذارد/ تنها یک شعبه صرافی بانک ملی را برای 400 صرافی بانک ملی اختصاص دادند

سمیعی گفت: مدیریت توزیع ارز در ماه‌های اخیر به‌طور کامل مثبت و موفق نبود. دلیل آن هم نه اینکه بالا رفتن نرخ در بازار باشد، چرا که افزایش نرخ ارز دلایل خودش را دارد و مدیریت توزیع مسئول کنترل و پایین نگاه داشتن آن نیست، ولی مدیریت توزیع ارز باید مراقب باشد که در بازار نوسانات و تلاطمات توسط سود جویان و فرصت طلبان ایجاد نشود.

گزارش اختصاصی «نود اقتصادی» از فروش دقیقه نودی سهام دولت در بیمه آسیا؛
نفوذ انگلیسی در بیمه آسیا!

نجواهای مختلفی از صنعت به گوش می رسد، دایر بر اینکه سهامدار خارجی شرکت بیمه آسیا به دنبال خرید سهام دولت در این شرکت بیمه ای بوده که درصورت درستی این مدعا،عمده سهام این شرکت در اختیار دو شرکت مذکور قرار خواهد گرفت و این امر نتیجه ای جز "تیک اور" در بر نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت بیمه زندگی خاورمیانه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تفکیک حساب‌ بیمه های عمر از سایر بیمه نامه ها بسیار مشکل است/ منابع بیمه نامه عمر در حساب ها قید شده اما در دسترس نیست!

خلیل حسن زاده کمند درگفتگو با «نود اقتصادی» به چالش های بیمه های عمر و زندگی در صنعت بیمه ایران پرداخته است.

انتقاد حسن سبحانی از سیاستهای ارزی دولت:
فهم دولت در مورد نوسانات بازار ارز عقب افتاده است/ یکسان سازی نرخ ارز اشتباه است

یک استاد اقتصاد گفت: باید هزینه‌های تولید را پایین آورد تا رکود به طور مستمر از بین برود. برای این موضوع هزینه‌های اجتماعی را نیز باید انتظار داشت. اگر بخواهیم هیچ هزینه اجتماعی را ندهیم، هزینه‌های اقتصادی بر سر جامعه آوار خواهند شد.

شاخص بورس 119 واحد بالا رفت

گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه 178 میلیون سهم به ارزش 241 میلیارد ریال داد و ستد شد.

شرکت بیمه سرمد خسارت به بازرگانی شعبانی را پرداخت کرد

مجتبی کاتب با اشاره به اهمیت جلب رضایت بیمه گذاران برای شرکت بیمه سرمد گفت: تیم کارشناسی این شرکت با حضور به موقع در محل حادثه و برآورد اولیه خسارت، تمام تلاش خود را در راستای پرداخت خسارت در کوتاه ترین زمان ممکن به کار بست.

پیمان کریمی یگانه، مدیرعامل شرکت فروش اموال مازاد بانکها در گفتگو با «نوداقتصادی»: افت شدیدمیزان فروش املاک مازاد بانکها به دلیل تشدید رکود

مدیرعامل شرکت فروش اموال مازاد بانکها در گفتگو با «نوداقتصادی» از چند و چون فروش اموال مازاد بانکها گفت.

آماده باش بیمه پارسیان برای تعطیلات ایام نوروز

در راستای تسریع و تسهیل در ارائه خدمات مورد نیاز به بیمه گذاران گرامی و مسافران نوروزی که در ایام تعطیلات نوروز نیاز به خدمات بیمه ای در بخش صدور و خسارت اتومبیل و درمان پیدا می کنند، شعب بیمه پارسیان آماده خدمت رسانی به این عزیزان هستند.

سکه تمام طرح جدید به 16 میلیون و 20 هزار ریال رسید/ قیمت دلار آزاد 48 هزار ریال

در معاملات امروز بازار ارز هر پوند انگلیس با رشد 310 ریالی به 68 هزار و 870 ریال رسید اما درهم امارات در محدوده 13 هزار و 400 ریالی باقی ماند.

ترکیب هیات مدیره بیمه البرز زیرو رو شد/ جدایی مجید نادری و امیرحمزه مالمیر از البرز

به گفته مالمیر، شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان، پیشتر،"حسن محمد تبار" را به عنوان نماینده جدید خود معرفی کرده بود که به دلیل انتصاب او به سمت معاون پشتیبانی بورس تهران،اکنون آمدن وی به بیمه البرز منتفی شده و بزودی فرد جدیدی معرفی خواهد شد.

«ثامن» و «مهر اقتصاد» بهار سال آینده در بانک انصار ادغام می شوند

فرشاد حیدری گفت: آنچه انجام می شود تحت نظارت بانک مرکزی است و سپرده گذاران آسوده خاطر باشند زیرا این ادغام با تدبیر بانک مرکزی انجام می شود تا بانک سالم تری روی کارآید و این به نفع همه سهامداران و سپرده گذاران خواهد بود و جای هیچ نگرانی نیست.

خسارت پرداختی سرمد به زلزله زدگان غرب کشور از مرز ۲۳ میلیارد ریال گذشت

به گزارش روابط عمومی بیمه سرمد، تاکنون حدود ۷۰۰ فقره پرونده خسارت در این حادثه توسط چهار تیم کارشناسی بیمه سرمد ارزیابی و پرداخت شده است.

بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی 22.5 درصد رشد کرد/ نقدینگی 16.7 درصد افزایش یافت

بنابراین میزان بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در پایان دی ماه امسال 627 هزار و 100 میلیارد ریال بوده که سهم دولت از این رقم 371 هزار و 100 میلیارد ریال و سهم شرکت های دولتی 256 هزار میلیارد ریال است.

18 هزار میلیارد ریال از مطالبات غیر جاری دی تعیین تکلیف شد

محمدرضا قربانی افزود:فروش دارایی‌های مازاد و خروج از بنگاه‌داری،گسترش روابط کارگزاری با بانک‌های خارجی، وصول و تعیین تکلیف حدود 18 هزار میلیارد ریال از مطالبات غیر جاری،ازجمله مهمترین اقدامات تیم مدیریتی جدید بانک در این مدت‌ محدود بوده است.

فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی در گفتگو با «نود اقتصادی» به برخی شایعات پاسخ داد
من نقشی در جابجایی مدیران بانکی ندارم

حیدری گفت: در بانک صادرات ایران به جای تقسیم سود بین سهامداران گزینه انتخاب ذخیره کافی برای استحکام بانک را انتخاب کردیم، این عمل بانک مرکزی موجب ثبات مالی و سلامت بانک صادرات خواهد شد

بانک‌ها نباید با انگیزه جذب سپرده، قوانین و استانداردها را نادیده بگیرند

ولی‌الله سیف گفت: کارکنان بانک‌ها باید نسبت به موارد مشکوک در شعب حساس باشند و هرگونه تخلف و سهل انگاری را پیگیری و گزارش کنند.

اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
فشار مدیران بانک مرکزی و سازمان مدیریت به وزیر اقتصاد برای انتصاب مدیران بانکی/ انتصاب‌های سفارشی در بانک‌ها جلوی رونق اقتصادی را گرفته است

جهان بیگلری گفت: انتصاب مدیران سفارشی بجای مدیران با صلاحیت در هر جا و کشوری فساد آور است. بالاخص اگر این مدیران در جایگاه قوی پولی وبانکی قرار گیرند آن وقت فساد گسترده فعالیتهای اقتصادی را محدودتر کرده و ایجاد شبکه‌های مافیایی را به همراه دارد.

سهام دولت در بیمه البرز به جیب وزارت تعاون سرازیر شد

جعفر سبحانی درگفتگو با «نود اقتصادی»، اذعان داشته که اگرسازمان بورس از این واگذاری ایراد نگیرد،از لحاظ سازمان خصوصی سازی هم ایرادی نخواهد داشت.

اهلیت خریدار بلوک اتکایی "امین" تایید نشد/ بلوک 11 درصدی "اتکام" فروش نرفت

مصطفی کیائی،مدیر عامل شرکت بیمه اتکایی امین در تماس با خبرنگار بورس «نود اقتصادی»،علت فروش نرفتن سهام شرکت متبوع خود را ناشی ازتایید نشدن اهلیت خریدار این بلوک دانست وتوضیح دادکه زمان اهلیت خریدار این بلوک تمام شده بود.

دلار از چرخه ثبت‌ سفارش خارج شد

این ابلاغیه شامل درخواست‌هایی با نوع ارز دلار آمریکا که قبل از تاریخ مذکور، مجوز 8 رقمی ثبت‌سفارش خود را دریافت کرده‌اند نمی‌شود.

گزارش آماری «نود اقتصادی» از نشانه‌های تشدید رکود اقتصادی:
افزایش چک‌های برگشتی در 10 ماهه امسال رکورد 18 ساله را شکست/ بالاترین درصد چک‌های برگشتی رقم خورد

بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی در وضعیت نا امن اقتصادی موجود به سختی بنگاه خود را سرپا زنده نگه‌ داشته‌اند. کارشناسان اقتصادی افزایش چک های برگشتی را نشانه تشدید رکود می دانند.

سکوت رئیس قوه مقننه کماکان ادامه دارد؛
خبری از رئیس مجلس نیست!/ سکوت عجیب علی لاریجانی در برابر دلار 5000 تومانی!

اما جالب اینکه وقتی در هفته‌های اخیر دلار، رکوردهای تاریخی دولت دهم را ساعت به ساعت کنار زد و حتی در مقطعی به مرز ۵۰۰۰ تومان رسید، شاهد سکوت رئیس مجلس نسبت به تلاطمات ارزی بودیم؛ چرا؟

اتکای بیش از اندازه به نظام بانکی معضلات ساختاری را به همراه داشته/ استقلال بانک مرکزی به تنهایی کافی نیست

ولی الله سیف افزود: اگر سیاست‌های پولی اتخاذ شده در ماه‌های گذشته قرار بر التهاب آفرینی در بازار ارز داشت، می‌بایست سریعاً آثار منفی خود را بروز می داد؛ نه بعد از سپری شدن حدود پنج ماه.

تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی رقبای شرکت ها درصدور بیمه نامه عمر/ نیمی از منابع صنعت بیمه در بانک هاست

عبدالناصر همتی،درخصوص مصوبه برنامه ششم، مبنی بر افزایش ضریب نفوذ به 7 درصد گفت: اکنون به ندرت می توان کشوری را پیدا کرد که ضریب نفوذ غیر عمر آن بالای چهار درصد باشد؛ کل حق بیمه دنیا 4.8 تریلیون دلار است که 55 تا 60 درصد آن بیمه عمر است.

«نود اقتصادی» در گزارشی بررسی کرد؛
زیان انباشته 6400 میلیارد تومانی بانک صادرات در 9 ماه اول سال 96 + نمودار

بانک صادرات در چند سال اخیر اوضاع چندان خوبی ندارد. روند زیان دهی این بانک از سال 94 آغاز شده و همچنان ادامه دارد به طوری که در سال جاری رکورد زیان دهی را در دهه‌های اخیر شکست.

نرخ تورم در بهمن ماه ۹.۹ درصد

شاخص کل گروه های اصلی خوراکی ها و آشامیدنی ها ۱.۳ درصد، دخانیات ۰.۶ درصد، مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت ها ۰.۶ درصد، اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه ۱.۱ درصد، بهداشت و درمان ۰.۶ درصد و خدمات متفرقه ۱.۵ درصد در بهمن ماه نسبت به ماه قبل از آن رشد داشت.

حجم معاملات اوراق تسهیلات مسکن 20 درصد افزایش یافت

نگاهی به عملکرد فرابورس در یازدهمین ماه امسال نشان می‌دهد در­۲۱ روز معاملاتی تعداد ۷ میلیارد و ۳۴۷ میلیون ورقه بهادار در ۹۶۱ هزار نوبت به ارزش ۴۳ هزار و ۴۶۲ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده که به ترتیب از افزایش ۶۴ و ۳۱ درصدی حجم و نوبت های معاملات و افت ۳۴ درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

شاخص بورس درجا زد

در معاملات امروز نمادهای کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، و نیرو (سرمایه گذاری نیرو) در معاملات امروز بالاترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشت.

گزارش «نود اقتصادی» از مسافرت‌های دائمی رئیس کل بیمه مرکزی به کشورهای اروپایی؛
همتی بخش خصوصی صنعت بیمه را به گردهمایی یورومانی نبرد!

انتظار می‌رفت، در این گردهمایی بین المللی، همراهی تعدادی از مدیران ارشد بخش خصوصی صنعت بیمه یا دستکم دو مدیر عامل شرکت بیمه اتکایی کشور، دوشا دوش رئیس کل بیمه مرکزی در تصاویر ثبت شود، اما نه تنها این مهم به واقعیت نزدیک هم نشد.

آسیا رتبه اول گروه موسسات بیمه ای را کسب کرد

در مراسمی که با حضوروزیر صنعت، معدن و تجارت، مسئولان سازمان مدیریت صنعتی و مرکز رتبه بندی شرکت های برتر ، مدیران عامل شرکت های برترایران و فعالان اقتصادی کشور در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، بیمه آسیا برای چهارمین سال متوالی به عنوان رتبه اول گروه موسسات بیمه ای شرکت های برتر ایران معرفی شد.

عبده تبریزی با انتقاد از نحوه مدیریت بانک مرکزی بر بازار ارز مطرح کرد:
بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز همه چیز را به دقیقه 90 موکول کرد/ دولت فکر می‌کند می‌تواند با ارزان نگه داشتن دلار تورم را مهار کند

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: هرچند بخش قابل‌ملاحظه‌ای از عوامل موثر بر قیمت ارز در هفته‌های اخیر تصمیم سیاسی بعضی کشورها در محدود کردن حواله‌های ارزی ایران بوده است، اما اراده‌ بانک مرکزی ایران و دولت آقای روحانی بر مقابله با این افزایش از مجرای متغیرهای اقتصادی قرار گرفت.

یادداشت/ دانیال داودی، کارشناس ارشد اقتصادی
ریشه گرانی دلار در اقدامات پوپولیستی دولت است/ میل دولت به رای آوری در انتخابات فنر دلار را فشرده کرد

مهم این است که دولت‌شان دوام داشته باشد و مردم خیال کنند نه تنها تورم همان‌طور که در دور نخست دولت تدبیر و امید مهار شد، در دور دوم نیز همچنان مهار خواهد شد بلکه آنچنان رونق اقتصادی‌ای ایجاد خواهد شد که کسی حتی به 45 هزار تومان یارانه فکر هم نکند.

نرخ دلار و انواع سکه در بازار آزاد نزولی شد

در بازار مسکوکات طلا هر قطعه سکه تمام طرح جدید با 20 هزار ریال کاهش 15 میلیون و 673 هزار ریال و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با 100 هزار ریال افت 15 میلیون و 120 هزار ریال به فروش می رود و هر نیم سکه نیز با کاهش 70 هزار ریالی هفت میلیون و 615 هزار ریال عرضه می شود.

رئیس کل بیمه مرکزی در واکنش به حضور 3 مدیر نجومی بگیر در این نهاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مسائل مهمتری از برخورد با نجومی بگیران در بیمه مرکزی دارم

پرویز خوش کلام خسروشاهی، رحیم مصدق و حبیب میرزایی 3 مدیر نجومی بگیری هستند که همچنان در بیمه مرکزی فعالیت می کنند


اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران:
سیاست‌های نادرست سیستم بانکی و فساد اقتصادی باعث شکست سیاستهای اقتصادی دولت شده است
دولت کشاورزان را با سردرگمی وارد سال 97 کرد
سال تمام شد؛ نرخ خریدتضمینی محصولات کشاورزی اعلام نشد/ بی‌توجهی آشکار دولت به حقوق کشاورزان