دوشنبه هفتم خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۷:۲۴ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس بانک، بیمه و بورس

بیمه مرکزی به روز رسانی آیین‌نامه توانگری مالی شرکت‌ها را فراموش کرد/ معاون نظارتی بیمه مرکزی کجاست؟
خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛

بیمه مرکزی به روز رسانی آیین‌نامه توانگری مالی شرکت‌ها را فراموش کرد/ معاون نظارتی بیمه مرکزی کجاست؟

بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر صنعت بیمه یکی از مهمترین وظایف خود که به روز رسانی آیین نامه‌های مربوط به این صنعت بوده را به بوته فراموشی سپرد.

شاخص بورس 348 واحد رشد کرد

شاخص بورس 348 واحد رشد کرد

در معاملات امروز، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، ملی (ملی صنایع مس) و کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) بیشترین سهم را در رشد شاخص بازی کرد؛ در مقابل، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، پارسان (نفت و گاز پارسیان) و شپنا(پالایش نفت اصفهان) بیشترین تاثیر منفی را داشت.


خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
بیمه مرکزی به روز رسانی آیین‌نامه توانگری مالی شرکت‌ها را فراموش کرد/ معاون نظارتی بیمه مرکزی کجاست؟

بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر صنعت بیمه یکی از مهمترین وظایف خود که به روز رسانی آیین نامه‌های مربوط به این صنعت بوده را به بوته فراموشی سپرد.

نرخ سکه طلا 110 هزار ریال افزایش یافت

قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با رشد 100 هزار ریالی به 19 میلیون و 770 هزار ریال رسید و نیم سکه با 70 هزار ریال افزایش 10 میلیون و 150 هزار ریال به فروش رفت.

شاخص بورس 168 واحد ریخت

در معاملات امروز، نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، جم (پتروشیمی جم) و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، بیشترین فشار منفی را وارد کرد، در مقابل، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) و ومعادن (توسعه معادن و فلزات) بیشترین تاثیر مثبت را داشت و مانع افت بیشتر شاخص شد.

حجم معاملات اوراق تسهیلات مسکن 36 درصد رشد رشد کرد

در۳۷ روز معاملاتی تعداد ۸میلیارد و ۵۲۰ میلیون ورقه بهادار در ۱۱۵۷ هزار نوبت به ارزش ۷۰ هزار و ۴۲۲ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده که به ترتیب از کاهش ۴۴ و ۱۵ درصدی حجم و نوبت‌های معاملات و رشد ۴ درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

شاخص بورس 348 واحد رشد کرد

در معاملات امروز، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، ملی (ملی صنایع مس) و کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) بیشترین سهم را در رشد شاخص بازی کرد؛ در مقابل، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، پارسان (نفت و گاز پارسیان) و شپنا(پالایش نفت اصفهان) بیشترین تاثیر منفی را داشت.

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین از تاثیرات بازگشت دوباره تحریم سوئیفت می‌گوید:
دسترسی یا عدم دسترسی به سوئیفت مهم نیست/ زمانی که سوئیفت وصل شد هم نتوانستیم از آن استفاده کنیم

حریری گفت: سوئیفت مانند کلید یک ماشین است. اگر سوئیچ ماشین را در اختیار داشته باشیم اما ماشین موتوری برای حرکت نداشته باشد، این کلید هیچ کاربردی برای ما نخواهد داشت بنابراین می‌توان گفت که دسترسی یا عدم دسترسی به سوئیفت بیشتر جنبه هیاهو دارد.

فیلم:: دکتر ساسان شاه ویسی، اقتصاددان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
عضویت ایران در FATF نود روز دیگر بلااستفاده می‌شود

شاه ویسی گفت: حسابهای سیف، رئیس بانک مرکزی با اجرای رسمی FATF بالافاصله مسدود می‌شود.

انتقاد معاون اسبق بانک مرکزی از نحوه تخصیص تسهیلات در نظام بانکی:
آقازاده‌ها با تماس تلفنی پدرشان وام میلیاردی می‌گیرند/ در هیچ کجای دنیا میزان سپرده معیار اعطای تسهیلات نیست

مستخدمین حسینی گفت: : امروز به دلیل اینکه یک شرکت اعتبارسنجی مناسب در کشور وجود ندارد، وام‌ها توصیه‌ای و تلفنی شده‌اند. بسیاری از آقازاده‌ها با یک تماس تلفنی پدرشان به مدیران بانک وام میلیاردی می‌گیرند.

مدیر عامل شرکت بیمه البرز در گفتگو با «نود اقتصادی»:
خروج اروپا از برجام هم مشکلی برای صنعت بیمه کشور بوجود نمی‌آورد/ بیمه‌هایی که سهامدارشان آمریکایی است نمی‌توانند با ایران کار کنند/ از سا‌ل‌های تحریمی 91-90 تجربه کسب کردیم

مدیر عامل شرکت بیمه البرز گفت که در دور قبلی تحریم‌ها برعلیه ایران که اتحادیه اروپا هم با آمریکا همراه بود، صنعت بیمه چندین تجربه مفید داشت که از جمله آنها می توان به تشکیل صندوق ویژه تحریم با یک میلیاد دلار سرمایه گذاری دولت اشاره داشت که مازاد بازار بیمه جذب این صندوق شده و خسارت رخ داده ازاین صندوق تامین می شد.

تحلیل رئیس سابق پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از تاثیر گذاری تحریم سوئیفت:
با بازگشت تحریم سوئیفت ناچاریم از طریق صرافی‌ها پول انتقال دهیم/ تحریم دلاری بعد اجرای برجام هم برداشته نشده بود

احمد مجتهد گفت: مرکز سوییفت در اروپاست و تحت کنترل کشورهای اروپایی است، اما در عین حال باید توجه داشت نرم‌افزاری که مورد استفاده سوییفت است، آمریکایی است و اگر واقعا برگشت تحریم‌ها جدی باشد ممکن است در پشتیبانی این نرم‌افزار مشکل ایجاد شود. آمریکا در سوییفت کنترل‌هایی دارد و اروپایی‌ها باید این مساله را با آنها حل کنند.

«نود اقتصادی» رزومه کاری فرهاد زرگری را بررسی کرد؛
یک بنگاه بزرگ اقتصادی کشور به یک پزشک رسید/ رئیس سابق ایفیک با فشار وزارت اقتصاد مدیرعامل سرمایه‌گذاری ملی شد

این اولین بار نیست که فرهاد زرگری به ریاست یک بنگاه اقتصادی منصوب می‌شود چرا که در گذشته هم، ریاست شرکت سرمایه‌گذاری خارجی ایران را برعهده داشته که در آن شرکت عریض و طویل هم کارنامه چندان قابل قبولی از خود به جای نگذاشت.

بیمه آسیا درکنار سودآوری انجام فعالیت های فرهنگی را در اولویت قرار داد

ابراهیم کاردگر افزود:ساخت مدرسه درمناطق محروم کشوردر راستای مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی است و بیمه آسیا به عنوان بزرگ ترین بیمه خصوصی کشور درکنار سودآوری اقتصادی انجام فعالیت های فرهنگی در حوزه مسئولیت اجتماعی را در اولویت های کاری خود قرار داده است.

روزنامه شرق: ماجرای مسدود شدن حساب تجار ایرانی در گرجستان نشان داد هر چه زودتر جمهوری اسلامی باید قوانین FATF را بپذیرد

اتفاقی که درحال‌حاضر در گرجستان افتاد نشان می‌دهد برخلاف اظهارات منتقدان دولت و اقدامات آن برای الحاق به FATF سرمنشأ تحریم‌های ایران فقط هسته‌ای نیست و در روزهایی که ایران به‌دنبال راه‌های جایگزین برای انجام مراودات مالی و بانکی بین‌المللی بدون آمریکاست، رعایت ضوابط FATF و دائمی‌شدن خروج ایران از لیست سیاه پول‌شویی تا چه حد ضروری و راهگشاست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان خبر داد
بررسی کردیم، دیدیم، دلیل مسدود شدن حساب برخی تجار ایرانی در گرجستان به خاطر FATF بود

فاطمه مقیمی گفت بعد از پیگیری‌های سفارت ایران در گرجستان متوجه شدیم حساب ایرانیان در گرجستان به‌دلیل رعایت‌نکردن ضوابط FATF مسدود بوده و نه تحریم‌های اقتصادی مربوط به برجام.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
بیمه اتکایی امین نتوانست بدهی خارجی خود را بعد از برجام صاف کند

شرکت بیمه اتکایی امین با وجود اجرایی شدن برجام از دیماه سه سال قبل، تا اکنون همچنان در تسویه بدهی و طلب خویش از شرکت‌های بیمه‌ای خارجی ناتوان بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان بلوکه شدن حساب تجار ایرانی در گرجستان را تایید کرد
در حال بررسی دلایل مسدود شدن حساب تجار ایرانی در گرجستان هستیم/ اجازه افتتاح حساب جدید را هم نمی‌دهند/ قرار شد سفارت پیگیری کند

بانک «تی بی سی» گرجستان، به تازگی با صدور بخشنامه ای، انجام هرگونه تراکنش بانکی برای ایرانیان بدون کارت اقامت را ممنوع کرده است. این مسئله را پیگیری کرده‌ایم اما به صورت مبهم جواب دادند که تعدادی از حساب‌های ایرانیان مسدود شده و همچنین اجازه افتتاح حساب جدید را فعلا به دلایلی نمی دهند.

زیان انباشته بیمه میهن 155 درصد رشد کرد

مدیرعامل شرکت بیمه میهن گفته بود که با توجه به کاهش 6 درصدی حق بیمه صادره و افزایش 5 درصدی خسارت پرداختی، اما زیان اعلامی این شرکت در سال 96 به ازای هر سهم 564 ریال بوده و تغییرات با اهمیت و چندانی نخواهد داشت.

مهلت سایپا دیزل برای خروج از ماده 141 آخرتیرماه امسال است

شرکت مذکور در انتهای گزارش خود آورده که اتفاق خاصی که موجب افزایش 20 درصدی قیمت سهام در روزهای اخیرشده صورت نگرفته است.!

سرپرست شعبه بیمه سرمد در یزد منصوب شد

علیپور، استان یزد را دارای پتانسیل های مطلوبِ معدنی و صنعتی برشمرد و گفت: فرهنگ سازی صنعت بیمه و آگاهی از مزایای بیمه نامه های رشته های مختلف به ویژه بیمه های زندگی یکی از رسالت های شرکت های بیمه است.

شاخص بورس 202 واحد رشد کرد

در معاملات امروز، نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، خراسان (پتروشیمی خراسان)، شاوان (پالایش نفت لاوان) و شپاس (نفت پاسارگاد) بیشترین تاثیر مثبت و سرچشمه (سرمایه گذاری مس سرچشمه) و اتکام (بیمه اتکایی امین) بالاترین تاثیر منفی را داشت.

سازمان های سنتی برای بقا ، ملزم به استفاده از فناوری هستند

ابراهیم کاردگر،در نخستین نشست راهبردی فناوران و صنعت بیمه افزود: فناوری اطلاعات دردهه های اخیر موجب ایجاد تغییرات بسزایی در صنایع شده است و صنایع مالی از جمله صنعت بیمه از این امر مستثنی نبودند.

فرصت تاریخی برای اقتصاد ایران؛
بزرگترین خدمت ترامپ به اقتصاد ایران، خروجش از برجام بود

اصلی‌ترین اثر خروج ترامپ از برجام اثر روانی است، یعنی مردم پیش‌بینی می‌کنند اتفاق بدتری رخ خواهد داد، در نتیجه همه کماکان نگاهشان به سمت بازار طلا و ارز است.

قیمت سکه تمام 400 هزار ریال افت کرد

هر نیم سکه امروز 9 میلیون و 740 هزار ریال و هر ربع سکه پنج میلیون و 730 هزار ریال به خریداران عرضه شد که نسبت به پایان معاملات دیروز، نیم سکه 200 هزار ریال و ربع سکه 100 هزار ریال کاهش قیمت داشت.

انتقاد میثم رادپور، تحلیلگر بازار ارز از عملکرد بانک مرکزی در طراحی یک سامانه جدید ارزی؛
سامانه نیما در بهترین حالت یک سامانه تخفیف ارزی است/ هنوز جزئیات چگونگی کارکردن سامانه نیما به صورت شفاف منتشر نشده!

کارشناسان معتقدند سامانه نیما نمی‌تواند یک نسخه شبیه‌سازی‌شده از بازار باشد؛ چراکه قیمت در آن از قبل تعیین شده است. آنچه اکنون می‌توان از این سامانه فهمید، این است که اعضای این سامانه می‌توانند ارز خود را با قیمت چهار‌هزارو 200 تومان معامله کنند

بیمه ملت مشکلی در پرداخت خسارت سانچی با دلار 4200 تومانی ندارد/ ملت در بازی نرخ شکنی شرکت های بیمه ای حضور نمی یابد!

علیرضا ابراهیم پور ،با ابراز تاسف از نرخ شکنی برخی شرکت های بیمه ای گفته که در شرایط فعلی،شرکت بیمه ملت، در بازی نرخ شکنی قرارنمی گیرد و اگر احساس شودپرتفویی نرخ شکنی است به سرعت از آن خارج می شود!

دکتر فرهاد حنیفی، اقتصاددان و کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی برای «نود اقتصادی» نوشت:
5 اشکال مهم و فراموش شده در سیاست جدید ارزی بانک مرکزی

در همین مدت کوتاه که از اجرای سیاست ارزی جدید می‌گذرد حدود ده درصد از ارزش سهام شرکت‌های صادرات محور در بورس تهران کاسته شده است.

انتقاد عضو اتاق بازرگانی از تعیین دستوری قیمت ارز:
دولت در اعلام دلار 4200 تومانی بر خلاف قانون بهبود فضای کسب و کار هیچ هماهنگی با ما نکرد / دولتمردان به راحتی می‌توانند بازار ارز را سر و سامان دهند

عضو اتاق بازرگانی گفت: فعالان اقتصادی کاملا به این مساله واقف بودند که سیاست‌های ارزی ابلاغ شده درنهایت در مرحله اجرا به مشکلاتی برمی‌خورد.

اختصاصی «نود اقتصادی»
بد قولی بیمه دانا داد بیمارستان‌های تهران را درآورد/ دانا بدهی 2.5 میلیاردی مرکز چشم پزشکی نور را نداد

بیمه دانا با ندادن بدهی خود به بیمارستانهای تهران از جمله بدهی 2.5 میلیاردی مرکز چشم پزشکی نور مشکلات زیادی را برای شهروندان تهران ایجاد کرده است.

میانگین وزنی فروش بیمه های عمر و پس انداز آسیا افزایش یافت

احمد سربخشیان از افزایش میانگین وزنی فروش و رشد سرمایه بیمه های عمر و پس انداز بیمه آسیا خبر داد ودر پایان به شرح تدوین نخستین آیین نامه اعطای جوایز در شرکت بیمه ­آسیا و فرآیند انتخاب بیمه­ گذاران برگزیده با حضور هیأت نظارت پرداخت.

استدلال‌های عجیب موافقان FATF برای اجرای آن در ایران؛
چرا اجرای FATF برای ایران خطرناک است؟/ معاون اسبق وزارت خزانه داری آمریکا: از طریق FATF به تمام تراکنش‌های مالی ایرانی‌‎ها دست پیدا می‌کنیم

دیوید کوهن معاون اسبق وزارت خزانه داری آمریکا میگوید از طریق FATF اطلاعات کلیدی افرادی که از تراکنشهای بانکی در ایران بهره میگیرند را شناسایی خواهیم کرد

بیمه سرمد در کنار مشتریان بانک صادرات خواهد بود

وی ضمن اشاره به حضور همیشگی مدیریت بیمه سرمد در استان کرمان در اکثر جلسات بانک صادرات در تمامی نقاط جغرافیایی استان، از ارائه مطلوب خدمات بیمه سرمد در این استان قدردانی کرد و توسعه هر چه بیشتر خدمات این شرکت جهت مشتریان بزرگ بانک صادرات را خواستار شد.

پیشنهاد معاون وزیر اقتصاد دولت اصلاحات به تیم اقتصادی روحانی؛
با تشکیل فوری بورس ارز می‌توان به راحتی وضعیت بحرانی در حوزه ارز را مدیریت کرد/ با بورس ارز می‌توانیم تمام فعالیت‌های ارزی را رصد کنیم

مستخدمین حسینی گفت وقتی دولت بورس ارز را شکل می‌دهد، می‌تواند رصد کند و حجم کل ارزهای ورودی و خروجی را تحت کنترل و نظام برنامه‌ریزی خود قرار دهد

دبیرکل بانک مرکزی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
قیمت‌سازی افراد سودجو بازار کارگشایی سکه را به تعطیلی کشاند

سید محمود احمدی اذعان داشت متوقف شدن پیش فروش سکه، ناشی از دغدغه خاطر بانک مرکزی در تحویل به موقع و با کیفیت سکه‌ها بوده چرا که بانک مرکزی اصرار دارد تعهد به مردم، به موقع اجرایی شود.

طرح طبقه بندی مشاغل در سرمد اجرایی می شود

بر اساس این طرح، عوامل موثر در ارزشیابی مشاغل مدل مرسر (Mercer) مورد ارزیابی قرار گرفته و به کمک سنجش ماتریس های عوامل پنج گانه ی اثر، ارتباطات، نوآوری، دانش و تجربه و ریسک، مدل برای چندین شغل به عنوان نمونه های عملی شبیه سازی می گردد.

محمد خوش چهره:
تفکر گرانی دلار برای رشد صادرات غلط و سفسطه گرایانه است/ اگر دولت فنر ارز را رها کند، دیگر نمی‌تواند آن را کنترل کند

نماینده اسبق مجلس با بیان این که هر ۴ دولت ما با تفکر اشتباه خود ارز را به مثابه یک کالا در نظر گرفتند گفت: این عمل سوداگرایانه در اصل اولین ضررش متوجه خود دولت است چرا که این کار افزایش تورم و افزایش حقوق کارمندان دولتی را به همراه خواهد داشت.

بانک شهر ارز نمایشگاه کتاب را با قیمت 4 هزار و 200 تومان تأمین می کند/ 100 میلیون دلار به ارز مسافرتی تخصیص یافت

ولی الله سیف افزود: از 22 فروردین تا به حال 4 میلیارد و 650 میلیون دلار یا معادل آن به سایر ارزها برای ثبت سفارش و گشایش اعتبار تخصیص داده شده و از این رقم 2 میلیارد و 700 میلیون دلار آن تأمین شده است.

انتقاد احمد توکلی از تحولات بازار ارز:
دلار 4200 تومانی من درآوردی است/ وضعیت بازار ارز بحرانی شود، سه سال طول می‌کشد به تعادل برسد

نماینده سابق مجلس گفت: قیمت دستوری 4200 تومانی برای دلار یک رقم من درآوردی است که مطابقت آنچنانی با اصول و فرمول‌های اقتصادی ندارد و این نرخ اشتباه است و به طور کلی باید گفت که تعیین نرخ ارز کار بسیار پیچیده‌ای است.

تحلیل مدیرعامل اسبق بانک صادرات از وضعیت بازار ارز در صورت خروج احتمالی آمریکا از برجام:
موفقیت دلار 4200 تومانی به خروج آمریکا از برجام بستگی دارد/ ترامپ می‌خواهد اقتصاد ما را بلاتکلیف نگه دارد/ ادامه فضای انتظار ضربه بیشتری به اقتصاد ایران می‌زند

حاتمی یزد گفت: در حال حاضر وضعیت بازار ارز و سکه در ابهام به سر می‌برد؛ یعنی همه در تحلیل این بازاردر ابهام، دودلی، تردید و در ناامیدی هستند و کسی نمی‌داند چه باید بکند.

فرهاد زرگری نیامده از تیپیکو خداحافظی کرد

فرهاد زرگری دارای مدرک دکترای پزشکی بوده و با استناد به نشست هیات مدیره اوایل دیماه سال قبل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین به عضویت در ترکیب هیات مدیره این هلدینگ بزرگ دارویی درآمده بود.

پویا جبل عاملی، اقتصاددان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
رشد نقدینگی بسیار بالاست و باعث گرانی دلار می‌شود

یک کارشناس اقتصادی گفت: بانک مرکزی قبل از عید با تعریف بسته ارزی تا حدی موفق عمل کرد. تقاضای احتیاطی حجیمی که پیش از این بسته وجود داشت دیگر وجود ندارد و بازار بیشتر به سمت تقاضاهای غیر احتیاطی و یا واقعی می‌رود.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
عملکرد دولت در بهبود فضای کسب و کار راضی کننده نیست

یکی از مهمترین موانع جذب سرمایه خارجی عدم بهبود فضای کسب و کار است. این مسئله حتی روی جذب سرمایه داخلی هم تاثیر داشته است


واکنش مدیرعامل سابق شرکت مهندسی و توسعه نفت به خروج توتال از ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
توتال، بخواهد به ایران باز می‌گردد، اما خودش نمی‌خواهد!
هشدار رئیس خانه اقتصاد ایران نسبت به افزایش تورم نقطه‌ به نقطه در اردیبهشت ماه:
رشد تورم نقطه‌ای از فروردین تا اردیبهشت به 22.7 درصد رسید/ افزایش 20 درصدی کرایه کامیون‌داران گرانی شدیدی به دنبال دارد

پربیننده