سه شنبه بیستم آذر ۱۳۹۷ ساعت ۴:۲۱:۱۳ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس تولید و تجارت

توزیع رانت 400 هزار میلیاردی تجارت خارجی در کم‌گویی و زیاده‌گویی اقلام وارداتی!
فرشاد مومنی، اقتصاددان اطلاح طلب روایت می‌کند

توزیع رانت 400 هزار میلیاردی تجارت خارجی در کم‌گویی و زیاده‌گویی اقلام وارداتی!

مومنی گفت: یکی از کانون‌های کلیدی فساد و تحمیل وابستگی ذلت آور در اقتصاد ایران الگوی کنونی تجارت خارجی است.

خانواده‌های ایرانی به خرید کالاهای دسته دوم روی آورده‌اند/ افزایش 30 درصدی تقاضای خرید کالاهای دسته دوم!
رئیس اتحادیه سمساران و امانت فروشان در گفتگو با «نود اقتصادی»:

خانواده‌های ایرانی به خرید کالاهای دسته دوم روی آورده‌اند/ افزایش 30 درصدی تقاضای خرید کالاهای دسته دوم!

عبداللهی فرد گفت: تقاضا برای تهیه کالای دست دوم حتی برای تهیه جهیزیه بالا رفته است زیرا قدرت خرید مردم پایین آمده است. بیشترین تقاضا مربوط به لوازم برقی است


امکان صادرات 10 میلیون تن فولاد تا پایان سال وجود دارد

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: قابلیت صادرات 9 تا 10 میلیون تن فولاد تا پایان سال به شرط محقق شدن برنامه ها و تسهیل شرایط صادرات وجود دارد.

25 هزاردستگاه موتورسیکلت قاچاق بالای 250 سی سی در کشور وجود دارد!

"مجید رضایی"،مدیر عامل شرکت یکتاز سیکلت کویر در گفتگو با نود اقتصادی ادعا کرد که 25 هزار دستگاه موتور سیکلت بالای 250 سی سی قاچاق در کشور وجود داردکه هیچ گونه سابقه و پلاک شناسایی از آنها نزد نهادهای انتظامی وجود ندارد که درصورت تردد درخیابان و سرقت از ناحیه آنها، خطرات خود را به دنبال دارد.

فرشاد مومنی، اقتصاددان اطلاح طلب روایت می‌کند
توزیع رانت 400 هزار میلیاردی تجارت خارجی در کم‌گویی و زیاده‌گویی اقلام وارداتی!

مومنی گفت: یکی از کانون‌های کلیدی فساد و تحمیل وابستگی ذلت آور در اقتصاد ایران الگوی کنونی تجارت خارجی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد
جایگزینی ۱۰ میلیارد دلار تولیدات داخلی با کالاهای وارداتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که وزارت صنعت برای حمایت از تولید و تولید کننده، حد و مرز نمی‌شناسد، گفت: اولویت اصلی ما حفظ وضعیت فعلی تولید است.

رئیس اتحادیه سمساران و امانت فروشان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
خانواده‌های ایرانی به خرید کالاهای دسته دوم روی آورده‌اند/ افزایش 30 درصدی تقاضای خرید کالاهای دسته دوم!

عبداللهی فرد گفت: تقاضا برای تهیه کالای دست دوم حتی برای تهیه جهیزیه بالا رفته است زیرا قدرت خرید مردم پایین آمده است. بیشترین تقاضا مربوط به لوازم برقی است

صنعت چرم و چالش های پیش روی آن

تولید چرم و تامین آن به عنوان یکی از پیش نیازهای اصلی تولید کیف و کفش از ظرفیت های بالقوه به شمار می رود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس افشا کرد:
"امام جمعه اردبیل به روحانی پیغام داد تا مشکل مواد اولیه تولید را حل نکردی به اردبیل نیا"

ملکی گفت: "امام جمعه اردبیل به روحانی پیغام داد تا مشکل مواد اولیه تولید را حل نکردی به اردبیل نیا"

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
حضور پیرمرد ۸۰ ساله در هیات مدیره شرکت وابسته به سازمان تامین اجتماعی!

"علی اکبر شهری" متولد مهرماه سال 1317، یعنی با 80 سال سن و مدرک تحصیلی فوق دیپلم رئیس هیات مدیره شرکت سیمان شاهرود است!

حسین سلاح ورزی نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران:
اقدامات بانک مرکزی در روزهای اخیر برای بازگرداندن آرامش به بازار موثر بود/ اینکه میگویند بخش خصوصی ارز صادراتی را به کشور بازنمیگرداند، درست نیست!

سلاح ورزی گفت: این که بخش خصوصی ارز حاصل از صادرات را به کشور باز نگردانده است درست نیست زیرا این نتیجه گیری بر اساس پیش فرض های نادرست است.

«نود اقتصادی» در گزارشی بررسی کرد +‌جدول
چرا زیان ایران خودرو به هیچ وجه ربطی به تحریم و گرانی دلار ندارد؟/ سوء مدیریت خودروسازان علت اصلی زیان‌ها است! / آزادسازی قیمت خودرو بهانه‌ای برای پوشش هزینه ها خاص

ازطرف دیگر مخالفان آزادسازی قیمت موضوع سوء مدیریت را به میان می کشند و معتقدند که مشکل اصلی در مدیریت خودروسازان است و لذا خودروسازان با افزایش قیمت به دنبال جبران زیان ها و ضررهای ناشی از سوء مدیریت خود هستند.

رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
افزایش 15 درصدی قیمت سیمان بسته‌بندی/ سیمان فله تغییر قیمتی نداشته است/ تورم 94 درصدی مصنوعات آهنی ساختمان در یکسال اخیر

کاظمی گفت: افزایش قیمت قیر به دلیل بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل است. تولید سیمان از سال 92 به دلیل رکودِ عملیات ساختمانی، قیمتش متناسب با تورم سالیانه رشد نکرده بود زیرا بازار پذیرش آن را نداشت.

مجیدرضا حریری، نایب‌رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین:
ابلاغ بسته حمایت از صادرات در 4 ماه آخر امسال بسیار عجیب است/ اگر به عراق و افغانستان هم صادر نکنیم، صادراتمان به شدت افت می‌کند

حریری گفت: در حال حاضر کمتر از چهارماه به پایان سال باقی مانده و ابلاغ بسته حمایت از صادرات در شرایطی که بودجه سال ۱۳۹۸ هم قرار است به مجلس برود، کمی عجیب و نابهنگام به نظر می‌رسد.

عبدالحمید نادریان مدیرعامل شرکت توسعه پترو صنعت دریا و فعال صنعت نفت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
صندوق توسعه ملی از طریق بانک صنعت و معدن 14 میلیارد دلار برای واردات اختصاص داد!/ برای تکمیل دکل‌های نیمه تمام‌مان فقط ۲۰ میلیون دلار وام می‌خواهیم

نادریان گفت: صندوق توسعه ملی از طریق بانک صنعت و معدن 14 میلیارد دلار برای واردات اختصاص داده است. این در حالی است که ما به عنوان تولید کننده ایرانی برای تکمیل 2 دکل 2000HP نیمه تماممان محتاج تنها 20 میلیون دلار تسهیلات هستیم.

انتقاد حسین سلاح ورزی، نائب رئیس اتاق بازرگانی از افزایش نقدینگی:
سیاستهای اقتصادی دولت ناامن است و به نقدینگی دامن می‌زند/ نوسان دستکاری‌شده نرخ سود در بازارهای سکه، دلار و طلا از عوامل رشد نقدینگی است

سلاح ورزی گفت: اقتصاددانان باور دارند سرچشمه رشد نقدینگی و عامل اصلی آن به سیاست‌های بودجه‌ای برمی‌گردد. دولت‌ها برای اینکه دخل و خرج خود را دست‌کم برای یک سال بودجه‌ای متوازن کنند باید انضباط مالی داشته باشند و دو طرف معادله بودجه را با منطق اقتصادی و شرایط روز به تعادل واقعی برسانند.

اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین:
در هفته‌های اخیر 3 بار از وزیر صنعت وقت ملاقات خواستم، نداده!/ بخشنامه اخیر بانک مرکزی کار را برای صادرکنندگان سخت‌تر کرد

عسگراولادی گفت: بخشنامه جدید بانک مرکزی نه تنها تسهیل کننده صادرات نیست بلکه قطع کننده صادرات و از دست رفتن بازارهای صادراتی است. براساس این بخشنامه، باید صادرکننده پول را به نیما وارد کشور کند در حالی که سامانه نیما از نظر خریداران خارجی شناخته شده نیست و صادرکننده‌ای نمی‌تواند با ارز نیمایی پول وارد کشور کند، در واقع شرکت‌های وابسته به دولت می‌توانند با سامانه نیما کار کنند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
گروه خودورسازی بهمن پیش خریداران مزدا را سرکار گذاشت!

درحال حاضر، تعدادی ازخریداران مزدا سه که از خردادماه امسال خودروهای مزدا را پیش خرید کرده‌اند چشم براه تحویل خودروهای خود هستند!

حمایت رضا ویسه معاون جهانگیری از افزایش قیمت خودرو:
تعیین قیمت خودرو در حاشیه بازار، اختلاف قیمت بین کارخانه و کف بازار را از بین می‌برد/ در سال حمایت از تولید ملی نباید با دست خودمان صنعت و تولیدمان را زمین بزنیم

ویسه گفت: مسئله قیمت به نوع نگاه ما به این محصول برمی‌گردد. اگر بخواهیم بگوییم که محصول انحصاری است، پس باید قیمت توسط دولت تعیین شود. درصورتی که اینچنین نیست و محصول را نمی‌توان انحصاری دانست.

گزارش تولید انواع خودرو در نیمه نخست سال؛
تولید سواری 16 درصد افت کرد

آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از این است که در 6 ماه نخست امسال 540 هزار و 900 دستگاه خودرو سواری در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه پارسال، 16 درصد کاهش یافته است.

روایت رئیس انجمن صنایع همگن و قطعات خودرو از تفاوت تحریمهای 91-90 و 97
سال 90 و 91 فقط تحریم خارجی بودیم، الان، هم تحریم خارجی هستیم، هم داخلی/ وزیر صنعت حرف ما را بشنود

محمدرضا نجفی منش گفت در دوره اول، ما مشکلات داخلی نداشتیم و سیاستگذاران این صنعت را همراهی می‌کردند ولی در دوره جدید علاوه بر تحریم بین‌المللی شاهد تحریم داخلی هم هستیم. بارها این موضوع را هشدار داده‌ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی‌شنود.

روایت تلخ یک واگذاری در شکرستان هفت‌تپه/ ایراد بزرگ خصوصی‌سازی در شمارش پول خریدار

در حالی واگذاری کشت و صنعت هفت تپه به بخش خصوصی با ابهام در خصوص وضعیت مالکان این شرکت مواجه شده که معوقات کارگری و تأخیر در پرداخت دستمزدها در کنار توقف چرخه تولید در کارخانجات آن باعث اعتراض‌های مداوم در این شرکت شده است.

تحلیل مهرداد عمادی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا از تاثیر تحریمهای آمریکا علیه ایران:
ایران می‌تواند بازاری 500 میلیون یورویی برای اروپا خلق کند/ معامله با اروپا با پولی به غیر از دلار 50 درصد توان خزانه داری آمریکا برای تحریم ایران را کاهش می‌دهد

مهرداد عمادی گفت: در سال 2011 یک ارزیابی اقتصادی نشان داد ایران می‌تواند بازاری به ارزش 500 میلیارد یورو برای اروپا خلق کند. مشروط به آنکه ایران به سمت پروژه‌های اروپا محور و سرمایه گذاری مشترک بچرخد. مانند اتفاقی که در دهه 80 و اوایل دهه 90 در چین با کمک شرکت‌های اروپایی و آمریکایی افتاد.

آرایش جدید در وزارت صنعت/ تکلیف دو معاون هنوز مشخص نیست

با سررسید موعد اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان که ۲۶ آبان‌ماه سال جاری تعیین شده است، هفت معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت باید تغییر می‌کردند که تاکنون این اتفاق در مورد پنج معاون رخ داده است و دو معاونت دیگر کماکان تعیین تکلیف نشده‌اند.

تاوان گران نشدن نان را نباید نانوایان بدهند

در شرایطی که حدود یک سال از لغو مصوبه افزایش قیمت نان می‌گذرد، این محصول همچنان با همان نرخ‌های افزایش یافته عرضه می‌شود. در این شرایط رئیس اتاق اصناف ایران معتقد است که باید واقعیت قیمت نان را پذیرفت.

کاهش محسوس تولید لوازم خانگی/کمبود کالای داخلی در بازار نداریم

یک مقام مسئول، از کاهش محسوس تولید لوازم خانگی در نیمه اول امسال خبر داد و گفت: هم اکنون کمبود تولیدات داخلی در این بازار وجود ندارد.

وزیر صنعت سه معاون جدید خود را منصوب کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت که اواخر هفته گذشته معاون جدید بازرگانی داخلی خود را معرفی کرده بود، امروز (شنبه) با صدور احکامی «فرشاد مقیمی» را به عنوان معاون امور صنایع‌ وزارتخانه و «محسن صالحی نیا» را به سمت سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران منصوب کرد.

در جلسه‌کارگروه تنطیم بازار اعلام شد؛
قیمت لاستیک و مرغ کاهش می یابد/الزام برای تدوین بسته قیمت گذاری خودرو

یک مقام مسئول وزارت صنعت گفت:وزیر صمت الزام کرده‌، بسته ای برای قیمت خودرو با لحاظ خدمات و ارتقای کیفیت‌ تنظیم شود.

خرید اسباب بازی فکری آموزشی چقدر هزینه دارد؟

بازی دورهمی مدل اسم فامیل بازی با مبلغ ۷۹ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

چرا تولید چادر مشکی در ایران توسعه پیدا نمی‌کند؟

در کنار ابعاد و الزامات اقتصادی تولید چادر مشکی، اقتضائات فرهنگی حاکم بر جامعه ایجاب می‌کند که روند تولید و تأمین آن تسهیل و تقویت شود.

مشکل صادرات صنایع تبدیلی چیست؟

عملکرد صادراتی محصولات عمده صنایع تبدیلی در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته اعلام شد.

شغل اصلی پسر معاون اقتصادی رئیس جمهور چیست؟+ سند

محسن نهاوندیان، دومین پسرمحمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌ جمهوری از 9 سال پیش بدین سوء، عضوهیات‌ مدیره شرکت «آرین فولاد غرب» بوده است. مقر این شرکت در مالزی است و با کشورهایی چون تایوان، چین، هند، قزاقستان، روسیه، اوکراین، امارات، آلمان، لبنان، اتریش و بلاروس مبادله تجاری دارد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران:
به خاطر تحریم شرایط اخذ استاندارد را تسهیل نمی‌کنیم

رییس سازمان ملی استاندارد ایران تاکید کرد که نمی‌توان با توجه به مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها شرایط اخذ استاندارد را تسهیل کرد.

امیررضا واعظ آشتیانی معاون وزیر اسبق صنایع مطرح کرد:
دولت دو ماه است که با بسته حمایتی مردم را سرکار گذاشته/چرا جزئیات بسته رابه مردم نمی‌گویید؟

امیررضا واعظ آشتیانی گفت: نزدیک به دو ماه است که مسوولان کشوری در کرسی‌های مختلف درباره شرایط توزیع بسته حمایتی غذایی اظهار نظرهای پراکنده می‌کنند؛ اظهارنظرهایی غیرشفاف و ابهام‌آلود چراکه هیچ یک از شرایط و جزئیات مربوط به این بسته‌ها روشن نیست‌.

توکلی زاده، عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مقرراتی وضع کردیم که اثرات تخریبی‌اش خیلی بیشتر از تحریم‌هاست

توکلی‌زاده گفت: مقرراتی وضع کردیم که اثرات تخریبی‌اش خیلی بیشتر از تحریم‌هاست.

اعتراض محمد جواد ایروانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به سیاست‌های تجاری کشور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دروازه‌های واردات را باز می‌کنید، چه توقعی از تولیدکننده دارید؟

ایروانی گفت: وقتی دروازه‌های واردات را باز می‌کنید، چه توقعی از تولیدکننده دارید؟

عابدی جعفری، وزیر بازرگانی دولت چهارم در گفتگو با «نود اقتصادی»:
زمان جنگ محور اقتصاد، تولید بود، حتی وزارت بازرگانی مستخدم تولید بود، امروز اینطور نیست!

عابدی جعفری گفت: زمان جنگ محور اقتصاد، تولید بود، حتی وزارت بازرگانی مستخدم تولید بود، امروز اینطور نیست!

نقد عملکرد 5 ساله عباس آخوندی، وزیر مستعفی راه و شهرسازی ( قسمت اول)
فرهاد بیضایی، کارشناس ارشد مسکن: مسکن مهر 1.5 میلیون شغل ایجاد کرده بود/ توقف مسکن مهر بسیاری از صنایع و مشاغل را ورشکست کرد/ ایجاد طرحی مثل مسکن در شرایط تشدید #تحریم ‌ها می‌تواند 1.5 میلیون شغل جدید ایجاد کند

بیضایی گفت: توقف مسکن مهر بسیاری از صنایع و مشاغل را ورشکست کرد.

نگاهی به بازار خودرو/
خرید پورشه در بازار چقدر هزینه دارد؟

پورشه ماکان ۲.۰ توربو با مبلغ یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.

تخصیص ارز نیمایی به خودروسازان و افزایش قیمت ها

در حال حاضر قطعه ساز و خودروساز مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود را با ارز نیمایی تأمین می کند که در نهایت این امر تأثیر منفی بر قیمت تمام شده خودرو گذاشته و بازار شاهد رشد قابل توجه قیمت ها است.

کمبود پکیج ادامه دارد/ مازاد نیاز داخلی بخاری صادر می‌شود

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: بازار لوازم خانگی به جز پکیج در هیچ محصولی با کمبود مواجه نیست و حتی مازاد نیاز بازار داخلی محصولات گرمایشی بخاری و آبگرمکن صادر می‌شود.

بازار لوازم خانگی در سایه بی اعتنایی/ طرح پیش فروش لوازم خانگى به کجا رسید؟

اجرای طرح پیش فروش لوازم خانگی ضمن افزایش قدرت خرید مردم و حذف دلالان، وضعیت فروشندگان و تولیدکنندگانی که فروش اقساطی دارند، را ساماندهی می کند.

فیلم/ روایت محمدقلی یوسفی،‌ اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه از تعبیر نرخ بیکاری 12 درصدی؛
52 میلیون ایرانی کار مشخصی ندارند و فقط مصرف کننده‌اند!


در زیرمجموعه‌های شستا چه خبر است؟
انتصابات دقیقه نودی در هلدینگ تاپیکو / دهن کجی مدیر عامل تاپیکو به وزیر کار! + سند
اقتصاددان شوید(قسمت سوم/ تبعات افزایش شبه پول در اقتصاد ایران)
چرا باید نگران افزایش سهم شبه پول در نقدینگی باشیم؟

پربیننده