سه شنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱:۱۰:۵۳ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس تولید و تجارت

تحریم‌های صنعت خودرو از 15 مرداد آغاز می‌شود/ تحریمهای جدید خشن تر و مهلک تر است/ بعضی شرکت‌های خودروسازی جرات همکاری با ایران را ندارند
روایت نماینده وزیر صنعت در اتاق بازرگانی از تشدید تحریمهای آمریکا بر ضد ایران؛

تحریم‌های صنعت خودرو از 15 مرداد آغاز می‌شود/ تحریمهای جدید خشن تر و مهلک تر است/ بعضی شرکت‌های خودروسازی جرات همکاری با ایران را ندارند

از 15 مرداد تحریم‌های صنعت خودرو آغاز می‌شود. تحریم‌های جدید شامل قطعات و مواد اولیه خودرو است که حاکی از این است که این بار تحریم‌ها بسیار خشن و مهلک است.

ثبت نام از متقاضیان فولکس واگن به آینده‌ای نامعلومی موکول شد
اسپندارمز بلورچی، مدیرعامل شرکت ماموت خودرو در گفتگو با «نود اقتصادی»:

ثبت نام از متقاضیان فولکس واگن به آینده‌ای نامعلومی موکول شد

اسپندارمز بلورچی، مدیرعامل شرکت ماموت خودرو در گفتگو با «نود اقتصادی» توضیح داده که به دلیل حجم تقاضا بالا برای ثبت نام و بروز مشکل در سیستم سامانه، ثبت نام معلق شده و خبر داد که ثبت نام فولکس واگن در روزهای آینده انجام می‌شود.


روایت نماینده وزیر صنعت در اتاق بازرگانی از تشدید تحریمهای آمریکا بر ضد ایران؛
تحریم‌های صنعت خودرو از 15 مرداد آغاز می‌شود/ تحریمهای جدید خشن تر و مهلک تر است/ بعضی شرکت‌های خودروسازی جرات همکاری با ایران را ندارند

از 15 مرداد تحریم‌های صنعت خودرو آغاز می‌شود. تحریم‌های جدید شامل قطعات و مواد اولیه خودرو است که حاکی از این است که این بار تحریم‌ها بسیار خشن و مهلک است.

جامعه در انتظار برخورد دستگاه‌های متولی با متخلفان
چه کسانی غیرقانونی خودرو وارد کردند؟

رییس سازمان بازرسی کل کشور روز گذشته اظهار کرد که "سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شده و حدود ۵۰۰۰ دستگاه خودروی لوکس به صورت غیرمجاز وارد شده است". در این شرایط این سوال مطرح است که چرا هیچ اقدامی برای شناسایی متخلفان و برخورد با آنان صورت نمی‌گیرد؟

اسپندارمز بلورچی، مدیرعامل شرکت ماموت خودرو در گفتگو با «نود اقتصادی»:
ثبت نام از متقاضیان فولکس واگن به آینده‌ای نامعلومی موکول شد

اسپندارمز بلورچی، مدیرعامل شرکت ماموت خودرو در گفتگو با «نود اقتصادی» توضیح داده که به دلیل حجم تقاضا بالا برای ثبت نام و بروز مشکل در سیستم سامانه، ثبت نام معلق شده و خبر داد که ثبت نام فولکس واگن در روزهای آینده انجام می‌شود.

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد
۲۴ درصد شرکتهای تولیدی به دنبال بازارهای جدید هستند

نتایج یک نظرسنجی در بین شرکت‌های فعال کشور نشان می‌دهد که در مقایسه با آمار ۶۰ درصدی شرکت‌هایی که تعداد پرسنل آنها کمتر از ۱۰نفر است، تنها ۶ درصد از شرکت‌های بالای ۵۰۰ نفر در پی ایجاد فرصت‌های جدید هستند.

واکنش یحیی آل اسحاق به کمپین نخریدن کالاهای گران؛‌
کمپین نخریدن به امید کم شدن تقاضا درباره همه کالاها شدنی نیست/ نقدینگی هزار و 500 میلیاردتومانی مسبب اصلی اتفاقات اخیر در اقتصاد است/ بورس دیروز بادکنکی بالا رفت، بترکد عده‌ای بیچاره می‌شوند

یحیی آل اسحاق، عضو اتاق بازرگانی و وزیر اسبق بازرگانی در واکنش به کمپین نخریدن کالاهای گران گفت کمپین نخریدن به امید کم شدن تقاضا که به تلطیف فضا منجر شود در همه موارد و کالاها شدنی نیست. به عنوان مثال نمی‌توان نیازهای اولیه مثل خوراک و پوشاک را نادیده گرفت و نخرید.

«نود اقتصادی» از عملکرد منفعلانه وزیر صنعت دولت دوازدهم در یکی از مهمترین وزارتخانه‌های کشور گزارش می‌دهد؛
رئیس ستاد تنظیم بازار کجاست؟

محمد شریعتمداری کجاست؟ وزیر صنعت دولت دوازدهم و معاون اجرایی حسن روحانی در دولت یازدهم این روزها کمتر در محافل سیاسی و اقتصادی کشور حاضر می‌شود. وزارتخانه تحت مدیریت او در اکثر فعل و انفعالات اقتصادی کشور نقش منفعلانه‌ای را دارد و آخر از همه واکنش نشان می‌دهد.

مقایسه قیمت خودرو از خرداد 96 تا خرداد 97
ساندرو 36 میلیون تومان، پژو 207 بیست و سه میلیون تومان، دنا پلاس 16 میلیون تومان و تندر 90 اتوماتیک 21 میلیون تومان در یکسال گران شدند+ جدول

ساندرو 36 میلیون تومان، پژو 207 بیست و سه میلیون تومان، دنا پلاس 16 میلیون تومان و تندر 90 اتوماتیک 21 میلیون تومان در یکسال گران شدند.

دکتر محمود دهقانی تحلیلگر مسائل اقتصادی از دلایل افزایش واردات می‌گوید:
انتظار برای تحقق برجام افزایش واردات را به‌دنبال داشت/ 95 درصد کالاهای قاچاق از مبادی رسمی وارد می‌شود

دهقانی گفت: من اراده‌ای قوی در دولتی‌ها و رئیس‌جمهور در زمینه کنترل واردات و بسنده کردن به کالاهای کاملا ضروری و غیرمصرفی نمی‌بینم. بارها مقام معظم رهبری گفته‌اند که جلوی واردات بی‌رویه را بگیرید.

بازخوانی مواضع خوش‌خیالان داخلی به پژو: از نعمت‌زاده و مدیرعامل ایران‌خودرو تا دنیای اقتصاد

شرکت پژو فرانسه سرانجام اعلام کرد که به علت بازگشت تحریم‌های آمریکا، به همکاری خود با ایران خاتمه خواهد داد. پیش از این، شرکت نفتی توتال هم از قطع همکاری با ایران خبر داده بود. ادامه فروش ایرباس به ایران نیز همچنان مبهم است. یعنی سه قراردادی که دولت روحانی بیشترین تبلیغ رسانه‌ای روی آنها به عنوان دستاورد برجام می‌کرد، به سرنوشت نافرجامی کشیده شده‌اند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
ماموت خودرو ثبت نام کنندگان فولکس واگن را کلافه کرد

ماموت خودرو اطلاعیه ای نداده که چرا سامانه ثبت نام این شرکت دچار اختلال شده اما به نظر می‌رسد به دلیل افزایش حجم ثبت نام این سامانه از دسترس خارج شده باشد. دلیل دیگری که بیشتر بین متقاضیان زمزمه شده اینکه شرکت ماموت خودرو به صورت عمدی سامانه را از دسترس خارج کرده است، چرا که قیمت خودروها دائما افزایشی بوده و واگذاری خودورها فعلا به صرف نیست!

انتقاد عضو اتاق بازرگانی تلاطمات بازارهای سکه، ارز و مسکن:
نوسانات بازارهای مختلف اقتصادی در ماههای اخیر نتیجه عدم تصمیم‌گیری و کم‌کاری برخی وزارتخانه‌هاست/ تیم کارشناسی دولت بسیار ضعیف است

سید حمید حسینی گفت: اقتصاد بسیاری از بخش‌های کشور در حال حاضر وضعیتی سینوسی دارد. نرخ ارز و مسکن و برخی از حوزه‌های دیگر به میزان نامشخصی افزایش و کاهش می‌یابند. قیمت مسکن ثابت می‌شود بعد از مدتی تغییر می‌کند. قیمت ارز پس از یک ثبات تقریبا طولانی، در سال 96 تغییر ناگهانی کرد و پس از آن نتوانست ثابت بماند و در بازه‌های زمانی کوتاه، بالا و پایین می‌رفت.

شورای رقابت مجوز گرانی ۵.۶ تا ۷.۱ درصدی خودرو را صادر کرد/اجرا از اول تیر

شورای رقابت مجوز افزایش ۵.۶ تا ۷.۱ درصدی قیمت محصولات ۳ شرکت خودروسازی ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو از اول تیر را صادر کرد.

31 هزار و 500 واحد تولیدی نوسازی، بازسازی می شود.

صادق نجفی یادآور شد: از 85 هزار واحد تولیدی کشور حدود 92 درصد واحدهای کوچک و متوسط هستند، بر اساس بررسی ها حدود 85 درصد صنایع در داخل و بیرون شهرکهای صنعتی فعالیت تولیدی دارند.

ابراهیمی‌نیا عضو هیات رئیسه اتاق اصناف در گفتگو با «نود اقتصادی»:
فاضلی از زمان ریاست بر اتاق اصناف حتی یک جلسه هم با هیات رئیسه اتاق اصناف تهران برگزار نکرده است

ابراهیمی‌نیا گفت: فاضلی از زمان ریاست بر اتاق اصناف حتی یک جلسه با هیات رئیسه اتاق اصناف تهران برگزار نکرده است.

اختصاصی «نود اقتصادی»
هزینه‌های مالی ایران خودرو و سایپا در پسابرجام 3 برابر شد+ نمودار

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هزینه‌های مالی دو غول بزرگ خودروسازی کشور در پسابرجام نسبت به ماههای قبل از آن 3 برابر شده است.

فروش املاک سرمایه گذاری ایران خودرو زیر قیمت مزایده!

شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو پیشتر،درآگهی مزایده،قیمت پایه واگذاری املاک مازاد خود را 178 میلیارد ریال اعلام کرده بود،حال آنکه برای واگذاری املاک مذکور با قیمت 160 میلیارد ریال موافقت کرده است.

نشست تخصصی هیات رئیسه اتاق اصناف تهران در «نود اقتصادی»

ابراهیم درستی، قاسم نوده فراهانی و خسرو ابراهیمی با حضور «نود اقتصادی» به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

عده ای به دنبال غیر قانونی جلوه دادن انتخابات اخیر اتاق اصناف تهران هستند

دراین میان خودفروختگان، سعی در منحرف کردن مسیر به سمت غیر قانونی جلوه دادن انتخابات اخیر اتاق اصناف تهران و با هدف زیر سوال بردن کارآمدی نظام و وجهه مردم سالاری دینی و تبدیل نارضایتی‌های اقتصادی به چالش و بحران امنیتی دارند.

گلایه یک وارد کننده کاغذ از اوضاع این صنعت در ماههای اخیر:
قیمت کاغذ نسبت به پارسال دو برابر شده/ اعتصاب کامیون‌داران باعث کمبود کاغذ شد/ در چند روز اخیر هیچ بار کاغذی به تهران نرسیده

خوش بین گفت: در حال‌حاضر ما کاغذ روزنامه را در تهران کیلویی چهارهزارو ۳۷۵ تومان تحویل می‌دهیم که کاملا با قیمت سابق ارز یعنی دلار حدود پنج‌هزارو ۲۰۰ تومان تهیه شده است. اگر به ما ارز سوبسیددار بدهند، قیمت کاغذ قطعا کاهش خواهد یافت.

کنایه دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک کشور به مشاور رئیس جمهور/ دروغ می‌گویید، حداقل در ماه رمضان کمی از دروغگویی پرهیز کنید

ساعاتی پیش سعید غدیری دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک دوباره به میدان آمد و رسما اعلام کرد مرتضی بانک دروغ میگوید و حداقل سعی کند در ماه رمضان از دروغ گفتن پرهیز کند.

رئیس هیات مدیره کارتن سازی مشهد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بانک ملت به زور کارتن سازی مشهد را تعطیل و 500 کارگرش را بیکار کرد/ همین امروز نظام بانکی با ما همراهی کند، تولید را آغاز می‌کنیم

حسین متین راد گفته است که کارخانه متبوع او با داشتن 500 کارگر از مهر ماه سال قبل تعطیل و در حال حاضر این کارخانه به لانه کبوتران تبدیل شده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
زیان انباشته زامیاد 170 درصد بالا رفت/ کاهش 30 درصدی فروش خودروسازی زامیاد/ هزینه‌های مالی زامیاد 20 درصد افزایش یافت

مدیرعامل شرکت زامیاد گفته است که عدم تامین به موقع مواد اولیه از سوی تامین کنندگان داخلی از یکسو و محدودیت‌های تامین قطعات وارداتی در خصوص محصولات سنگین و نیمه سنگین خود عامل مهمی در عدم تحقق پیش بینی تولید بوده است.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
عملکرد دولت در بهبود فضای کسب و کار راضی کننده نیست

شافعی گفت: آقای روحانی در سال 92 و قبل از انتخابات اعلام کردند که اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار یکی از اهدافشان است. در این ارتباط اراده برای اجرا به وجود آمده اما عملکرد و اجرای کار راضی کننده نیست. متاسفانه از نظر سرعت بهبود فضای کسب و کار انتظارات را برآورده نشده است.

روایت دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک از جلسه با دبیر شورای عالی مناطق آزاد:
مشاور روحانی در جلسه با تولید کنندگان پوشاک با افتخار مارک کت و شلوار خارجی خود را نشان داد

غدیری گفت: آقای بانک خودش با اشاره به کتی که پوشیده بود به حضار گفت، این خارجی است. بگذارید مردم راحت باشند تا هر کالایی که دوست دارند بخرند. من خودم اعتقادی به الزام خرید کالای ایرانی ندارم.

انتقاد رئیس اتاق بازرگانی تهران از وضعیت بازار ارز:
رشد نقدینگی زمینه افزایش قیمت ارز را فراهم کرد/ فاصله 2000 تومانی بین ارز آزاد و دولتی رانت خطرناکی ایجاد کرده/ تداوم وضع فعلی بازار ارز مردم را نسبت به آینده بی‌اعتماد می‌کند

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: رشد نقدینگی به افزایش قیمت ارز دامن زده‌است و وقتی اثرات یک رفتار به حوزه‌های عمومی مانند قیمت‌ها می‌رسد، دولت ناگهان از جا برمی‌خیزد و در پی نارضایتی‌های عمومی دست به اقدامات شتابزده می‌زند که نمونه آن سرکوب قیمت ارز با مکانیزم‌قیمت‌گذاری دولتی و دستوری بود.

هزینه های مالی سایپا دیزل 26 درصد افزایش یافت / چهار دلیل مهم درکاهش سود سایپا دیزل

در انتهای گزارش این شرکت آمده است که بعد ازیکسان سازی نرخ ارز توسط بانک مرکزی (هر دلار 42000) ریال، تمامی بدهی های این شرکت با این نرخ تسعیر شده که موجب افزایش هزینه های حاصل ازتسعیر ارز شده است.

حسین صمصامی،‌ اقتصاددان و سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
حضور اروپا در برجام سود اقتصادی برای ما ندارد

صمصامی گفت: ایران در برجام بازی خورد، چون قرار بر این بود که به ازای تعهداتی که انجام می‌دهد یک سری از تحریمها برداشته شود. ایران تعهدات خود را به بهترین نحو انجام داد، اما طرفهای مقابل تحریمها را خیلی محدود برداشتند.

مدیر عامل ایران تایر تغییر کرد

عبدالله امیرصادقی تایید کرد که از 21 فروردین ماه سالجاری از سمت خود کناره گیری کرده و به تازگی"حمیدرضا عبدالمالکی" به عنوان مدیر عامل جدید شرکت تولیدی ایران تایر معرفی شده است.

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران شد

براساس این گزارش،طبق توافق سه نفراز اعضاء هم، امروز،قاسم نوده فراهانی به عنوان رئیس اتاق اصناف تهران، ابراهیم درستی به عنوان نایب رئیس اول وخسرو ابراهیمی به عنوان نایب رئیس دوم اتاق اصناف تهران انتخاب شده اند.

برخی واحدهای تولیدی دچار مشکل هستند اما تعمیم به همه تولید درست نیست

محمد شریعتمداری افزود: ابتدای پیروزی انقلاب 854 واحد صنعتی در کشور فعال بود که اکنون این رقم به 84 هزار و 287 واحد کوچک و بزرگ افزایش یافته است.

گزارش «نود اقتصادی» از تداوم وضعیت بغرنج دومین غول خودروسازی کشور؛
ضرر هزار میلیاردی سایپا در سال 96 + نمودار

بررسی وضعیت شرکت سایپا در سال 96 هم نشان می‌دهد که این شرکت در سال گذشته هم مجددا با ضرر و زیان رو به رو شده و سوددهی موقت این شرکت در سال 95 تنها یک جرقه بوده است.

تحلیل دبیر دوم کمیسیون صنایع مجلس از دلایل افزایش قیمت خودروهای ایرانی؛‌
11 هزار نیروی مازاد در صنعت خودروسازی وجود دارد که یکی از دلایل گرانی خودرو است/ مواد اولیه برای خودروسازان گران تمام می‌شود

در برخی شرکت‌ها حدود 11 هزار نفر جمعیت مازاد وجود دارد که اگر این نیروها تعدیل شوند تا هزینه‌ها پایین بیاید، با بحران بی‌کاری مواجه می‌شویم.

فیلم:: رحیم زارع نایب رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در برنامه زنده تلویزیون: کت و شلوارم خارجی است‼️

نایب رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد کت و شلواری که پوشیده‌ام خارجی است.

واردات 13.2 میلیارد دلار کالا از چین
واردات ایران از چین در سال ۹۶ رکورد تاریخ را جابجا کرد/ رشد 23 درصدی واردات نسبت به سال 95 و 88 درصدی نسبت به میانگین یک دهه اخیر+ نمودار

انتشار آمار رسمی تجارت خارجی کشور در سال ۱۳۹۶ بیانگر آن است که در سال گذشته واردات ایران از چین به بالاترین رقم در طول تاریخ افزایش یافت.

تحلیل یک کارشناس خودرو از تاثیرات آینده برجام بر بازار خودرو:
بهم خوردن برجام اوضاع خودروسازی را بدتر از قبل خواهد کرد/ برجام لغو شود دیگر رشد و توسعه‌ای در خودروسازی نخواهیم داشت

کریمی سنجری گفت: سناریوی خودروسازی بدون برجام، زمانی بدتر خواهد شد که به جای اروپایی‌ها، ایران از برجام خارج شود، زیرا در این صورت، دیگر هیچ تمایلی از سوی شرکت‌های اروپایی برای حضور در خودروسازی ایران وجود نخواهد داشت.

وضعیت بازار اقلام خوراکی مردم در آستانه ماه رمضان
گرانی اقلام خوراکی در ماه رمضان ۲ برابر تورم است / تخم مرغ نسبت به ماه رمضان پارسال 63 درصد گران شد/ کره، پنیر، شیر و ماست گران شدند+ جدول

هرساله و با آغاز ماه مبارک رمضان، دولت موظف است تامین اقلام پرتقاضا و پرمصرف خوراکی را در دستور کار قرار دهد.

گلایه رئیس اتحادیه صنف فروشندگان چرم طبیعی و مصنوعی و لوازم کفش از عدم حمایت دولت؛
یکی از تولیدکنندگان بزرگ چرم دنیا هستیم اما چرم فرآوری شده از ایتالیا و ترکیه وارد می‌کنیم/ برخی فروشندگان به تصور افزایش قیمت، جنس نمی‌فروشند

اگرچه ایران یکی از تولیدکنندگان بزرگ چرم محسوب می‌شود اما با عدم تحقق وعده‌های دولت در حمایت از تولیدکنندگان، چرم به صورت خام به کشورهایی مانند ایتالیا و ترکیه صادر می‌شود و چرم‌های فرآوری‌شده برای تولید کفش به ایران وارد می‌شود.

گلایه رئیس اتحادیه صنف پارچه‌فروشان تهران از وضعیت خراب بازار؛
نوسان قیمت دلار واردات چادر مشکی از کره و تایلند را مختل کرد/ خرده فروشان پارچه در وضعیت اقتصادی بدی هستند

در حال حاضر بیشترین پارچه‌ وارداتی در بازار را پارچه‌ چادر مشکی تشکیل می‌دهد که بخش عمده آن از تایلند و کره به کشور وارد می‌شود، بنابراین در صورت عدم ثبات نرخ ارز، تامین چادر مشکی مورد نیاز بازار با مشکل مواجه می‌شود.

روایت رئیس اتحادیه صنف رنگ‌فروشان تهران از زمینگیر شدن بازاریان؛‌
20 درصد نیاز بازار رنگ از خارج تامین می‌شود/ واردات مواد اولیه بی‌کیفیت از چین برای تولید رنگ ایرانی

رئیس اتحادیه صنف رنگ‌فروشان تهران با بیان اینکه کاهش انبوه‌سازی و قدرت مالی مردم بازار رنگ‌فروشان را تحت تاثیرقرار داده است گفت رکود اقتصادی بازار را زمینگیر کرده است.

گلایه‌های رئیس اتحادیه صنف ابزارفروشان تهران از وضعیت بد بازار؛
95 درصد ابزارآلات بازار، خارجی است/ از وقتی دلار گران شد، واردکنندگان ابزار آلات ثبت سفارش نکردند

فریدون‌ غمام‌نو گفت حدود 95 درصد از ابزارآلات موجود در بازار، خارجی است و پنج درصد- شامل آچارآلات و پیچ‌گوشتی- در داخل کشور ساخته می‌شود.

گزارش «نود اقتصادی» از عملکرد 900 روزه سیاسی‌ترین رئیس سازمان امور مالیاتی؛
طرح‌هایی که تقوی‌نژاد در سازمان مالیاتی نیمه کاره رها کرد

گفته می‌شود تقوی نژاد سهمیه حزب اعتماد ملی در وزارت اقتصاد است. کرباسیان هم با او کاری ندارد؛ او مهره وزیر اقتصاد نیست و از جایی دیگری حمایت می‌شود


پربیننده