پنج شنبه ششم اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲:۲۹:۴۷ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس تولید و تجارت

توقف تولید کاغذ در کارخانه‌های داخلی/ تولیدات  کارخانه‌ها دپو و یا خمیر شد

توقف تولید کاغذ در کارخانه‌های داخلی/ تولیدات کارخانه‌ها دپو و یا خمیر شد

ابوالفضل روغنی گلپایگانی با اشاره به وضع نامناسب بازار کاغذ ادامه داد: کارخانه چوب و کاغذ مازندران،‌ کاغذ تبریز و کارخانه پارس سه کارخانه تولید کننده کاغذ چاپ و تحریر در کشور هستند که در سال 96 تولید جدی نداشتند.

تغییرمحسوسی در پیش بینی سود فولاد مبارکه صورت نمی گیرد/تولید شرکت با تهدید جدی مواجه نشده

تغییرمحسوسی در پیش بینی سود فولاد مبارکه صورت نمی گیرد/تولید شرکت با تهدید جدی مواجه نشده

این گزارش حاکیست:استفاده همزمان ازمنابع جایگزین در دست بررسی قرار گرفته و از این رو تولید شرکت با تهدید جدی به دلیل کمبود آب مواجه نشده.


توقف تولید کاغذ در کارخانه‌های داخلی/ تولیدات کارخانه‌ها دپو و یا خمیر شد

ابوالفضل روغنی گلپایگانی با اشاره به وضع نامناسب بازار کاغذ ادامه داد: کارخانه چوب و کاغذ مازندران،‌ کاغذ تبریز و کارخانه پارس سه کارخانه تولید کننده کاغذ چاپ و تحریر در کشور هستند که در سال 96 تولید جدی نداشتند.

تغییرمحسوسی در پیش بینی سود فولاد مبارکه صورت نمی گیرد/تولید شرکت با تهدید جدی مواجه نشده

این گزارش حاکیست:استفاده همزمان ازمنابع جایگزین در دست بررسی قرار گرفته و از این رو تولید شرکت با تهدید جدی به دلیل کمبود آب مواجه نشده.

واردات خودرو 73 درصد کاهش یافت

براساس این گزارش طی 12 ماهه سال 96 تعداد 70 هزار و 75 دستگاه خودرو به ارزش یک میلیارد و 838 میلیون و 851 هزار دلار به کشور وارد شد که نسبت به سال 95 از نظر تعداد 8.66 درصد و از حیث ارزش 8.44 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

انتقادات رئیس انجمن واردکنندگان خودرو از وضعیت بد ارزی؛
تا زمانی که به ما دلار ندهند هیچ خودرویی را نمی‌فروشیم/ این‌که واردکنندگان خودرو دلال خودرو نیستند که افزایش قیمت به نفع آنها باشد

احتشام‌زاده گفت: تا زمانی که به واردکنندگان خودرو، ارز داده نشود بازار با مشکلات مختلفی روبه‌رو خواهد شد.ابهام متعدد باعث شده است که روند قیمتی خودروهای وارداتی افزایشی باشد.

انتقاد نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران از وضعیت بد کسب و کار در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آهنگ بهبود کسب و کار در 4 سال اخیر کُند شد

پدرام سلطانی گفت: در حالی که شعار اصلی رئیس جمهور محترم در حوزه اقتصادی طی انتخابات سال 92 بهبود فضای کسب و کار بوده، اما به نظر می‌رسد اقدامات اصلاحی که در چهار و یا پنج سال اخیر انجام شده در جهت کاهش آهنگ اقدامات اصلاحی در بهبود محیط قانونی و مقرراتی کسب و کار بوده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
تولیدکننده سفال وابسته به بانک سپه مشمول ماده 141 قانون تجارت شد

شرکت‌هایی که زیان انباشته آنها به بیش از نصف سرمایه آنها برسد، مشمول مفاد ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت می شوند.

نادر قاضی‌پور، نماینده مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
خیانت لیست امید نگذاشت سومین استیضاح آخوندی رای بیاورد/ می‌گویند از رکود خارج شدیم تا نشان دهند برجام نتیجه داد

قاضی‌پور گفت: دولت ادعا می‌کند که از رکود خارج شدیم تا نشان دهد که برجام به نتیجه رسیده است.

کنترل کیفی خودروسازان رضایت بخش نیست/ برخی خودروسازان از قطعات بی کیفیت استفاده می کنند

نیره پیروزبخت افزود: مطابق مصوبه شورای سیاستگذاری خودرو، واحدهای خودروسازی باید از قطعات استاندارد در تولید و مونتاژ خودروها استفاده کنند.

شرایط برای فعالیت کمیسیون های تخصصی اصناف مهیا نشده

حسین طاهرمحمدی افزود که کمیسیون های اتاق اصناف ایران در شرایط فعلی، پتانیسل فعالیت دارند اما اعضای اجلاس محرم نیستند بنابراین بخشی از مسائل باید در اتاق ایران به اطلاع اعضای اجلاس برسد و مورد تصویب قرار گیرد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
تعیین تکلیف نکردن پرونده تولیدکننده فولاد در امور مالیاتی اصفهان وارد سال نهم شد!/ مدیرعامل فولاد نورد آریان: حقوق کارگرانمان را نمیتوانم بدهم!

بی توجهی سازمان امور مالیاتی استان اصفهان برای رسیدگی به پرونده شرکت نورد آریان فولاد بعد از گذشت 9 سال، همچنان سرنوشت پرونده مالیاتی این شرکت تولیدکننده را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
باید صادرات غیرنفتی‌مان 80 میلیارد بود، نه 47 میلیارد دلار!

معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت گفت: اگر آمار صادرات غیر نفتی 47 میلیارد دلاری صحیح باشد ( با توجه به این که گمرک هنوز آمار را منتشر نکرده است)، نسبت به هدف گذاری اصلاح شده سال 96 که در حقیقت سال اول اجرای برنامه ششم است یعنی همان 52 میلیارد دلار، این آمار حدود 5 میلیارد دلار از هدف گذاری جدید عقب است.

۳۰ درصد ظرفیت تولید 4 میلیون تلویزیون درکشور فعال است/قاچاق سالانه یک‌میلیون دستگاه تلویزیون به کشور

محمدرضا شهیدی اذعان کرد: در حال حاضر صنعت تلویزیون سالیانه بیش از هشتصد میلیارد تومان تحت عناوین مختلف حقوق ورودی، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر درآمد و بیمه به دولت پرداخت می‌کند که بسیاری از این دریافتی‌ها قابل وصول نیست.

فیلم:: رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در گفتگو با «نود اقتصادی»: بالای ۶۰ درصد از تخمه آفتابگردان و ۹۵ درصد از بادام زمینی کشور از طریق واردات تامین می‌شود

ارزانی ممقانی گفت: بالای ۶۰ درصد از تخمه آفتابگردان و ۹۵ درصد از بادام زمینی کشور از طریق واردات تامین می‌شود.

اظهارنظر عجیب بهروز نعمتی نماینده لیست امید در مجلس:
ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید داخلی کار بیهوده‌ای است!/ حمایت از کالای ایرانی را نباید با افزایش تعرفه واردات محصولات مشابه داخلی تفسیر کرد

نعمتی گفت: در طول ده سال گذشته مقام معظم رهبری بیشتر نام‌های اقتصادی برای سال برگزیدند اما متاسفانه همه بخش‌ها به صورت کلیشه‌ای و شعاری با موضوع برخورد کردند.

انتقاد عضو اتاق بازرگانی کم کاری دولت برای حمایت از کالای ایرانی؛
دلار ارزان و ضعف در خدمات گردشگری مردم را برای سفر به ترکیه سوق می‌دهد/ وزارت صنعت در سال 96 هیچ کاری انجام نداد

من نسبت به این مساله دیدگاه متفاوتی دارم. در مورد شعار سال باید بگویم با اینکه الان چندین سال است شعار سال‌ها مربوط به موضوعات اقتصادی از اشتغال و اقتصاد مقاومتی تا حمایت از تولید داخلی و... است، اما در عمل پیشرفت قابل‌توجهی در زمینه مسائل اقتصادی نداشته‌ایم.

فیلم:: مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت در گفتگو با «نود اقتصادی»: تولید داخل جوابگوی نیازمان را نمی‌دهد، بنابراین باید واردات کرد/ واردات قانونی خیلی بهتر از قاچاق است

معاون وزیر صنعت گفت: تولید داخل جوابگوی نیازمان را نمی‌دهد، بنابراین باید واردات کرد.

مدیرعامل "سرام آرا"، تولیدکننده کاشی و سرامیک در گفتگو با «نود اقتصادی»:
شرایط کسب و کار در کشور نامطلوب است/ گرانی دلار دلیل مهم زمینگیرشدن صنعت کاشی و سرامیک

مدیرعامل شرکت سرام آرا، میزان تولیدات کاشی و سرامیک کشور در سال 95 را حدود 300 میلیون متر مربع خواند و گفت که صنعت کاشی و سرامیک در شرایط فعلی مشکلات فراوانی داشته و رکود حاکم بر بخش مسکن نه تنها این صنعت بلکه صنایع زیادی را زمینگیر کرده است.

مدیر عامل سابق صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دولت 32 هزار میلیارد تومان به ما بدهکار است/ سازمان خصوصی سازی چک‌های صندوق فولاد را به اشتباه به تامین اجتماعی داد

مدیر عامل سابق صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد، میزان مطالبات معوق صندوق متبوع خود از دولت را دستکم 32 هزار میلیارد تومان دانست و خبرداد که طبق برنامه ششم توسعه، قرار شده که امسال دولت 10 هزار میلیارد تومان، یعنی یک سوم آن را به صندوق بازنشستگی فولاد بپردازد.

عبدالحمید نادریان مدیرعامل شرکت توسعه پترو صنعت دریا در گفتگو با «نود اقتصادی»:
در 5 سال اخیر خارجی‌ها دنبال گسترش بازار کشورشان در ایران بودند

نادریان گفت: پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب و نام گذاری سال حمایت از کالای ایرانی پتانسیل درونی کشور را آزاد کرد.

واکنش دبیر انجمن صنایع پروفیل و در و پنجره ایران به اظهارات محمود صادقی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
درِ سرویس‌های بهداشتی حرم امام رضا ساخت ایران است نه اتریش!

دبیر انجمن صنایع پروفیل یو پی وی سی و در و پنجره ایران با تایید این موضوع که درهای سرویس های بهداشتی حرم امام رضا کار شرکت "بوتیا صنعت" است گفت: ساخت این درها کاملا با استانداردهای جهانی مطابقت میکند.

تولید نئوپان 17 درصد رشد منفی کرد/ بخش صنعت با مشکل تامین نقدینگی و ارز مورد نیاز مواجه بود

پروین نباتی بیان داشت: در زمینه نئوپان، با وجود تولید حدود 645 هزار مترمکعبی، اما با رشد منفی 17 درصدی مواجه شدیم که دلیل اصلی آن تغییر سلیقه مصرف کنندگان از نئوپان به ام.دی.اف بوده است.

در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح شد:
گلایه چمران، رئیس سابق شورای شهر تهران از رکود شدید در صنعت ساختمان: یک تولید کننده شیشه را دیدم که فقط با ۲۵ درصد ظرفیت خود کار می‌کرد و دو سوم کارگران خود را هم اخراج کرده بود

رئیس سابق شورای شهر تهران از رکود شدید در صنعت ساختمان کشور انتقاد کرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین:
توقف ثبت سفارش با دلار به این دلیل است که نمی‌توانیم پول فروش نفتمان را پس بگیریم/ بالای 70 درصد واردات کشور بدون نیاز به دلار قابل تامین است

حریری گفت: چون منابع دلاری کشور در دسترس نیست و ارز فروش از نفت را نمی‌توانیم از کشورهای خریدار بگیریم احتمالا این بخشنامه برای مدیریت این مسأله باشد.

2 ستاره بودن 53 درصد خودروهای کشور، راضی کننده نیست/ در مقابل خودروسازان خواهم ایستاد

محمد شریعتمداری، با اشاره به اختصاص320 هزار میلیارد ریال برای نوسازی صنایع کشور، ابراز امیدواری کرد که خودروسازان، به ویژه صنعت قطعه‌سازی از این فرصت استفاده کند.

احتمال توزیع کارت اعتباری خرید کالا بین بازنشستگان فولاد در ابتدای سال 97/ حقوق اسفند و عیدی بازنشستگان واریز شد

اکبر نوروزی درگفتگو با «نود اقتصادی»احتمال داد که درصورت آماده نشدن به موقع کارت های اعتباری خرید کالا تا پایان امسال،توزیع آن به سال آینده موکول شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران:
خبری از تکریم کارآفرینان در سفرهای خارجی نیست/ فضای کسب و کار خوب نیست، به همین دلیل خارجی ها نمی‌آیند

خوانساری گفت: متاسفانه نگاه دولت به بخش خصوصی از بالا به پایین است و فعلا خبری از تکریم کارآفرینان در سفرهای خارجی اولویت‌دار و به خصوص همراه رییس‌جمهور نیست.

خطرناک بودن جاده ها و نقاط پرخطر را کتمان نمی کنیم/ ارتقای استاندارد خودروها دیر شده

محمد شریعتمداری بیان داشت: در سال جاری بیش از ۹۶ درصد از تعهدات خودرویی کشور و دستیابی به تولید بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو محقق شده است.

سید محمود هاشمی در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد
اعتراض نائب رئیس اتاق اصناف به عدم برگزاری انتخابات هیات رئیسه!/ نمی‌گذارند جلسه برگزار شود!

نایب رئیس اتاق اصناف کشور گفته است هنگامی که نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق اصناف ایران تغییر می‌کند باید انتخابات هیات رئیسه و انتخابات داخلی برگزار شود و با توجه به درخواست کتبی هیات رئیسه به هیات عالی نظارت، متاسفانه از اجرایی شدن این موضوع ممانعت به عمل آمده که این امر، منجر به تضعیف قانون خواهد شد.

هیچ کالایی تا پایان فروردین ۹۷ گران نمی‌شود

سید محمود نوابی با بیان اینکه عملیاتی شدن ماده ۶ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان از کارهای خوبی است که این ماده قانونی در کل کشور باید اجرایی شود، اظهار کرد: اگر این قانون نهادینه شود، رقابت مثبتی را در ارائه خدمت مناسب به مصرف کنندگان شاهد خواهیم بود.

"زامیاد" هم مانند"سایپا" طرح نوسازی ناوگان درون شهری روحانی را زیرسوال برد!

شرکت زامیاد ضمن واکنش به خبر نوسازی ناوگان جاده ای، تصریح کرده که پیرو اخبار منتشره در پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی مبنی بر نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای کشور، تمامی قرارداد های منعقده محصولات سنگین باری این شرکت با سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای مربوط به مصوبات و توافقات گذشته بوده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
ساپپا طرح رئیس جمهور را زیرسوال برد/ سایپا: طرح جدید نوسازی ناوگان مطرح شده از سوی روحانی در مراحل کارشناسی است!

شرکت در سال 1395 قراردادی با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور بابت این موضوع منعقد کرده که قبلاً هم اطلاع رسانی شده و متعاقب آن در سال 1396 از محل تعهدهای ایجاد شده با همکاری سازمان راهداری و بانک عامل اقدام به واگذاری تعدادی از محصولات کرده واین امر در سال 1397 نیز ادامه خواهد یافت.

معاون وزیر اسبق صنعت:
دولت هیچ استراتژی و برنامه اقتصادی جدی را دنبال نمی‌کند/ ادبیات اقتصادی رئیس جمهور در سه سال آینده باید تغییر کند

واعظ آشتیانی گفت: به تازگی اظهارنظرهایی مبنی بر تلاش در راستای واگذاری سهام دو شرکت خودروسازی کشور مطرح شده است. این در حالی است که پیشتر بارها اظهار شده بود این دو کارخانه واگذار شده و به شکل خصوصی مدیریت می‌شود. اعتراف اخیر مبنی بر تلاش در راستای خصوصی کردن این کارخانه بیانگر وضعیت اقتصادی دولت است.

صنایع کوچک داخلی توانایی زیادی برای رقابت با حریفان خارجی ندارند

صادق نجفی،اظهار کرد: باید بپذیریم همه مشکلات تولید مربوط به دولت نیست و باید بخش خصوصی هم به رفع موانع و مشکلات به وجود آمده از سمت خود بپردازد.

حقوق بهمن ماه بازنشستگان فولاد امروز واریز شد

اکبر نوروزی در گفتگو با «نود اقتصادی»،برآورد کرد که حقوق اسفند ماه به همراه عیدی و پاداش بازنشستگان این صندوق تا اواخر هفته آینده به طور کامل واریز شود.

کاغذ بازی اداری بیشتر از تحریم‌ها به تولید فشار می آورد

سیدمحمود نوابی افزود: بانک ها، محیط ‌زیست، مالیات و بیمه تأمین اجتماعی هر یک اکنون به ‌مانعی بر سر راه تولید تبدیل شده‌اند.

اختصاص یک درصد از فروش معادن به خزانه مغایر قانون/ بی مهری تصمیم‌گیران درتدوین مقررات سد راه توسعه‌ معدن است

محمد رضا بهرامن افزود: سرمایه گذاران خارجی نیز برای مشارکت در بخش معدن، قانون معادن را ملاک و معیار فعالیت در این عرصه می دانند، اما موضوع تخصیص یک درصد در قانون پیش بینی نشده است.

گزارش اختصاصی «نود اقتصادی» + سند
پروانه کسب فاضلی 6 سال پیش باطل شده بود، او چطور رئیس اتاق اصناف شد؟/ تخلف آشکار اتحادیه سازندگان درب و پنجره در صدور پروانه کسب برای علی فاضلی

گفته می‌شود که با توجه به ماده 18 قانون نظام صنفی و ماده 34 آیین نامه اجرایی صدور پروانه کسب، فاضلی مکلف بوده تا نسبت به اعلام موضوع و ابطال پروانه کسب به اتحادیه مربوطه اقدام و از تاریخ واگذاری، عضویت و پروانه او از درجه اعتبار ساقط بوده است.

کاهش تعرفه واردات مواد اولیه لاستیک ارزانتر را به مصرف کننده می رساند

ضرورت دارد تا تمامی عوامل داخلی دست به دست هم داده و با ایجاد شرایط معقومل بستر مناسب برای تولید اقتصادی، کیفی و استاندارد را ایجاد کنند.

انتقاد صریح یک مقام سابق تجارت خارجی از وضعیت بد واردات و صادرات در گفتگو با «نود اقتصادی»:
صادرات هر ماه را با ماه قبل مقایسه می‌کنند تا ضعفها مشخص نشود

معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به کسری تجاری امسال، وضعیت صادرات کشور اصلا خوب نیست و نمی‌شود، صرفا با ارائه آمار وضعیت را خوب نشان بدهیم.

گزارش اختصاصی «نوداقتصادی» از جدیدترین گزارش بانک جهانی + جدول
رتبه ایران در 9 شاخص فضای کسب و کار سقوط کرد

ایران در شاخص شروع کسب و کار یک پله، شرایط و مقررات اخذ مجوز ساخت 4 پله، دسترسی به برق 4 پله، ثبت مالکیت یک پله، حمایت از سرمایه گذاران خرد یک پله، سهولت پرداخت مالیات دو پله، تجارت فرامرزی یک پله، اجرای قراردادها 4 پله و ورشکستگی و پرداخت دیون 6 پله با سقوط مواجه شده و تنها رتبه ایران در بخش اخذ اعتبارات یک رتبه بهبود یافته است.


پربیننده