شنبه پنجم اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۷:۵۸:۴۲ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

قیمت مسکن در سال آینده 2 درصد بیشتر ازنرخ تورم افزایش می‌یابد

قیمت مسکن در سال آینده 2 درصد بیشتر ازنرخ تورم افزایش می‌یابد

مصطفی قلی‌خسروی با بیان اینکه طی بهمن ماه شاهد افزایش معاملات مسکن بودیم، گفت: 20 هزار و 802 قرارداد خرید و فروش در تهران ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 8.6 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سالانه 10 میلیارد دلار یارانه صرف انرژی خانه ها می شود

سالانه 10 میلیارد دلار یارانه صرف انرژی خانه ها می شود

محمد شکرچی زاده افزود: با بکارگیری روش های نوین ساختمان سازی،­ می توان 30 درصد از 40 درصد انرژی که در ساختمان ها هدر می رود جلوگیری کرد.


قیمت مسکن در سال آینده 2 درصد بیشتر ازنرخ تورم افزایش می‌یابد

مصطفی قلی‌خسروی با بیان اینکه طی بهمن ماه شاهد افزایش معاملات مسکن بودیم، گفت: 20 هزار و 802 قرارداد خرید و فروش در تهران ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 8.6 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سالانه 10 میلیارد دلار یارانه صرف انرژی خانه ها می شود

محمد شکرچی زاده افزود: با بکارگیری روش های نوین ساختمان سازی،­ می توان 30 درصد از 40 درصد انرژی که در ساختمان ها هدر می رود جلوگیری کرد.

20 درصد اقتصاد کشور در دست بخش خصوصی است/ 15 هزار طرح نیمه تمام استانی آماده واگذاری است

علی عبدالعلی زاده افزود: تکمیل این طرح ها نیازمند 500 هزار میلیارد تومان هزینه است که دولت توان تامین این میزان اعتبار را ندارد.

گزارش «نود اقتصادی» از ناسازگاری ATR های خارجی با اقلیم ایران:
هواپیمای مسافری تولید داخل در انتظار دستور روحانی

دستور تولید مجدد هواپیمای ایران 140 راهکاری است که می‌تواند صنعت حمل و نقل هوایی را با حال و هوایی تولید ملی متحول سازد به شرط آنکه رئیس جمهوری، به این موضوع اعتقاد پید اکند.

یک کارشناس ارشد صنعت هوایی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
رئیس جمهور در سال 93 دستور توقف هواپیماهای ATR در ایران را صادر کرد/ هر فروند هواپیمای ATR را 10 میلیون دلار گرانتر از قیمت واقعی خریدیم

یک کارشناس ارشد صنعت حمل و نقل هوایی به «نود اقتصادی» گفت هواپیمای ای تی آر سقوط کرده در منطقه سمیرم، برای استفاده در مناطق جنوبی کشور و در مسیرهای برد کوتاه مناسب است، نه در مسیرهای دور بردی چون تهران تا یاسوج و با ارتفاع پروازی زیاد.

هندی ها 2 میلیارد دلار در حوزه بندری و ریلی ایران سرمایه گذاری می کنند

عباس آخوندی با بیان این که یکی از این سرفصل‌های همکاری با هندوستان در این حوزه مربوط به بحث سرمایه‌گذاری هند در راه‌ آهن چابهار به زاهدان است، گفت: این خط آهن استراتژیک است که ما همکاری با هندی‌ها در راه‌اندازی و تکمیل آن را دنبال کردیم و موافقت اولیه برای همکاری در این حوزه با اعتباری بالغ بر 800 میلیون دلار اخذ شده و این قرارداد در این سفر نهایی خواهد شد.

شرکت رجا 890 میلیارد تومان زیان انباشته دارد/ شرایط رجاء مناسب نیست

محمد راشدی تأکید کرد: در شرایط کنونی هیچ کس حاضر به سرمایه‌گذاری در بخش ریلی نیست، زیرا نه تنها زیان‌ها، بلکه یارانه نیز پرداخت نمی‌شود.

یک شرکت هندی سرمایه مورد نیاز تکمیل خط آهن زاهدان - چابهار تامین می کند

اصغر فخریه کاشان با بیان این که هم اکنون با شرکت های هندی برای سرمایه گذاری در ایران در حال مذاکره هستیم، گفت: در این مذاکرات تامین مالی فاینانس برای خرید 100 هزار تن ریل و خرید 300 هزار تن شمش فولاد برای تولید ریل ملی در ذوب آهن اصفهان در دستور کار است.

سامانه بارشی جدیدی روز جمعه وارد کشور می شود/ برخی استان ها امروز شاهد بارندگی خواهند بود

در عین حال، از بعدازظهر جمعه و روز جمعه و روز شنبه با شمالی شدن جریان به روی سواحل دریای خزر بارش باران در استان های ساحلی شروع می شود.

پروازهای چارتری به تدریج حذف می شوند

علی عابدزاده افزود:شرکت های هواپیمایی نسبت به سیاستهای سازمان به خصوص اهدافی که پس از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما دنبال شده است به خوبی آگاهی دارند.

بارش باران در برخی مناطق شدت می‌گیرد/بارش باران و برف در پایتخت

امروز در جنوب غرب، جنوب، دامنه‌های شرقی زاگرس و مناطقی از شرق و جنوب شرق کشور وزش باد پیش‌بینی می‌شود که در جنوب خوزستان با گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا همراه خواهد بود.

بارش باران و برف در 5 نقطه کشور/ آسمان تهران بارانی می‌شود

براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی با ورود سامانه بارشی امروز ابتدا درمناطقی از شمال غرب، غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی، دامنه البرز مرکزی و در بعد از ظهر به تدریج نوار شمالی و مناطقی از شمال شرق کشور بارش باران و برف و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

تسهیلات ویژه به شرکت های بهره بردار ریلی پرداخت نمی شود

محمدرضا مختاری ادامه داد: تا پایان سال جاری نیز 30 دستگاه واگن باری و مسافربری در این واحد مادر تخصصی تولید خودروهای ریلی ساخته می شود و به ناوگان ریلی کشور می پیوندد.

درخواست یک مدیر وزارت راه از بانک مسکن:
پرداخت وام از صندوق پس انداز یکم را چند ماه متوقف کنید!/ صندوق پس انداز یکم دچار سکته شده

حسن روحانی، رئیس‌جمهور، پنجشنبه، در جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری، دستور ساخت ١٠٠ هزار مسکن را صادر کرد؛ خانه‌هایی که قرار است در گام اول در بافت‌های فرسوده و به‌ کمک توسعه‌گران (به‌روزشده انبوه‌سازان مسکن با تکلیفی بیشتر) در اراضی دولتی ساخته شوند.

تب پس دادن پروانه اشتغال به کار مهندسی در وزارت راه بالا گرفت

پیش از این نیز،هم عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان، محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی، منوچهر شیبانی‌اصل مدیرکل دفتر توسعه مهندسی، پروانه مهندسی خود را به سازمان نظام مهندسی ساختمان بازگرداندند.

تکمیل مسکن مهر به سال آینده موکول شد

حبیب الله طاهرخانی افزود: مهمترین مشکل در محدوده مسکن مهر تامین زیر ساخت ها مانند آب و برق است که در تلاش هستیم تا این مشکلات را برطرف کنیم.

بلیت های نوروزی بدون افزایش قیمت عرضه می شود

احمد رضا عامری افزود: در ایام نوروز 97 بیش از 16 هزار و 500 اتوبوس، 46 هزار سواری و 45 هزار مینی بوس جابجایی مسافران نوروزی را بر عهده خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت تولید کننده فیبر در گفتگو با «نود اقتصادی»:
قیمت جابجایی ام ادی اف از بنادر روسیه به ایران 90 درصد افزایش یافت

مدیرعامل یک شرکت تولید کننده فیبر خبر داده که هزینه حمل و نقل ام دی اف از بنادر کشور روسیه به بنادر ایران در شمال کشور در یک بازه زمانی 6 ماهه ، یعنی خردادماه تا اکنون، دستکم 90 درصد افزایش یافته است.

عضو کمیسیون قضایی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
نمایندگان مجلس این بار در استیضاح آخوندی جدی هستند/ در استیضاح‌های قبلی لابی‌گری‌های شدیدی از سوی آخوندی صورت گرفته بود

محمد علی پورمختار گفت: نمایندگان از وزارت راه و شهرسازی در حوزه‌های مختلف ناراضی هستند و به همین دلیل پیگیر استیضاح عباس اخوندی هستند تا بتوانند او را از کار برکنار کنند.

منابع وزارت راه و شهرسازی در حال گرایش به صفر است/ ۱۲ هزار میلیارد بدهی مستقل داریم

عباس آخوندی با اشاره به اینکه مدیریت راه‌ها به ۸ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که کل بودجه ما ۲ هزار میلیارد ریال است و همه آن نیز تخصیص داده نمی‌شود، ادامه داد: برای نوسازی ناوگان،درسال ۹۴ مجلس ۶۰۰ میلیارد برای نوسازی در نظر گرفت که هر ۳ سال تخصیص آن صفر بود. کل اعتبار ما در بودجه سال آینده ۹۰۰ میلیارد تومان است.

بررسی بازار مسکن در ماههای پسابرجام
مسکن بعد از برجام ۳۸ درصد گران شد/ مسکن در تهران متری یک میلیون و ۴۳۷ هزار تومان گران‌تر شد+ نمودار

در دی‌ماه دو سال قبل (۱۳۹۴) یعنی قبل از اجرای برجام، قیمت هر مترمربع مسکن معامله‌شده در سطح تهران ۳ میلیون و ۸۰۴ هزار تومان بود که در دی ماه امسال به ۵ میلیون و ۲۴۱ هزار تومان افزایش یافته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس و رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
ترکان در زمان ریاست بر نظام مهندسی همزمان چند شغل داشت/ هفته‌ای چهار روز در سازمان حضور مستمر دارم

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفته که این سازمان نباید حیات خلوت سیاسی برخی شود و افزوده که خود او نه با یک لابی ویژه به این سازمان آمده و نه به یک جریان سیاسی خاصی وابسته است.

بازارمسکن کشش افزایش قیمت را ندارد/افزایش قیمت درصنعت ساختمان بازار گرمی است

مصطفی قلی خسروی افزود: مسکن در کشور ما قیمت بالایی دارد و افزایش قیمت مسکن باعث کمتر شدن خریداران می شود و این مساله بازار را از رونق خارج می کند.

پروازهای فرودگاه امام خمینی(ره) بدون کنسلی انجام می شود

علی رستمی در گفتگو با «نوداقتصادی» اذعان داشت که اکنون،پروازهای تهران به مقصد میلان ایتالیا،تهران به مقصد استانبول ترکیه و تهران به بغداد عراق هم از فرودگاه امام خمینی (ره) انجام خواهد شد.

روایت متفاوت آخوندی از تخلف ۷۰۰ میلیاردی سازمان نظام مهندسی ساختمان

عباس آخوندی گفته: سازمان های نظام مهندسی ساختمان در سال گذشته یک هزار و 500 میلیارد تومان گردش مالی داشتند که بخشی از آن را در بانکها سپرده گذاری کردند و از این سپرده گذاری 172 میلیارد تومان سود گرفته اند.

پیش بینی آسمانی صاف همراه با افزایش دما برای استان تهران

براساس این گزارش، کمینه و بیشینه دمای هوای تهران در روز دوشنبه (7- و1)، سه شنبه (6- و2) و چهارشنبه (4- و 4) درجه سانتیگراد پیش بینی شده است.

نرخ خانه های خالی کشور 11.3 درصد رشد کرد

بررسی روند خانه‌های خالی در کشور طی سال‌های 1385 تا 1395 حاکی از آن است که نرخ واقعی خانه‌های خالی در کشور از رقم 4.2 درصد در سال 1385 (معادل 633 هزار واحد خالی) به 8.3 درصد در سال 1390 (معادل 1.6 میلیون واحد خالی) و 11.3 درصد در سال 1395 (معادل 2.6 میلیون واحد خالی) افزایش یافته است.

گزارش «نوداقتصادی» از تخلف یک شرکت هواپیمایی؛‌
هواپیمایی کاسپین از پرداخت جرایم تاخیر پرواز تهران – مشهد در رفت/ انفعال سازمان هواپیمایی درباره ایرلاین‌های متخلف!

پرواز 040 شرکت هواپیمایی کاسپین از مبدا تهران به مشهد مقدس در روز 4 بهمن ماه سالجاری که قرار بود ساعت 13:50 به پرواز درآید با تاخیری 6 ساعته به پرواز درآمد.

جابجایی مسافر درحمل‌و نقل هوایی ظرف ۵ سال ۹ درصد رشد کرد

امیر امینی اظهار داشت: با توجه به نقش و جایگاه هما و رجا به ‌عنوان دو پرچم ملی در حمل‌ونقل عمومی هوایی و ریلی کشور که به بخش خصوصی واگذار شده بودند، وزیر راه و شهرسازی معتقد است، ابتدا باید اصلاح ساختار شرکت‌های این‌چنین انجام شود و سپس واگذاری صورت گیرد.

جعبه سیاه نفتکش سانچی باز شد

علیرضا ایروش افزود: بعد از باز کردن جعبه، داده ها استخراج و به طرف های ذینفع تحویل داده می شود.

یک کارشناس حوزه مسکن مطرح کرد:
گرانی دلار ادامه پیدا کند رکود تورمی در بخش مسکن بیشتر خواهد شد/ کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی هیچ کمکی به مردم عادی نکرد

یک کارشناس مسکن گفت: اکنون بازار ارز داغ‌تر از مسکن است. طبیعی است زمانی که نرخ سود بانکی پایین می‌آید، سرمایه به سمت جایی می‌رود که سود بیشتری دارد. در حال حاضر مقدار زیادی از سرمایه‌ها به سمت ارز و پس از آن به بازار مسکن راه پیدا کرده است زیرا بازار جذاب دیگری وجود ندارد.

کم‌کاری و کم‌فروشی مختص مهندسان ناظرساختمان نیست

فرج الله رجبی،توضیح داد: مالک و ناظر قراری برای نظارت ندارند، به همین جهت وقتی گزارش مهندس ناظر برای مالک ارسال می شود و از تخلفات و ایرادهای سازه پرده برداری می شود، مالک چون ناظر را ندیده ،تصور می کند ناظر برای دریافت پول چنین گزارشی را رد کرده است.

جعبه سیاه سانچی در حضور نماینده های ایران، چین، پاناما و اروپاباز می شود

محمد راستاد درباره انتشار اطلاعات جعبه سیاه نیز گفت: همان طور که از ابتدا اعلام شد، پیش بینی می شود کل فرایند رسیدگی به جزییات این سانحه، استخراج همه اطلاعات، شناسایی عوامل حادثه و رسیدن به گزارش نهایی، حدود سه ماه زمان نیاز داشته باشد.

ایران آذربایجان را بر شرکت های ایتالیایی، روسی و چینی ترجیح داد/ مشارکت 50 درصدی ایران و آذربایجان در ساخت راه آهن رشت- آستارا

اصغر فخریه کاشان افزود: با تکمیل راه آهن بین رشت - آستارا بخش اصلی کریدور ریلی شمال - جنوب تکمیل می شود و از طریق این مسیر هند و چین می توانند کالاهای خود را به کشورهای آسیای میانه، جمهوری آذربایجان، روسیه و اروپا ترانزیت کنند.

وزیر راه و ترابری دولت اصلاحات در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دستمزد مهندسان ناظر توسط نظام مهندسی به موقع پرداخت نمی‌شود/ دو شغله بودن مهندسان ناظر تخلف است

احمد خرم، تایید کرد که دستمزد حق نظارت مهندسان ناظر از ناحیه سازمان های نظام مهندسی ساختمان به موقع پرداخت نمی شود و توضیح دادکه علت این امر،تعلق سود به مانده سپرده حق نظارت مهندسان ناظر است!

مهندسان ناظر: چندین ماه است دستمزد نظارت نگرفتیم/ رئیس نظام مهندسی: احتمال دارد زمان پرداخت ها جابجا شده باشد

حسن قربانخانی اعلام داشت که وزارت راه و شهرسازی مسئول صدور پروانه اشتغال به کار مهندسان ناظر بوده و بر این اساس، وزارتخانه مذکور،به مهندسان ناظر شاغل در وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و افرا شاغل در دستگاههای دولتی، پروانه اشغال به کار صادر می کند.

هوای پایتخت کاهش تدریجی دما خواهد داشت

از بعدازظهر جمعه(فردا) با ورود سامانه بارشی، افزایش ابر و وزش باد و از اواخر وقت احتمال بارش پراکنده را در استان خواهیم داشت.

مهندسان ناظر شاغل درسازمان های دولتی از نظارت برساختمان ها منع شدند

حامد مظاهریان با اشاره به ابلاغیه منع دریافت 5 درصد از حقوق مهندسان توسط سازمان های نظام مهندسی افزود: با اینحال مجامع عمومی این سازمان ها می توانند در زمینه تعیین حقوق مهندسان تصمیم گیری کنند.

هوای تهران 3 درجه گرم تر می شود

اداره کل هواشناسی ،کمینه و بیشنیه دمای هوای تهران در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه را به ترتیب (1 و 10) ؛ (2 و 11) و (4 و 13) درجه سانتیگراد پیش بینی کرده است.

حق نظارت پنج درصدی نظام مهندسی ساختمان از صاحب کار لغو شد

برخی کارشناسان و حقوقدانان با بررسی قوانین بر این باور بودند که اخذ این عوارض فاقد وجاهت و مشروعیت قانونی است که وزیر راه و شهرسازی دریافت آن را از دهم بهمن ماه ممنوع کرد.

کنایه دکتر داوود سوری، استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به برخی وزرای روحانی در گفتگو با «نود اقتصادی»
شخصی که از جوانی در دولت بوده، چطور می‌تواند ثروتمند شود

در همه جای دنیا افرادی که وارد بخش دولتی می‌شوند، فعالیت تجاری را کنار می‌گذارند، اما در ایران اینطور نیست/ دولت‌ها پول‌پاشی را انتخاب می‌کنند چون ساده‌تر است و نمود بهتری هم دارد. مخالف ایجاد شغل با پول‌پاشی هستم


گزارش «نود اقتصادی» از مسافرت‌های دائمی رئیس کل بیمه مرکزی به کشورهای اروپایی؛
همتی بخش خصوصی صنعت بیمه را به گردهمایی یورومانی نبرد!

پربیننده