پنج شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۴:۴۷:۱۷ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

طی ۱۰ سال اخیر قیمت زمین در شهر تهران ۱۴/۷ برابر شد
بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد

طی ۱۰ سال اخیر قیمت زمین در شهر تهران ۱۴/۷ برابر شد

جدیدترین داده‌های آماری مرکز آمار ایران در بخش مسکن و زمین نشان می‌دهد طی ۱۰ سال اخیر قیمت زمین مسکونی با افزایش ۱۴/۷ برابر از حدود یک میلیون و ۱۵۵ هزار تومان در بهار ۱۳۸۸ به ۱۷ میلیون تومان در بهار ۱۳۹۸ رسیده است.

 درآمد هنگفت شرکت وابسته به ایران ایر از فرودگاه‌های کشور

درآمد هنگفت شرکت وابسته به ایران ایر از فرودگاه‌های کشور

شرکت خدمات فرودگاهی هما وابسته به ایران ایر، در سال ۹۷، حدود ۳۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است.


بدنه وزارت راه و شهرسازی با مدیران ارشد وزارتخانه همکاری نمیکنند!/ انصافا نیکزاد در دولت دهم خیلی کار می کرد

حسن محتشم در گفتگو با «نود اقتصادی» تاکید کرد که بدنه وزارتخانه راه و شهرسازی با مدیران ارشد این وزارتخانه همراه نبوده و این امر باعث شده تا برنامه‌ها و سیاست‌های ابلاغی از بالا به پایین به درستی اجرایی نشود و روی زمین بماند.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
طی ۱۰ سال اخیر قیمت زمین در شهر تهران ۱۴/۷ برابر شد

جدیدترین داده‌های آماری مرکز آمار ایران در بخش مسکن و زمین نشان می‌دهد طی ۱۰ سال اخیر قیمت زمین مسکونی با افزایش ۱۴/۷ برابر از حدود یک میلیون و ۱۵۵ هزار تومان در بهار ۱۳۸۸ به ۱۷ میلیون تومان در بهار ۱۳۹۸ رسیده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
کوچ معاملات مسکن به حاشیه تهران!

بررسی داده‌های آماری وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد در مرداد سال ۹۷ از مجموع ۱۵هزار و ۵۸۰ فقره معاملات مسکن در استان تهران، ۷۷ درصد آن در مناطق ۲۲گانه تهران و ۲۳ درصد آن در سایر شهرستان‌های استان انجام شده بود

مدیرعامل شرکت مهندسی هنر نیارش بنا مطرح کرد:
به دلیل وضعیت بد ساخت و ساز، شرکتم را تعطیل می‌کنم/ کیفیت ساختمان‌های کشور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بشدت افت کرده است

مدیرعامل شرکت مهندسی هنر نیارش بنا، گفته است که وزارت راه وشهرسازی در زمینه بهبود وضعیت بازار مسکن نتوانسته اقدام خاصی کند و وضعیت بازار مسکن اصلا رو به بهبود نمی‌رود.

درآمد هنگفت شرکت وابسته به ایران ایر از فرودگاه‌های کشور

شرکت خدمات فرودگاهی هما وابسته به ایران ایر، در سال ۹۷، حدود ۳۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است.

شرکت‌های انبوه ساز یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند

مجید همتی در گفتگو با «نود اقتصادی» افزود: سیاست‌های وزارت راه وشهرسازی به عنوان متولی سیاستگذاری در عرصه ساخت و ساز کشور باعث نشده تا انبوه سازان بتوانند در حوزه ساخت و ساز مشارکت بیشتری داشته باشند و حتی در حوزه نظارت بر عرصه سات وساز بدتر هم شده است.

وزارت راه و شهرسازی چه می‌کند؟
عقب‌ماندگی عجیب حمل ‌و نقل ریلی ایران در برقی کردن خطوط

بررسی داده‌های آماری نشان می‌دهد در سطح جهان به طور متوسط ۵۰ درصد از خطوط ریلی کشورها برقی است که این میزان در ایران به کمتر از ۱۰ درصد می‌رسد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
گران‌ترین املاک معامله شده تهران در مرداد امسال متری چقدر فروخته شده‌ است؟

بررسی قیمت املاک معامله شده تهران درمردادماه نشان می‌دهد ۲۰ ملک اول با بالاترین قیمت از متری ۶۴ میلیون تومان تا متری ۴۹ میلیون تومان به فروش رسیده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بلیت قطار برای بار دوم در سال جاری گران خواهد شد!

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل و نقل ریلی خبر داده که اعضای انجمن متبوع او به دلیل رشد وحشتناک هزینه‌های عملیاتی، افزایش مجدد قیمت بلیت قطار را به شرکت دولتی راه آهن اعلام کرده‌اند که میانگین افزایش قیمت بلیت مورد نظر شرکت‌های ریلی 20 درصد خواهد بود.

در ۵ ماهه سال جاری ساخت‌وساز تهران ۲۱ درصد کاهش یافت

براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی طی ۵ماهه سال ۹۷ تعداد واحدهای مسکونی در پروانه‌های ساختمانی صادر شده حدود ۲۷ هزار و ۶۲۶ واحد بوده که این میزان با کاهش ۲۱ درصدی در ۵ماهه سال جاری به ۲۱ هزار و ۸۲۲ واحد رسیده است.

۵۳ درصد معاملات مسکن تهران مربوط به واحدهای زیر ۸۰ متر است

به گزارش «نود اقتصادی» براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، ۵۳ درصد از حجم معاملات مسکن تهران در مردادماه سال جاری مربوط به واحدهای مسکونی زیر ۸۰ متر بوده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
از ۳۵ شرکت سرمایه‌گذاری بانک مسکن، ۲۱ شرکت در حوزه انبوه‌سازی فعالیت می‌کنند

بررسی صورت مالی شرکت سرمایه‌گذاری بانک مسکن (با نماد ثمسکن) نشان می‌دهد این هلدینگ بزرگ اقتصادی ۳۵ شرکت در زیرمجموعه خود دارد که ۲۱ شرکت از آنها در حوزه انبوه‌سازی مسکن فعالیت می‌کنند. همچنین از ۲۱ شرکت انبوه‌ساز، ۱۴ شرکت خارج از بورس و ۷ شرکت نیز بورسی هستند.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
ایرانی‌ها در قدرت خرید مسکن بین ۹۰ کشور، رتبه ۸۴ جهان را دارند

طبق آمارهای جهانی، نسبت قیمت خانه به درآمد متوسط خانوار ایرانی، ۱۲/۹ برابر است، (طبق آمار نمودار) این درحالی است که در کشورهای پیشرفته جهان و حتی کشورهای منطقه این نسبت بسیار پایین‌تر است، به طوریکه این میزان در آلمان ۷/۸ برابر، در ترکیه ۹/۴۱ برابر، در امارات ۵/۲ برابر و در عراق ۸/۳۳ برابر است.

کاهش ۱۰ میلیونی میزان مسافرت‌های هوایی در یکسال!

کارشناسان معتقدند یکی از مهمترین دلایل کاهش ۱۰ میلیونی مسافر، افت شدید قدرت خرید خانوارهای ایرانی به خصوص طبقه متوسط است.

ایرانی‌ها در ۶ ماهه اول ۲۰۱۹ بیش از ۲ هزار و ۲۰۲ خانه در ترکیه خریده‌اند/ خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان ۳ برابر شد

مطابق گزارش روزنامه Yeni Şafak ترکیه، در ۶ ماه گذشته، خارجی‌ها ۳ میلیارد دلار ارز از طریق خرید املاک به اقتصاد ترکیه تزریق کرده‌اند.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
در دولت روحانی قیمت خانه در منطقه ۲۲ تهران 5 برابر شد

بررسی قیمت مسکن در منطقه ۲۲ تهران نشان می‌دهد در شهریور سال ۹۲ یعنی اولین ماه فعالیت دولت روحانی، هر مترمربع زیربنای مسکونی در منطقه ۲۲ تهران حدود دو میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بوده که این میزان با رشد نزدیک به ۴/۹ برابری در تیرماه سال جاری به ۱۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان رسیده است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
متوسط هزینه ماهانه زندگی در تهران ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

در سال ۹۶ متوسط هزینه ناخالص یک خانوار شهری در تهران ماهانه ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که با لحاظ نرخ تورم سال ۹۷ هزینه ناخالص خانوار در تهران حدود ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
میانگین قیمت رهن یک خانه در تهران بیش از 80 میلیون تومان شد

بررسی داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در بهار ۱۳۹۲ میانگین اجاره‌بهای هر مترمربع زیربنای مسکونی حدود ۱۷ هزار و ۷۱۲ تومان بوده که این میزان با افزایش ۱۲۷ درصد (یا همان ۲/۳ برابری) در بهار سال جاری به ۴۰ هزار و ۲۶۷ تومان رسیده است.

تورم نقطه به نقطه اجاره‌بهای مسکن در استان تهران به ۳۶ درصد رسید

به گزارش «نود اقتصادی» مطابق داده‌های آماری نرخ تورم نقطه به نقطه اجاره‌بهای مسکن در مناطق شهری کشور در بهار سال جاری به ۲۵/۶ درصد رسیده که این میزان در استان تهران با نرخ ۳۶ درصد، حدود ۱۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

محمد عدالتخواه تحلیلگر بازار مسکن:
اقشار کم درآمد از بازار مسکن حذف شدند/ سرمایه گذاران فعلا ترجیح داده‌اند سرمایه خود را از بازار مسکن خارج کنند

عدالتخواه گفت: برای تحلیل بازار، باید میان مصرف‌کنندگان نهایی و آنها که برای سودآوری در بازار مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند یک تفاوت جدی قائل شد.

براساس آمارهای رسمی
سال ۹۸ بدترین سال مسکن برای کارگران در ۳ دهه اخیر شد + جدول

در سال جاری حداقل حقوق کارگران ۱۵۱۶۰۰۰ تومان تصویب شده است. این در حالی است که بر اساس جدیدترین گزارش وزارت راه و شهرسازی، قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران در خرداد امسال به ۱۳۴۲۵۰۰۰ تومان افزایش یافته است.

مهدی روانشادنیا تحلیلگر بازار مسکن مطرح کرد:
معاملات مسکن در تهران به کمترین میزان خود در 6 سال گذشته رسید/ بازار مسکن وارد دوره رکود 4 تا 5 ساله می‌شود

روانشادنیا گفت: تعداد معاملات شهر تهران به زیر ۵۰۰۰ مورد رسیده که یک رکورد بی‌سابقه در شش سال گذشته بوده است. در شرایط فعلی، بازار مسکن تا پایان تابستان به تعادل قیمتی در مناطق مختلف می‌رسد. اگرچه کاهش محسوس قیمت‌ها در افق بلندمدت، محتمل نیست ولی افزایش قیمت، بسیار بعید است.

توضیحات مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی درباره یک واگذاری شرکت هواپیمایی 1000 میلیاردی به 34 میلیارد!
ایران ایرتور دو سال مشتری نداشت و کسی شرکت را نمی‌خرید!

سید جعفر سبحانی افزود سازمان خصوصی سازی نیز با وکالتی که ازشرکت مورد اشاره داشته به میزان طلب دولت از این شرکت، ایران ایرتور را به مزایده گذاشت که در سال 92 حدو 34 میلیارد تومان قیمتگذاری و به مزایده گذاشته شد که نه تنها دراین سال، بلکه در سال 93 نیز هیچ کسی در مزایده خرید این شرکت هواپیمایی شرکت نکرد.

گزارش وضعیت مسکن در تیرماه منتشر شد/ معاملات ۶۴ درصد کاهش و قیمت ۹۱/۵ درصد افزایش یافت

بانک مرکزی گزارش وضعیت مسکن تهران در تیرماه را منتشر کرده که براساس آن قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی تهران به ۱۳/۳ میلیون تومان رسیده است.

مدیرعامل مستعفی کشتیرانی جمهوری اسلامی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دلیل کناره‌گیری‌ام،‌ پیشنهاد یک پست دیگر در یک جای دیگر است/ فعلا ۳ پیشنهاد دارم و ظرف روزهای آینده به یکی از پیشنهادها جواب مثبت خواهم داد

محمد سعیدی گفت: دلیل استعفایم پذیرفتن یک پست دیگر در سازمان دیگری است،‌تاکنون از ناحیه سه سازمان دیگر پیشنهاد کاری دریافت کرده‌‍‌ام و ظرف روزهای آینده یکی از این مسئولیت‌های پیشنهاد شده را قبول خواهم کرد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در نازی‌آباد ۹/۲ و جوادیه ۸/۸ میلیون تومان است

درحالی که میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی منطقه ۱۶ در خرداد سال جاری حدود ۷ میلیون تومان بوده، اما در داخل محلات قیمت‌ها بسیار متغییر است، چنانکه میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در محله نازی‌آباد حدود ۹/۲ میلیون تومان و جوادیه نیز ۸/۸ میلیون تومان است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
اجاره خانه در کوچه رئیس‌جمهور چقدر آب می‌خورد؟ + سند

رهن کامل یک واحد مسکونی ۶۰ متری در کوچه رئیس‌جمهور به طور میانگین ۲۰۴ میلیون تومان هزینه برمی‌دارد.

میزان افزایش اجاره بها در سال 98 رکورد شکست/ افزایش اجاره بها در 10 سال گذشته همواره زیر 30 درصد بود+ نمودار

در حالی که گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد نرخ اجاره بها در برخی از نقاط حتی تا ۱۰۰ درصد هم افزایش پیدا کرده است، با این حال اگر اظهارات چند روز قبل رئیس جمهور در مورد افزایش ۳۰ درصدی نرخ اجاره بها را هم بپذیریم بازهم نرخ ۳۰ درصدی افزایش اجاره بها بیشترین میزان افزایش نرخ اجاره بها در ۱۰ سال گذشته به شمار می رود.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
قیمت بیش از ۴۵ درصد خانه‌های معامله شده تهران در خردادماه بالای یک میلیارد تومان است

بررسی داده‌های آماری وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد در خرداد سال جاری قیمت ۴۵/۶ درصد از املاک معامله شده در تهران بیش از یک میلیارد تومان بوده است. همچنین نکته قابل‌تامل اینکه ۳۸ درصد از معاملات مذکور بالای یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده است.

واکنش نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک به اظهارات رئیس جمهور در مورد افزایش اجاره بها:
افزایش 30 درصدی اجاره بها در صورتی مناسب است که دولت حقوقها را 50 درصد افزایش دهد

عقبایی گفت: افزایش 30 درصدی اجاره بها در صورتی مناسب است که دولت حقوقها را 50 درصد افزایش دهد.

۴۳ درصد تهرانی‌ها مستاجر هستند + جدول و نمودار

بررسی‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد استان تهران با ۴۳ درصد جمعیت اجاره‌نشین، بالاترین نرخ جمعیت مستاجرین را دارد. پس از استان تهران، استان‌های البرز با ۴۱ درصد و قم با ۳۹ درصد به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار داشته و بالاترین نرخ جمعیت اجاره‌نشین را در کشور دارند.

مصطفی قلی‌خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک:
دادن تسهیلات برای رهن خانه نه کسی را صاحبخانه می‌کند و نه قیمتها را کنترل می‌کند/ دولت واحدهای ساخته شده را در قالب اجاره به شرط تملیک در اختیار مستاجران قرار دهد

قلی خسروی گفت: دولت اگر هر نوع تسهیلاتی به مردم پرداخت کند، جای تقدیر و تشکر دارد اما بدون شک تسهیلات رهن نه مستاجر را صاحب‌خانه می‌کند و نه می‌تواند منجر به کنترل قیمت‌ها شود.

تحلیل مهدی سلطان‌محمدی، کارشناس مسکن درباره پیدایش سلاطین مسکن:
افزایش هزینه نگهداری خانه‌های دوم و سوم، سوداگری در حوزه مسکن را کاهش می‌دهد/ نمی‌توان همه مشکلات بازار مسکن را به گردن سلاطین انداخت

سلطان محمدی گفت: فرض را بر این بگذاریم که چنین سلطانی وجود دارد، در این میان باید بگویم که مالکیت مسئله‌ای نیست که زیر سوال برود چراکه داشتن خانه فی‌النفسه جرم به حساب نمی‌آید. اگر این حجم از خانه توسط مالک به بازار عرضه شود که نباید بر آن خرده گرفت. اما اگر این‌ خانه‌ها احتکار شده است بحث کاملا متفاوت می‌شود و باید راهکارهایی را درنظر بگیریم تا سوداگری را کاهش دهیم.

عجایب خرید و فروش مسکن در تهران!

مطابق آمارهای رسمی از بهار سال ۱۳۹۲ تا تیرماه سال جاری در مجموع یک میلیون و ۵ هزار و ۳۷۱ واحد مسکونی در تهران معامله شده است که نتیجه این امر باید کاهش تعداد جمعیت اجاره‌نشین باشد، با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد طی این مدت جمعیت مستاجر شهر تهران از ۳۷/۹ درصد در سال ۹۲ به ۴۳ درصد در پایان سال ۹۷ رسیده است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
فروش ۱۱/۸ هزار میلیارد تومانی واحدهای مسکونی متراژ بالا در منطقه ۱ و ۲ تهران در یکسال

طی یکسال اخیر ۶۶۵۳ واحد مسکونی با متراژ بیش از ۱۵۰ متر در تهران به فروش رسیده که ۴۸ درصد این واحدها مربوط به دو منطقه ۱ و ۲ است. همچنین ارزش واحدهای مسکونی با متراژ بالا در منطقه یک و دو ۱۱/۸ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

گفتگوی «نود اقتصادی» با مدیرعامل سابق شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی بعد از برکناری‌اش؛
آقایی به نام "م" بدهکار بزرگ هماست، اما بدهی‌اش را نمی‌دهد

مدیرعامل سابق شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفته است که در دوران مدیریت خود بر هما به شدت در مقابل فساد ایستادگی کرده و توضیح داد که بسیاری از قراردادها در هما به صورت ترک تشریفات مناقصه صورت می‌پذیرفت که این روند و همچنین واگذاری قراردادهای رانتی با حضور من حذف شد.

یادداشت مقداد همتی تحلیلگر بازار مسکن؛
برای بازار اجاره و افزایش سرسام‌آور ‎اجاره‌بها چه باید کرد!؟

این سوال هرسال نزدیک تابستان و با سررسیدن موعد‌های اجاره واحدهای مسکونی در ذهن همه مردم و مسئولین شکل میگیرد و کسی هم نیست که بتواند پاسخ مناسبی به این موضوع بدهد؛درحالیکه راهکارهای زیادی در دنیا تجربه شده‌است!

کامیون داران با بیش از ۲۰ هزار کیلومتر پیمایش ۲ حلقه لاستیک اضافی دریافت می کنند

عبد الهاشم حسن نیا با بیان اینکه وزیر راه و شهرسازی چندی پیش طرح‌های تشویقی برای کامیون‌داران در نظر گرفته بود، گفت: با صحبت و رایزنی های انجام شده مقرر شد کامیون دارانی که بیش از ۲۰ هزار کیلومتر پیمایش داشته باشند ۲ حلقه لاستیک و در صورتی که ۳۰ هزار کیلومتر بار مسافت را طی کرده باشند یک حلقه لاستیک اضافی دریافت کنند.

فرهاد بیضایی، مدیر گروه سیاست گذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت :
دولت باید نگاه خود را به بخش مسکن ملی کند/ ساخت مسکن برای کارکنان دولت بازگشت به دوره پهلوی است

بیضایی گفت: نگاه دولت به بخش مسکن باید ملی باشد و نباید نگاه بخشی داشته باشیم، این نوع برنامه ریزی در بخش مسکن به دوره پهلوی بازمی‌گردد در این دوره به ساخت و ساز مسکن کارکنان و کارمندان دولت بسیار توجه شد و این موضوع موجب شد که کارگران، کشاورزان و … از بخش مسکن محروم بمانند، این محرومیت در قانون اساسی هم به وجود آمد و علت آن سیاست گذاری‌های اشتباهی است که در دوره پهلوی هم وجود داشته است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
۷۷۰ هزار میلیارد تومان ارزش خانه‌های خالی کشور/ ارزش خانه‌های خالی تهران برابر با کل بودجه عمومی سال ۹۸ است

در حال حاضر نزدیک به ۲/۶ میلیون واحد مسکونی خالی با بیش از ۲۶۳ میلیون مترمربع مساحت در کشور وجود دارد که با احتساب قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در زمستان ۹۷ (آمار مرکز آمار ایران)، ارزش این واحدها در کل کشور به ۷۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
۸۱ درصد صادرات غیرنفتی ایران به ژاپن میعانات گازی است!

صادرات غیرنفتی ایران به ژاپن در دو سال اخیر ۶۰ درصد کاهش یافت


۲.۵ سال از نامه اقتصاددانان در حمایت از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری می‌گذرد، آیا حامیان ۹۶ روحانی پشیمانند؟ (۵)
اگر به ۲ سال قبل برگردم دیگر از روحانی حمایت نمی‌کنم/ با تورم افسارگسیخته چگونه میتوان از دولت روحانی حمایت کرد؟
محمود جامساز تحلیلگر مسائل اقتصادی مطرح کرد:
نقش عوامل داخلی در بازار ارز بیشتر از خارجی است/ بانک مرکزی دقیقا نمی‌داند که بخش عظیم نقدینگی کجاست؟!
مهدی شریفی نیک‌نفس عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
نهادهای تخصصی به لایحه تجارتی که مجلس تصویبش کرده است نقدهای جدی دارند؛ کار مجلس عجیب بود

پربیننده