دوشنبه ششم خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۴:۱۴ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

خرید هواپیما ربطی به تصویب FATF ندارد
رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با «نود اقتصادی» پاسخ عباس آخوندی را داد

خرید هواپیما ربطی به تصویب FATF ندارد

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری، فروش هواپیما به ایران با ترفندهای فعلی را امکان ناپذیر دانست و اعلام کرده که در خرید هواپیما به ایران مشکلات زیادی وجود دارد و عدم فروش هواپیما به ایران هیچ ربطی به نپیوستن ایران به "اف ای تی اف" ندارد.

دولت روحانی اعتقادی به حل مشکل مستاجران ندارد/ باید منتظر روزهایی سخت برای کسانی که تاکنون خانه نخریده‌اند، باشیم
عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد

دولت روحانی اعتقادی به حل مشکل مستاجران ندارد/ باید منتظر روزهایی سخت برای کسانی که تاکنون خانه نخریده‌اند، باشیم

ملکشاهی گفت: دولت روحانی هیچ اعتقادی به ساماندهی بخش مسکن ندارد، چرا که طی ۶ سال اخیر نه فقط اقدامی عملی در بخش ساخت مسکن نکرده است، بلکه تولید واحدهای مسکونی انبوه طرح مسکن‌مهر را نیز که بخش عظیمی از خانوارهای کم‌درآمد و متوسط جامعه را پوشش داده، مزخرف عنوان می‌کند.


رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با «نود اقتصادی» پاسخ عباس آخوندی را داد
خرید هواپیما ربطی به تصویب FATF ندارد

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری، فروش هواپیما به ایران با ترفندهای فعلی را امکان ناپذیر دانست و اعلام کرده که در خرید هواپیما به ایران مشکلات زیادی وجود دارد و عدم فروش هواپیما به ایران هیچ ربطی به نپیوستن ایران به "اف ای تی اف" ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد
دولت روحانی اعتقادی به حل مشکل مستاجران ندارد/ باید منتظر روزهایی سخت برای کسانی که تاکنون خانه نخریده‌اند، باشیم

ملکشاهی گفت: دولت روحانی هیچ اعتقادی به ساماندهی بخش مسکن ندارد، چرا که طی ۶ سال اخیر نه فقط اقدامی عملی در بخش ساخت مسکن نکرده است، بلکه تولید واحدهای مسکونی انبوه طرح مسکن‌مهر را نیز که بخش عظیمی از خانوارهای کم‌درآمد و متوسط جامعه را پوشش داده، مزخرف عنوان می‌کند.

اعمال افزایش 22 درصدی قیمت بلیط قطار پس از ماه رمضان

آدم‌نژاد با اشاره به افزایش قیمت قابل توجه قطعات و ناوگان حمل و نقل عمومی اظهار داشت: در حال حاضر قیمت‌ها به صورت افسارگسیخته افزایش پیدا کرده‌اند و به طور کلی حال حمل و نقل عمومی خوب نیست و باید برای ساماندهی این شرایط راهکارهایی اتخاذ شود که یکی از گزینه‌ها در بخش حمل و نقل بار می‌تواند کاهش تعداد ناوگان باشد.

بیشترین فایل‌های اجاره پایتخت آپارتمان های ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع هستند!

اما در حال حاضر مستاجرانی که به دنبال یافتن آپارتمان بزرگ‌متراژ هستند، گزینه‌های متعددی پیش‌رو دارند و می‌توانند در بازار نسبتا آرام اجاره در حال حاضر، نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کنند.

ایرلاین‌های ایرانی 336 میلیون دلار ارز گرفتند

مقصود اسعدی سامانی،اظهار کرد: با توجه به این‌که بخشی از نیازهای ارزی شرکت‌های هواپیمایی داخلی توسط بانک مرکزی تأمین می‌شود به همین دلیل درخواست‌های مورد نظر ارائه و در مجموع طی مدت مذکور ۱۴۰ میلیون دلار ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) و ۱۹۶ میلیون دلار ارز نیمایی به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی پرداخت شد.

۲۷۰ واگن مسافری در انتظار بازسازی است

محمد رجبی با بیان اینکه هزینه بازسازی هر واگن قطار حداقل ۱.۳ میلیارد تومان است، گفت: در صورتی که بخواهیم امسال ۲۷۰ واگن را بازسازی کنیم باید ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه پرداخت کنیم که این میزان برای شرکت‌های حمل و نقلی بسیار سنگین است.

کارت مصالح 2 درصد از قیمت تمام شده مسکن را کاهش می‌دهد

«فردین یزدانی» درباره میزان نیاز بازار برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا اظهار داشت: طبق محاسباتی که در سال 93 انجام شد در افق 10 ساله، سالانه چیزی حدود 600 هزار خانوار جدید تشکیل می‌شود. در عین حال 3 میلیون واحد شهری نیاز به نوسازی دارند. با همه این‌ها در مجموع بازار مسکن سالانه به 800 هزار واحد جدید نیازدارد.

محمد عدالت‌خواه تحلیلگر مسائل مسکن:
درصد رشد قیمت مسکن همیشه پایین‌تر از طلا و ارز است/ حذف قیمت آگهی‌ها تأثیری بر کاهش قیمت مسکن ندارد

یک کارشناس مسکن با بیان این‌که همواره درصد رشد قیمت مسکن پایین‌تر از بازارهای ارز و طلا می‌ماند گفت: با توجه به کاهش ارزش پول ملی، قیمت واقعی خانه نسبت به یک سال قبل نه تنها بالا نرفته بلکه کاهش یافته است.

اجرای طرح کارت مصالح ساختمانی بعد از هشت ماه به نتیجه‌ای نرسید!

رئیس کانون انبوه سازان کشوردرباره اجرای طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی و ارائه انبوه مصالح به سازندگان مسکن برای کاهش قیمت تمام شده تولید اظهار داشت: هشت ماه است که دولت وعده اجرای این طرح را داده است اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیده و ما به عنوان انبوه‌سازان کشور در جریان جزئیات آ‌ن قرار نداریم.

تردد جاده ای 14.5 درصد کاهش یافت

کل تردد ثبت ‌شده در شبانه‌روز گذشته براساس‌ آخرین اطلاعات دریافتی حاصل از رصد 2 هزارو 238 دستگاه تردد شمار فعال در محورهای برون‌ شهری، نسبت به روز قبل 14.5 درصد کاهش نشان می‌دهد.

نرخ بلیت هواپیما به مقصد مشهد از کرایه اسنپ هم ارزان تر است!

مقصود اسعدی سامانی،درباره آخرین مذاکرات با ترکیه برای ارایه سوخت به ناوگان هوایی ایران در فرودگاه‌های این کشور اظهار داشت: پیش از اعمال تحریم‌های گذشته شرکت‌های هواپیمایی کشورمان در فرودگاه‌های ترکیه اقدام به سوخت‌گیری می‌کردند. اما پس از خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها، ترکیه هم اعلام کرد که امکان سوخت دهی به ناوگان ایرانی را ندارد.

فایل‌های نخاله، تهدید تازه در بازار مسکن!

ریسک خرید این ساختمان‌ها بسیار بالاست، چراکه نیمه‌کاره رها شده‌اند، به این معنا که یا به دلیل اختلافات تعمدا از طرف سازنده متوقف شده‌اند یا اینکه سازنده به دلیل آسیب‌هایی که در جریان رشد قیمت مصالح ساختمانی به آن دچار شده، به‌رغم تمایل به تکمیل واحد، بودجه مورد نیاز آن را ندارد.

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی شهر تهران 60 درصد رشد یافت

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در زمستان سال 97 نسبت به فصل قبل از آن 7.7 درصد افزایش یافته بود.

حسن محتشم عضو انجمن انبوه‌سازان:
قیمت مسکن در تابستان افزایش می یابد/ دولت توجهی به ساخت واحدهای مسکونی برای ساماندهی بازار ندارد

گفت: قیمت واحدهای مسکونی در فصل بهار به نسبت سایر فصول چندان افزایشی نیست اما اوج رشد قیمت مسکن در فصل تابستان و زمان جابه‌جایی‌ها اتفاق می‌افتد که با توجه به ورود تقاضا به بازار در این مقطع زمانی قیمت آن افزایش می‌یابد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
در فروردین 98 خرید مسکن در مناطق 22، 21، 11، 3 و 8 بین 40 تا 48 درصد کاهش یافته است/ مناطق 5 و 20 همچنان برای خرید مسکن جذاب است

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از توزیع جغرافیایی خرید مسکن در مناطق 22 گانه شهر تهران طی فروردین سال 98 نسبت به فروردین سال 97 نشان می‌دهد بالاترین میزان کاهش خرید مسکن در مناطق 22، 21، 11، 3 و 8 است که خرید مسکن در این مناطق بین 40 تا 48 درصد کاهش یافته است. همچنین منطقه 5 با کاهش 17 درصدی و منطقه 20 با کاهش 8 درصدی، کمترین میزان کاهش خرید مسکن را داشته‌اند.

قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
پارسال مغازه ۱۷۹۴ مشاور املاک متخلف را پلمب کردیم

قلی خسروی گفت: سال ۹۷،‌ مغازه هزار و ۷۹۴ متخلف تعطیل شد. بخشی از واحدهای صنفی مشاوران املاک تعطیل شده در سال گذشته در تهران مربوط به اعمال ماده ۲۷ قانون صنفی بوده که در این راستا حدود ۱۴۲۵ باب مغازه مشاوران املاک تعطیل شده‌اند.

راه روستایی ۳۰ روستا در لرستان همچنان قطع است

حسن‌نیا تأکید کرد: بسیاری از محور‌های ما در استان لرستان تخریب شده بودند و تعدادی از این مسیر‌ها هم با رانش کوه و ریزش سنگ ارتباطشان قطع شده بود، اما با همکاری نیرو‌های راهداری برخی از این مسیر را ترمیم کرده‌ایم، اما در تعدادی از این روستا‌ها هم با ایجاد پل‌های لوله‌ای به صورت موقت ارتباط را برقرار کرده ایم.

سردرگمی در تعیین قیمت منصفانه به بازار واحدهای مسکونی لوکس رسید!

همین موضوع بر میزان معاملات مسکن نیز اثرگذار است؛ چراکه به‌ویژه خریداران به دلیل نامشخص بودن سطح قیمت‌ها قادر به تصمیم‌‌گیری برای خرید واحد مورد نظر خود نیستند و ترجیح می‌دهند تا زمانی که سطح قیمت متعارف و منصفانه در بازار تعیین شود در حاشیه بازار منتظر بمانند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران طی یکسال اخیر/ قیمت خانه در اسفند ۹۶، کمتر از ۶ میلیون تومان؛ در اسفند ۹۷ بیش از ۱۱ میلیون تومان!

همچنین در اسفند سال ۹۶ تعداد معاملات ۱۲هزار و ۳۰۷ مورد بود که اسفند ۹۷ این میزان با کاهش ۱۰ درصدی به ۱۱هزار و ۸۳ مورد رسیده است.

بررسی‌های آماری خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
تعداد واحدهای مسکونی تکمیل‌شده کشور در دولت روحانی نصف شد

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد در دوره 6ساله (97-1392) دولت روحانی تعداد واحدهای مسکونی تکمیل‌شده کشور با کاهش 48 درصدی از 834هزار واحد در سال 92 به 402 هزار واحد در سال 96 رسیده است.

فیلم/ احمد خرم،‌ وزیر راه دولت اصلاحات در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با قرارداد 25 فروند ATR با ایتالیا، این شرکت ورشکسته را زنده کردیم/ هر فروند هواپیمای ATR را با رقم 28 میلیون دلار خریدند،‌ من حاضرم هر ATR را با رقم 20 میلیون دلار به ایران وارد کنم

خرم گفت: هر فروند هواپیمای ATR را با رقم 28 میلیون دلار خریدند،‌ من حاضرم هر ATR را با رقم 20 میلیون دلار به ایران وارد کنم.

مهدی سلطان‌محمدی کارشناس مسکن:
مسکن به قله قیمتی خود نزدیک شده و دیگر کشش افزایش قیمت ندارد/ نرخ مسکن با سرعت کمتری نسبت به شاخص تورم حرکت می‌کند

سلطان محمدی گفت: مسکن به قله قیمتی خود نزدیک شده و دیگر کشش افزایش قیمت ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با وضع پیش آمده، مستاجران تهرانی نمی‌توانند زندگی در تهران را ادامه دهند!

مازیارحسینی در گفتگو با «نود اقتصادی» پیرامون ساخت مسکن حمایتی برای اقشار کم درآمد جامعه اظهار کرده که وزارت راه و شهرسازی، تمایلی به جدا کردن اقشار جامعه از یکدیگر ندارد و مردم با هرسطح از درآمد، از لحاظ شخصیت مشابه هم بوده و جدا کردن آنها در سیاست این وزارتخانه نیست.

بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد
تا سال ۱۴۰۵ باید ۹/۱ میلیون واحد مسکونی ساخته شود

درحالی‌که عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی به بهانه مازاد مسکن، طی شش سال همه طرح‌های ساخت‌وساز مسکن در کشور را متوقف کرد، اما بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد در حال حاضر حدود ۱/۳ میلیون واحد مسکونی کمبود وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی:
برآورد خسارت اولیه سیل مازندران و گلستان 350 میلیارد تومان

وزیر راه وشهر سازی برآورد کرد: میزان خسارات وارده سیل در استانهای مازندران و گلستان به میزان 350 میلیارد تومان برآورد اولیه شده و یکی از مشکلات اساسی در استان مازندران اینکه سدسازی به اندازه کافی انجام نشده است.

فیلم/ محمد خوش چهره، استاد اقتصاد دانشگاه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مشکلات فعلی کشور نتیجه لیستی رای دادن است/ شورای شهر فَشَل و دولت و مجلس بی‌توجه، فشارهای معیشتی را به مردم تحمیل کردند/ گرانی مسکن، افزایش زمین خواری و سوداگری و تشدید ترافیک، دلیلش این است که شورای شهر خوبی انتخابات نکردیم!

خوش چهره گفت: شورای شهر فَشَل و دولت و مجلس بی‌توجه، فشارهای معیشتی را به مردم تحمیل کردند.

عطا بهرامی تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مسکن به عنوان موتور محرک تولید شش سال است که خوابیده

عطا بهرامی گفت: نظام بانکی در خدمت تولید نیست.

براساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی
عمر ناوگان هوایی ایران چقدر است؟ + جدول

براساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی، میانگین عمر ناوگان هوایی کشور حدود 20 سال است که در این بین، عمر ناوگان شرکت‌های ایران‌ایر، آسمان، اترک، ماهان و نفت بیش از 24 سال است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
حمل و نقل درون شهری 8800 دستگاه واگن کم دارد!

ناگفته پیداست که عرضه واگن مترو نسبت به تقاضای بالقوه آن در شرایط فعلی به شدت کاهشی بوده و بالفعل نشدن تقاضاها هم در رابطه ای مستقیم با کمبود نقدینگی در شهرداری کلانشهرها و عدم حمایت مالی کافی از سوی دولت بوده است.

افزایش ۳۰ درصدی تقاضای تسهیلات مسکن
قدرت وام مسکن به یک پنجم کاهش یافت

به دلیل جهش قیمت مسکن شهر تهران طی یک سال اخیر و رسیدن متوسط قیمت به متری ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان، قدرت پوشش‌دهی تسهیلات مسکن که تا همین یک سال و نیم قبل حدود ۵۰ درصد قیمت یک آپارتمان ۷۵ متری در تهران را در بر می‌گرفت به ۲۱ درصد معادل یک پنجم کاهش یافته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
گرانی 160 درصدی مسکن به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضاست

حسینی گفت: نمی‌توان انتظار داشت که با رشد تورم شاهد رشد قیمت در مسکن نباشیم اما با اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته قطعا افزایش قیمت مهارگسیخته ای را هم شاهد نخواهیم بود.

احمد خرم وزیر راه دولت اصلاحات:
هر خانوار برای اینکه بتواند رقم اولیه دریافت وام مسکن را فراهم کند، باید 15 سال مستاجری بکشد/ باید هر سال 450 هزار واحد مسکونی ساخته شود

خرم گفت: ۴.۵ میلیون واحد مسکونی کمبود داریم که باید طی یک دوره ۱۰ ساله و هر سال ۴۵۰ هزار واحد این کمبود را جبران کنیم.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تولید مسکن نسبت به سال 91 نصف شد

آینده بازار مسکن نامعلوم است و سرمایه گذاری در این بازار مخاطرات سنگین خود را دارد و همین امر شرایط را برای حضور بخش خصوص در صنعت ساختمان سخت کرده و ادامه داد که در 6 سال گذشته توجه خاصی به فضای کسب و کار نشد.

مهدی سلطان محمدی، کارشناس بازار مسکن:
گرانی مسکن حاشیه نشینی را در تهران افزایش داده/ افرادی که در شهرستانها درآمدهای بالایی دارند جای کم درآمدهای پایتخت را می‌گیرند

سلطان محمدی گفت: در بحث حاشیه‌نشینی شهر تهران باید بگویم که ما با پدیده کاهش جمعیت این شهر روبه‌رو نیستیم، اکثر حاشیه‌نشینی‌ها از روستاها و شهرهای کوچک است.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
اجاره‌بهای مسکن در دولت روحانی چقدر گران شد؟

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران طی دوره دولت روحانی (از تابستان ۹۲) با افزایش ۸۲ درصدی از ۱۸هزار و ۵۰۰ تومان در تابستان ۹۲ به ۳۳هزار و ۶۰۰ تومان در پایان پاییز سال ۹۷ رسیده است.

تیمور رحمانی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران:
تداوم رشد نقدینگی بازار مسکن را با افزایش قیمت رو به می‌کند/ با طولانی شدن رکود در بخش ساخت و ساز بازار مسکن وارد دوره رکود تورمی می‌شود

رحمانی گفت: اگر همچنان رشد نقدینگی با نرخ‌های بالا ادامه پیدا کند به‌طور حتم فشار روی قیمت‌ها همچون قیمت مسکن ادامه‌دار خواهد بود. در نتیجه در چنین شرایطی به توقفی در رشد قیمت مسکن نخواهیم رسید و نمی‌توان سقفی برای آن تعیین کرد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کارنامه وزارت راه وشهرسازی در 6 سال اخیر غیرقابل قبول است!/ نیاز سالانه مسکن 1 میلیون واحد است،‌با ساخت 400 هزار واحد مسکونی اتفاق خاصی نمی‌افتد!

عضو هیات مدیره انبوه سازان انجمن انبوه‌سازان استان تهران، کارنامه عملی وزارت راه وشهرسازی در حوزه مسکن در مدت زمان شش سال اخیر را غیرقابل قبول دانسته و حتی گفته است که کارنامه عملکرد این وزارتخانه در زمینه مسکن قابل قبول نبوده و اصلا نمیتوان به عملکرد آن در زمینه مسکن نمره‌ای داد.

مازیار حسینی، معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
امیدوارم بتوانیم با ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سال آینده، مسکن را از رکود خارج کنیم

حسینی گفت: امیدوارم بتوانیم با ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سال آینده، مسکن را از رکود خارج کنیم.

جمشید برزگر، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان:
هیچ کس پاسخگوی گرانی مصالح ساختمانی مانند میلگرد و سیمان نیست/ صفر تا صد میلگرد در داخل کشور تولید می‌شود ولی در عرض یک هفته 1200 تومان گران شده

برزگر گفت: قیمت میلگرد طی یک هفته از ۳۵۰۰ تومان به ۴۷۰۰ تومان می‌رسد، در حالی که صفر تا صد این محصول در کشور تولید می‌شود و هیچکس هم پاسخگو نیست که چرا این اتفاقات می‌افتد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
معاون وزیر راه و شهرسازی با حفظ سمت، عضو هیات مدیره هلدینگ بین‌المللی ساختمان است!

مازیار حسینی تا همین چندی قبل، نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان بود که با آمدن به وزارت راه و شهرسازی از سمت مدیریت عاملی در این شرکت بزرگ ساختمانی کناره گیری کرده اما همچنان در ترکیب هیات مدیره این شرکت ساختمانی ماندگار شده است.

واکنش تحلیلگر مسائل اقتصادی به افزایش اختیارات رئیس جمهور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
سخنان روحانی درباره افزایش اختیاراتش فرافکنی است!

سخنان روحانی درباره افزایش اختیاراتش برای فرافکنی از بی‌برنامگی‌های دولت است!/ رئیس‌جمهور برای مدیریت اقتصادی خیلی اختیار دارد، بلد نیست از این اختیارات استفاده کند


رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با «نود اقتصادی» پاسخ عباس آخوندی را داد
خرید هواپیما ربطی به تصویب FATF ندارد
محمدرضا جهان بیگلری، اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی» افشا کرد
اقدام تازه برخی تاجران خاص و مفسدان اقتصادی در فروش املاک!/ پیشنهاداتی به قوه قضایه برای گرفتن مچ مفسدان اقتصادی

پربیننده