شنبه پنجم اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۷:۵۸:۲۲ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس انرژی

مصرف بنزین ۸ درصد رشد کرد

مصرف بنزین ۸ درصد رشد کرد

بر اساس آخرین آمار، میانگین مصرف بنزین از ابتدا تا انتهای بهمن ماه ۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۷۱ میلیون و ششصد هزار لیتر بوده حدود ۸.۵ درصد رشد داشته است.

قیمت نفت اوپک از مرز  62 دلار گذشت

قیمت نفت اوپک از مرز 62 دلار گذشت

قیمت سبد نفت اوپک که از ششم دسامبر 2017 (15 آذر 1396) وارد کانال 60 دلار در هر بشکه شده است، در 25 ژانویه 2018 (پنج بهمن 1396) با ثبت رکورد 68 دلار و 46 سنت در هر بشکه به بالاترین سطح در بیش از سه سال گذشته رسید.


مصرف بنزین ۸ درصد رشد کرد

بر اساس آخرین آمار، میانگین مصرف بنزین از ابتدا تا انتهای بهمن ماه ۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۷۱ میلیون و ششصد هزار لیتر بوده حدود ۸.۵ درصد رشد داشته است.

قیمت نفت اوپک از مرز 62 دلار گذشت

قیمت سبد نفت اوپک که از ششم دسامبر 2017 (15 آذر 1396) وارد کانال 60 دلار در هر بشکه شده است، در 25 ژانویه 2018 (پنج بهمن 1396) با ثبت رکورد 68 دلار و 46 سنت در هر بشکه به بالاترین سطح در بیش از سه سال گذشته رسید.

انتقاد یک نماینده مجلس به پیامدها و تبعات آلودگی هوا در تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بنزین یورو 4 را فقط در برخی شهرها توزیع می‌کنند/ در قانون اساسی مشکل آلودگی هوا بر عهده رئیس‌جمهور است

پورمختار گفت: آلودگی هوا روزانه جان چندین نفر انسان را می‌گیرد که منجر به از دست دادن نیروهای فعال اجتماعی و باعث تعطیلی مدارس و سازمان‌ها شده است و بطور مستقیم و غیر مستقیم به کشور  میلیاردها تومان ضرر وارد کرده است، لذا باید یک چاره اندیشی اساسی برای آن صورت بگیرد.

شرکت وابسته به صندوق بازنشستگی نفت یکسال بدون درآمدو فعالیت اقتصادی!

شرکت توسعه نفت مروارید پیشکسوتان پارس دارخوین ابتدای مهرماه سال 95 تاسیس شده و این شرکت می تواند در زمینه های مختلفی چون ارائه خدمات فنی و مدیریتی پیمانکاری توسعه میدان نفتی فعالیت کند.

گزارش «نود اقتصادی» از روزهای سخت وزارت نیرو؛‌
چرا صادرات برق ایران 23 درصد کم و واردات 2 درصد بالا رفت

آمارهای رسمی نشان میدهد که در سال گذشته صادرات برق ایران به کشورهای همسایه دستکم 23 درصد افت داشته است، در مقابل واردات برق نیز حدود 2 درصد افزایش داشته است

شکایت دوم ایران ازترکمن گاز ترکمنستان آماده شد

بیژن زنگنه درباره اختلاف گازی ایران و ترکمنستان، اظهار داشت: تهران و عشق آباد، شکایت هایی را به طور متقابل علیه یکدیگر دنبال می کنند.

ذهنیت مردم مبنی بر اینکه نیازی به صرفه جویی مصرف آب نیست کذب بوده/ بارش برفی تأثیر آنی در سد‌های تهران ندارد

محمدرضا بختیاری میزان ذخیره آب پشت سدهای (امیرکبیر، لار، طالقان، ماملو و لتیان) را که تأمین کننده آب تهران هستند تا امروز (9 بهمن) 568 میلیون متر مکعب ذکر کرد و افزود: بارش‌های اخیر به شکل برف بوده و با توجه به پایین بودن دما هنوز ذوب نشده و هیچ تأثیر مثبتی تا کنون بر روی ذخایر منابع آبی تهران نداشته است.

احتمال افزایش قیمت نفت برنت به 78 دلار در هر بشکه تقویت شد

بنا به اعلام رویترز، قیمت های نفت صبح روز دوشنبه تحت تاثیر افزایش تفاضا، کاهش ارزش دلار آمریکا و توافق کاهش تولید اوپک و روسیه افزایش پیدا کرده و با وجود افزایش تولید نفت در آمریکا، همچنان نزدیک رکورد سه سال گذشته است.

هیچ مشکل خاصی در روند تامین برق مشترکین تهرانی وجود ندارد

در حال حاضر هیچ گونه مشکلی خاصی در روند تامین برق مشترکین وجود نداشته و تنها موارد محدودی از سقوط درختان در برخی کوچه ها و معابر بر روی شبکه ها و قطع موردی برق گزارش شده است.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آبونمان و هزینه خدمات مستمر دریافتی به حساب مشترکان گاز باز می‌گردد

مجید بوجارزاده با بیان اینکه اخذ آبونمان دارای یک سابقه دستکم 30 ساله است، افزوده که دریافت این رقم در واقع در راستای ارایه خدماتی همچون ترمیم خرابی و نگهداشتن ایمن شبکه داخلی گاز بوده ، هرچندکه این خدمات همواره و به صورت رایگان به مشترکان صورت می پذیرد.

هزینه خدمات مستمر از قبض گاز حذف شد

مجید بوجارزاده افزود: پس از آنکه دیوان عدالت اداری، مصوبه شورای اقتصاد را ابطال کرد با وجود آن‌که هنوز به صورت کتبی به شرکت ملی گاز ابلاغ نشده ؛ این هزینه از قبوض گاز حذف شده است.

میانگین بارش باز هم کاهش یافت/ ورودی آب به سدها 33 درصد افت کرد

گیلان پرباران ترین و سیستان و بلوچستان کم بارش ترین استان کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون بوده است.

بهای نفت برنت به ۶۹.۸۳ دلار در هر بشکه رسید

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با چهار سنت کاهش نسبت به قیمت نهایی روز گذشته، ۶۴.۴۳ دلار در هر بشکه بود. به گفته معامله‌گران؛ قیمت‌ها از انتشار آمار آمریکا که افزایش ذخایر نفت و بنزین را نشان داد تحت فشار منفی قرار گرفتند.

ظرفیت تولید نفت کشور 6 میلیون بشکه در روز است/ ایران دارنده 27 درصد ذخایر نفت و گاز جهان

حبیب الله بیطرف گفت: اگر ذخایر را با تولید بخواهیم مقایسه کنیم، ایران با 9، عربستان 16، عراق 9 و کویت و امارات هر کدام با 6 درصد، 50 درصد ذخایر نفتی جهان را صاحب هستند و از نظر تولید نفت خام، ایران، عراق و کویت 4 و عربستان 13 درصد سهم جهانی را دارند.

کاهش 14 درصدی ذخیره آب در مخزن سدهای کشور

گزارش های شرکت مدیریت منابع آب ایران حاکی از این است که ورودی آب به مخازن سدهای کشور در سال گذشته از هفت میلیارد و 480 میلیون متر مکعب با 33 درصد کاهش به پنج میلیارد و 30 میلیون مترمکعب رسیده است.

تولید کشوراز گاز پارس جنوبی با قطر برابر شد/ بهره برداری فازهای باقیمانده یک میلیارد دلار ماهانه درآمد دارد

بیژن زنگنه گفت: با راه اندازی پالایشگاه های سیراف 480 هزار بشکه میعانات گازی در این واحد ها تبدیل به ارزش افزوده می شود.

میزان بارش ها 60 درصد افت کرد

بارندگی های چهار ماه اخیر نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که 55.3 میلیمتر بود، نیز 28.6 درصد کاهش داشته است.

کشور گرفتار بد مصرفی برق است/ آب بخش کشاورزی 85 کشور دنیا با فاضلاب تامین می شود/ محصولات کشاورزی غیرراهبردی وارد شود

رضا اردکانیان تصریح کرد: در3.5 ماه گذشته میزان بارش در کشور 37 میلی متر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل 33 درصد کاهش داشت پس می توان گفت که در 47 سال اخیر در حال سپری کردن خشک ترین سال هستیم.

دولت مصوبه خرید محصولات پتروشیمی برمبنای قیمت بورس را ارسال نکرد

سید اسماعیل موسوی،توضیح داد که شرکت های پتروشیمی در راستای جلوگیری از هرگونه آسیب به بخش کشاورزی،مفاد بخشنامه را در طول دوسال اخیر رعایت کرده و درعین حال،اعتراض خود را به هیات عمومی دیوان عدالت اداری اعلام کرده اند.

یک چهارم بودجه باروری ابرها تخصیص یافت/تجهیزات پروازهواپیماهای روسی برای باروری ابرها آماده نشد

رحیم میدانی تاکید کرد: باید به فکر خرید 4 فروند هواپیما در زمینه باروری ابرها باشیم و یا از طریق شرکت های داخلی آنها را اجاره کنیم که همه اینها نیاز به منابع مالی داردکه باید تامین شود.

واردات نفت هند برخلاف آسیایی ها از ایران صعودی شد

خریداران آسیایی در ماه دسامبر در مجموع 1.92 میلیون بشکه نفت خام در روز از ایران خریداری کرده اند که این مقدار در مقایسه با یک ماه گذشته آن 7 درصد کاهش یافته است.

زنگنه و آخوندی را ندیدید؟/ چرا وزیر نفت و راه و شهرسازی در ماجرای کشتی سانچی مسئولیت مستقیم داشتند؟

وزیر نفت به علت آن‌که مسئله صادرات نفت و میعانات گازی در حوزه مستقیم او است و وزیر راه و شهرسازی از آنجا که بخش دریانوردی کشور زیرمجموعه وزارت متبوع او قرار دارد، در این حادثه، مسئولیت مستقیم داشتند.

فازهای 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود

عبادالله عبداللهی تصریح کرد: با بهره‌برداری از مرحله دوم این پالایشگاه، ظرفیت تولید بنزین یورو پنج از ۱۲.۵به ۲۰ میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد. در صورت تأمین اعتبار ما می‌توانیم ترین دوم و سوم این پالایشگاه را ظرف مدت یک سال وارد مدار کنیم.

تلفات شبکه برق کشور به هفت درصد کاهش می یابد

محمودرضا حقی فام، میزان تلفات شبکه توزیع برق کشور را 10.6 درصد اعلام کرد و افزود: یک درصد کاهش تلفات یاد شده 2 هزار و 500 میلیارد ریال از منابع مالی کشور را ذخیره می کند.

گزارش «نود اقتصادی» از ضعف دیپلماسی اقتصادی سیاسی دولت تدبیر؛
ناهمراهی شریک بزرگ اقتصادی ایران در خاموش کردن آتش سانچی

شکی نیست که حداقل انتظار در این ماجرا، همراهی پررنگتر دولت چین در خاموش کردن هرچه سریعتر آتش نفتکش ایرانی بوده اما نه تنها این مهم محقق نشد بلکه فرمانده چینی اطفای حریق نفتکش ایرانی در شانگهای، همین دیروز، مانع از بازدید علی ربیعی از کشتی کریستال چینی شد!

برچسب مصرف آب برای محصولات خانگی اجباری می شود

تقی عبادی با بیان اینکه نصب برچسب استاندارد مصرف آب هم اکنون اجرایی شده ولی اجباری نشده است، افزود: در حال پیگیری اجباری شدن این طرح هستیم.

امکان مهار آتش نفتکش تا 3روز آینده/ژاپنی ها فردا به محل حادثه می‌رسند

محسن بهرامی، درباره آخرین وضعیت مهار آتش نفتکش سانچی بیان داشت: به علت شرایط بد جوی، عملیات مهار آتش از ساعت 10 امروز صبح متوقف شده است.

بارندگی بعضی استان ها در نیم قرن اخیر درخشک ترین حالت قرار دارد

رضا اردکانیان تصریح کرد: در کل تا پایان اسفند ماه سال جاری حدود 15 درصد نسبت به متوسط دراز مدت بارش ها کمتر خواهد بود.

میزان بارش ها در سالجاری 34 درصد افت کرد

بر اساس آمارهای شرکت مدیریت منابع آب ایران، حجم بارش ها از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تا هجدهم دی ماه معادل 58 میلیارد و 505 میلیون متر مکعب گزارش شد.

اعضای اوپک تمایلی به افزایش قیمت نفت بالای ۶۰ دلار ندارند

بیژن نامدار زنگنه گفت: افزایش قیمت ها به دلیل کاهش تولید نفت توسط اوپک و غیراوپک اتفاق افتاده هرچند که در فصل زمستان هستیم و در زمستان نیز قیمت ها به دلیل بالا رفتن تقاضا فرآورده های سوختی افزایش می یابد.

سرنشینان نفتکش فرصت استفاده از وسایل نجات را داشته‎اند/احتمال غرق شدن کشتی اندک است

سیروس‎کیان ارثی با بیان اینکه در نتیجه این اقدامات، صبح امروز پیکر یک دریانورد مجهز به لباس ویژه نجات پیدا شده است، گفت: این بیانگر این است که پرسنل کشتی تانکر احتمالا فرصت استفاده از وسایل نجات را داشته‎اند.

مخازن 98 سد مهم کشور، کمتر از 40 درصد آب دارد

ازشش حوضه اصلی آبریز کشور در حوضه آبریز دریای خزر 52 سد وجود دارد که یک میلیارد و 590 میلیون متر مکعب آب از ابتدای مهر وارد مخزن این سدها شده است.

آماده نشدن زیرساخت لازم صادرات گاز ایران به عراق را به تاخیرانداخت

حمیدرضا عراقی»،اظهار داشت: پایانه شلمچه برای صادرات گاز به بصره در نظر گرفته شده و تزریق گاز به خط لوله صادراتی اهواز - شلمچه انجام شده است.

با گرانی 50 درصدی بنزین و گازوئیل فقط 80 هزار شغل ایجاد می‌شود
گرانی بنزین چند نفر را بیکار و چه‌ تعداد شغل ایجاد می‌کند؟

البته براساس آمارهای وزارت صنایع در سال ۹۵ هر شغل صنعتی در کشور با ۳۲۷ میلیون تومان سرمایه گذاری ایجاد شده است. بنابراین اگر قرار باشد با درآمد حاصل از گرانی بنزین در سال آینده، اشتغالزایی کرد، میزان شغل پایداری که با آن ایجاد می‌شود حدود ۵۲ هزار شغل خواهد بود.

مشاور وزیر نفت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
در سهام عدالت پول بین گداها توزیع می‌شود

عباس کاظمی، گفته که حدود 40 درصد از کل سهام شرکت‌های پالایشی به تعاونی‌های سهام عدالت اختصاص یافته اما این تعاونی‌های سهام عدالت پولی برای تزریق کردن بابت توسعه در شرکت‌های پالایشی ندارند.

عملیات جستجو برای شناسایی مفقودان ایرانی در آبهای چین ادامه دارد

براساس گزارش ها نفتکش تحت پرچم پاناما برای شرکت ایرانی Bright Shipping کار می کرده است.

هیچ قراردادی برای صادرات گاز ایران به گرجستان اجرایی نشده

حمیدرضا عراقی درباره صادرات گاز ایران به گرجستان گفت: شرایط جغرافیایی ایران به گونه‌ای است که امکان صادرات گاز به بسیاری از کشورها از جمله گرجستان را دارد، اما این صادرات باید از خاک ارمنستان انجام شود.

رئیس هیات مدیره انجمن سی ان جی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وزارت نفت در برندینگ جایگاه‌های عرضه سوخت موفق نبود

اردشیر دادرس، تایید کرد که درترکیب هیات مدیره این انجمن اختلافاتی وجود دارد امابیشتر اختلاف عقیده بوده که این امر سبب پیشرفت خواهد و تاکید کردکه این اختلافات ریشه مالی ندارد!

مخازن"سی ان جی یک میلیون خودرو فرسوده است/2 میلیون خودرو غیرمجاز دوگانه سوز شده اند

محسن مشایخی با تاکید بر اینکه لازم است مخازن فرسوده هرچه زودتر از رده خارج شود، اظهار کرد:زمانیکه خودروهای فرسوده از رده خارج می شوند، تعدادی از مخازن فرسوده آنها مجدد به چرخه حمل و نقل کشور باز می گردد.

صادرات برق از کشور محدودمی شود/ نرخ اتلاف برق 11 درصداست

هوشنگ فلاحتیان درخصوص صادرات برق از کشور گفت: در حال حاضر حدود یک هزار و 300 مگاوات صادرات برق داریم که عمده آن به کشور عراق است و در مراحل بعد به کشورهای افغانستان و پاکستان خواهد بود و از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان هم واردات برق داریم.

کنایه دکتر داوود سوری، استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به برخی وزرای روحانی در گفتگو با «نود اقتصادی»
شخصی که از جوانی در دولت بوده، چطور می‌تواند ثروتمند شود

در همه جای دنیا افرادی که وارد بخش دولتی می‌شوند، فعالیت تجاری را کنار می‌گذارند، اما در ایران اینطور نیست/ دولت‌ها پول‌پاشی را انتخاب می‌کنند چون ساده‌تر است و نمود بهتری هم دارد. مخالف ایجاد شغل با پول‌پاشی هستم


گزارش «نود اقتصادی» از مسافرت‌های دائمی رئیس کل بیمه مرکزی به کشورهای اروپایی؛
همتی بخش خصوصی صنعت بیمه را به گردهمایی یورومانی نبرد!

پربیننده