پنج شنبه ششم اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲:۳۱:۳۸ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس انرژی

میزان تولید میعانات گازی به 360 میلیون می رسد/ محصولی بدون نداشتن توجیه اقتصادی، تولید نمی شود

میزان تولید میعانات گازی به 360 میلیون می رسد/ محصولی بدون نداشتن توجیه اقتصادی، تولید نمی شود

حمیدرضا عراقی گفت: تا سه سال آینده، میزان تولید میعانات گازی از 226 به 360 میلیون تن، اتان به 8.4 میلیون تن و گوگرد به 2 میلیون تن افزایش می یابد.

توسعه لایه نفتی پارس جنوبی به توتال نمی رسد/بهانه جویی پاکستان برای  ساخت خط لوله گاز قابل قبول نیست

توسعه لایه نفتی پارس جنوبی به توتال نمی رسد/بهانه جویی پاکستان برای ساخت خط لوله گاز قابل قبول نیست

بیژن زنگنه افزود: با شرکت مرسک دانمارک برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی مذاکره های خوبی انجام شد و به مراحل آخر رسیده بودیم اما توتال فرانسه اقدام به خرید این شرکت کرد.


میزان تولید میعانات گازی به 360 میلیون می رسد/ محصولی بدون نداشتن توجیه اقتصادی، تولید نمی شود

حمیدرضا عراقی گفت: تا سه سال آینده، میزان تولید میعانات گازی از 226 به 360 میلیون تن، اتان به 8.4 میلیون تن و گوگرد به 2 میلیون تن افزایش می یابد.

توسعه لایه نفتی پارس جنوبی به توتال نمی رسد/بهانه جویی پاکستان برای ساخت خط لوله گاز قابل قبول نیست

بیژن زنگنه افزود: با شرکت مرسک دانمارک برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی مذاکره های خوبی انجام شد و به مراحل آخر رسیده بودیم اما توتال فرانسه اقدام به خرید این شرکت کرد.

تامین آب شرب اصفهان، فارس سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان بحرانی است

محمد حاج رسولی با بیان اینکه خشکسالی امسال فراتر از پیش بینی‌های موجود بوده است، گفت: پیش بینی برای خشکسالی بدین صورت انجام می‌شود که ۱۸ ماه پیش رو، خشک‌ترین ماه آبی در نظر گرفته می‌شود که خشکسالی امسال، فراتر از پیش بینی‌ها است.

روزانه حدود ۸ تا ۹ میلیون مترمکعب گاز به بغداد صادر می‌شود

سعید توکلی با بیان این‌که صادرات گاز به بغداد همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: حجم گاز صادراتی به بغداد در برخی روزها ۱۴ میلیون مترمکعب بوده، اما به طور میانگین روزانه حدود ۸ تا ۹ میلیون مترمکعب گاز به بغداد صادر می‌شود و اخیرا در برخی روزها به رقم ۱۰ میلیون مترمکعب نیز رسیده است.

107 شهر با جمعیت 17.2 میلیون نفر در وضعیت قرمز آب قراردارند

رضا اردکانیان افزود: براساس بررسی ها، 165 شهر با جمعیت 10.5 میلیون نفر در وضعیت زرد، 62 شهر با جمعیت 6.8 میلیون نفر در وضعیت نارنجی و 107 شهر با جمعیت 17.2 میلیون نفر در وضعیت قرمز و مجموعا این 334 شهر در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت.

پالایشگاه ها در سال جاری وارد فاز تعمیرات اساسی و نیمه اساسی می شوند

علیرضا صادق آبادی درباره سهمیه بندی و افزایش نرخ بنزین گفت: تصمیم گیری در این باره با دولت و مجلس است و ما فقط مجری هستیم، اما تاکنون خبری درباره افزایش قیمت نشنیده ایم.

تولید برق درکشور امسال منفی است/ وزارتخانه‌های نیرو و جهادکشاورزی نمی‌توانند مساله آب را حل کنند

رضا اردکانیان افزود: وزارت نیرو به دنبال شیرین کردن آب، مدیریت آب‌های سطحی و بارور کردن ابرهاست. در این بین وزارت جهاد کشاورزی هم به تنهایی نمی‌تواند طرح الگوی کشت جایگزین را اجرا کند؛ همه دستگاه‌ها باید کمک کنند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مشترکان برق تهرانی 350 میلیارد تومان به دولت بدهکارند/ برخی مشترکان بدهی خودشان را نمی‌دهند، اما مجبوریم برقشان را قطع نکنیم

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ خبر داد که در راستای کاهش تلفات شبکه توزیع و انتقال برق، امسال یک هزار کیلومتر از شبکه فشار ضعیف پایتخت به کابل خود نگهدار تبدیل خواهد شد.

کریم، رئیس سابق دانشکده اقتصاد سیستان در گفتگو با «نود اقتصادی»: در ایران دارنده پراید و خودروی ۵۰۰ میلیون تومانی، هر دو بنزین ۱۰۰۰ تومانی میزنند!

رئیس سابق دانشکده اقتصاد سیستان در گفتگو با «نود اقتصادی» از سیاست دولت در بخش انرژی انتقاد کرد.

تولیدات پتروشیمی خارک با اجرای تعمیرات 54 هزارتن افت می کند

غلامرضا امیر شقاقی،گفته است که درصورت انجام تعمیرات اساسی،کیفیت محصول ثابت بوده و احتمال داده که برخی تغییرات جزیی، درکمیت محصول وجود خواهد داشت که در پیش بینی تولید محصول سال 97 لحاظ شده.

مدیرعامل یک شرکت پتروشیمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بانک مرکزی به ما تکلیف کرد تا دلارها را فقط به صرافی‌های دولتی تحویل دهیم

مدیرعامل یک شرکت پتروشیمی تایید کرده است که از ابتدای سالجاری، منابع درآمدی ارزی شرکت‌های پتروشیمی با قیمت روزانه تعیین شده از ناحیه بانک مرکزی به صرافی‌های مورد تایید بانک مرکزی عرضه می‌شود.

کشت برنج غیر از استان‌های شمالی ممنوع شد/ وضعیت کشور در آب شرب برخی مناطق حاد است

رضا اردکانیان با تاکید بر اینکه به دلیل اینکه سیستم تامین آب دو شبکه ای نیست و آب زیادی را در مصرف غیر شرب مصرف می کنیم، عنوان کرد: آب تصفیه شده گران و کمیاب را در بخش های غیر شرب استفاده می کنیم و مصرف پخت و پز و آشامیدن هر نفر در شب و روز نمی تواند عدد بالایی باشد.

سوآپ گاز ترکمنستان از سوی ایران ازسر گرفته شد

امیرحسین زمانی‌نیا از ترکمنستان به‌عنوان یک شریک راهبردی نام برد و یادآور شد: وزارت نفت آمادگی خود را برای همکاری بلندمدت در بخش انرژی و همچنین صادرات مشترک به هند، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس به ترکمنستان اعلام کرده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی غدیر در گفتگو با «نود اقتصادی»:
من و قائم شرکت بازنشست نیستیم/ بدهکاران پتروشیمی غدیر را زندان فرستادیم

مدیرعامل شرکت پتروشیمی غدیر خبر داد که بدهکاران عمده و قبلی این شرکت که بدون ارایه تضامین لازم 11 میلیارد تومان از اجناس تولیدی را خریداری کرده و بدهی خود را نپرداخته اند،‌ دستگیر شده و در زندان به سر می‌برند.

کاهش ۷۰ درصدی آب ورودی به برخی سد‌های کشور/ برخی از استان ها دارای شرایط بحرانی هستند

محمد حاج رسولی ها گفت: در روز 14 فروردین عدد بارش های کشور سه رقمی شده و به 100 میلیمتر رسیده است که در طول سال های گذشته بی سابقه بوده و کاهش 50 درصدی نسبت به میانگین درازمدت دارد.

رکورد مصرف بنزین در نوروز 97 شکسته شد/افزایش 13.3 درصدی ممصرف سوخت

سیدمحمدرضا موسوی‌خواه با اشاره به افزایش 13,3 درصدی مصرف سوخت در نوروز امسال گفت:طبق پیش‌بینی‌ها رکورد مصرف بنزین در یک نوروز شکسته شد و از مرز 116 میلیون لیتر عبور کرد.

بهای نفت برنت به کانال 60 دلار درهر بشکه بازگشت/افزایش ظرفیت انبارهای نفت آمریکا،دلیل توقف قیمت نفت

به نظر می رسد افزایش غیرمنتظره ظرفیت انبارهای نفت آمریکا، مانع حرکت رو به رشد قیمت های برنت و وست تگزاس اینترمدیت شده است.

تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت/تلفات شبکه برق کشور در سال گذشته کاهش یک درصدی داشته

رضا اردکانیان تاکید کرد: ولی متاسفانه شرایط فعلی از پیش‌ بینی‌های صورت گرفته هم کمی سخت‌تر است چرا که از ابتدای سال آبی(ابتدای مهرماه) تا پایان اسفندماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 48 درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.

مصرف روزانه بنزین به زیر ۱۰۰ میلیون لیتر سقوط کرد

مصرف بنزین و نفت گاز در سومین روز سال ۹۷ نسبت به دوره مشابه پارسال (۹۶) به ترتیب ۱۱.۹ و ۶.۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

پایش برق مصرفی توسط مشترکان تهرانی امکان پذیر می شود/افزایش سالانه 150 هزارمشترک به شبکه برق پایتخت

حسین صبوری، تعداد مشترکان برق تهران بزرگ را 4.5 میلیون مشترک برشمرد و گفت که سالانه بین 120 تا 150 هزار مشترک یعنی معادل یک استان کوچک به حجم مشترکان حال حاضر تهران بزرگ، افزوده می شود.

فاز ۲ ستاره خلیج فارس به مرحله راه اندازی رسید/ تصویب ۲۶۰ میلیون یورو برای تکمیل سه فازاین پالایشگاه

صادق‌آبادی به تلاش شبانه‌روزی قرارگاه خاتم‌الانبیا و پیمانکاران فرعی طرح اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی فاز دوم پیش از پایان سال ۹۶، حتی روی کاغذ هم امکانپذیر نبود، اما هم اکنون این فاز وارد مرحله راه‌اندازی شده است.

بدهی ایرلاین‌ها به 680 میلیارد تومان رسید/ متوسط واردات روزانه بنزین 12.6 میلیون لیتر بود

سیدمحمدرضا موسوی خواه با بیان اینکه در سال آینده میزان واردات بنزین کاهش زیادی می یابد، گفت: متوسط واردات بنزین امسال، روزانه 12.6 میلیون لیتر بود که در مجموع بیش از 4.5 میلیارد لیتر بنزین وارد شد.

کارمزد جایگاه‌های عرضه سی.‌ان.‌جی 400 ریال رشد کرد

فاطمه کاهی» افزود: قرار است کارمزد قابل پرداخت به جایگاه‌داران و بهره‌برداران جایگاه‌های عرضه سی.‌ان.‌جی غیرخصوصی به ازای هر متر مکعب فروش 220 ریال و به جایگاه‌داران بخش‌خصوصی و جایگاه‌هایی که کارمزد ویژه می‌گیرند افزون بر این مبلغ 180ریال اضافه‌تر پرداخت شود.

قیمت نفت اوپک صعودی شد

این در حالی است که به دلیل افزایش نگرانی سرمایه گذاران از افزایش تولید نفت آمریکا، قیمت نفت های پایه اروپا و آمریکا روز گذشته یک درصد کاهش یافت. احتمال فروش نفت از نظر سرمایه گذاران کمتر شده است.

اختلاسگر نفتی در ترکیه پنهان شد

بیژن زنگنه درباره فرد اختلاسگر نفتی اظهار داشت:مطالبی که درباره فرار وی به کانادا مطرح می شود به نظر شایعه ای است که خودش منتشر می کند تا در ترکیه به دنبالش نباشند.

تقاضای جهانی نفت به 104 میلیون بشکه در روز می رسد/ تولید نفت آمریکا 3.7 میلیون بشکه در روز

بررسی های آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد، از آنجا که اقتصاد چین روز به روز مصرف کننده مدارتر می شود، نسبت به سال های 2010 تا 2017 ، نرخ رشد تقاضای نفت آن تا سال 2023 بتدریج کاهش می یابد؛ در مقابل، نرخ رشد تقاضای نفت در هند افزایش پیدا می کند.

مطالعه 11 میدان نفت و گاز ایران به هفت شرکت روسی سپرده شد

امیرحسین زمانی نیا افزود: با توجه به این که روابط همکاری ایران و روسیه در بخش انرژی سابقه چندانی نداشته، آغاز مذاکرات برای همکاری و به نتیجه رساندن آن قدری طولانی شده است.

جوابیه شرکت سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی نفت به «نود اقتصادی» + توضیحات «نود اقتصادی»

روابط عمومی این شرکت اعلام کرد هیچ یک از اعضای هیات مدیره و کارکنان شرکت های زیر مجموعه صندوق های بازنشستگی نفت برخلاف ادعاهای مطرح شده، از دو محل حقوق دریافت ننموده است.

یک کارشناس و تحلیلگر بازار نفت مطرح کرد:
بعد از برجام هم در صنعت نفت با ما همکاری نمی‌کنند / اگر قیمت نفت و تولید ما پایین بیاید، بر کل اقتصاد ما تاثیرگذار خواهد بود

نرسی قربان گفت: بعد از برجام امیدوار بودیم مسائل ما با دنیای مالی غیر از آمریکا به نتایج مثبتی برسد، اما دنیای مالی به خاطر عدم اطمینانی که آمریکا در فضای جهانی ایجاد کرده، با ما همکاری نمی‌کند.

٣٧٤ مخزن آبرسانی اضطراری احداث می شود

محمد پرورش افزود: این مخازن به فاصله یک کیلومتر از یکدیگر و عموما در مناطق امن مانند پارک ها احداث خواهد شد.

بیشترین نرخ فروش گاز طبیعی مربوط به حمل و نقل است/آلودگی هوا ربطی به فرآورده های نفتی ندارد

سید محمد رضا موسوی خواه اظهار داشت: توسعه صنعت «سی.ان.جی» علاوه بر سودآوری برای دولت و مردم در کاهش آلاینده های هوا نیز تاثیر گذار خواهد بود.

گزارش اختصاصی «نود اقتصادی» از بی‌خبری آقای وزیر از زیرمجموعه‌های وزارت نفت؛
مشاوران 16 میلیون تومانی در صندوق بازنشستگی نفت!

این اتفاق در حالی رخ داده است که پیشتر 50 میلیارد تومان از منابع نفت در یکی از موسسات مالی سپرده گذاری شده و سود آن با سندهای سه امضایی به حساب برخی مدیران واریز می‌شد که پس از ورود سازمان بازرسی کل کشور به این پرونده، حواشی دیگری ایجاد شد.

بارش در پایتخت 40 درصدکمتر شد

محمد رضا بختیاری با اشاره به اینکه وضع مخازن سدهای تهران خیلی بد نیست اما نسبت به پارسال حدود 10 درصد کمتر آب دارد افزود: مخازن سدها در سال گذشته مدیریت شد و کمی بارش سال آبی جاری در مخازن سدها خیلی تاثیرگذار نبود.

کارشناس ارشد صنعت نفت در گفتگو با «نود اقتصادی»
حضور روس‌ها رقابت برای سرمایه‌گذاری خارجی در نفت ایران را افزایش می‌دهد

محسن خجسته مهر در گفتگو با «نود اقتصادی» افزود که وزارت نفت در این چندسال اخیر،کوشش های بسیاری برای جذب سرمایه گذارخارجی کرده و تفاهم نامه های مختلفی هم امضا شده و ادامه داد که به ثمر رسیدن این تفاهم نامه ها نیازمند طی شدن زمان و مهیا شدن الزامات خاص خود است.

مصرف بنزین ۸ درصد رشد کرد

بر اساس آخرین آمار، میانگین مصرف بنزین از ابتدا تا انتهای بهمن ماه ۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۷۱ میلیون و ششصد هزار لیتر بوده حدود ۸.۵ درصد رشد داشته است.

قیمت نفت اوپک از مرز 62 دلار گذشت

قیمت سبد نفت اوپک که از ششم دسامبر 2017 (15 آذر 1396) وارد کانال 60 دلار در هر بشکه شده است، در 25 ژانویه 2018 (پنج بهمن 1396) با ثبت رکورد 68 دلار و 46 سنت در هر بشکه به بالاترین سطح در بیش از سه سال گذشته رسید.

انتقاد یک نماینده مجلس به پیامدها و تبعات آلودگی هوا در تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بنزین یورو 4 را فقط در برخی شهرها توزیع می‌کنند/ در قانون اساسی مشکل آلودگی هوا بر عهده رئیس‌جمهور است

پورمختار گفت: آلودگی هوا روزانه جان چندین نفر انسان را می‌گیرد که منجر به از دست دادن نیروهای فعال اجتماعی و باعث تعطیلی مدارس و سازمان‌ها شده است و بطور مستقیم و غیر مستقیم به کشور  میلیاردها تومان ضرر وارد کرده است، لذا باید یک چاره اندیشی اساسی برای آن صورت بگیرد.

شرکت وابسته به صندوق بازنشستگی نفت یکسال بدون درآمدو فعالیت اقتصادی!

شرکت توسعه نفت مروارید پیشکسوتان پارس دارخوین ابتدای مهرماه سال 95 تاسیس شده و این شرکت می تواند در زمینه های مختلفی چون ارائه خدمات فنی و مدیریتی پیمانکاری توسعه میدان نفتی فعالیت کند.

گزارش «نود اقتصادی» از روزهای سخت وزارت نیرو؛‌
چرا صادرات برق ایران 23 درصد کم و واردات 2 درصد بالا رفت

آمارهای رسمی نشان میدهد که در سال گذشته صادرات برق ایران به کشورهای همسایه دستکم 23 درصد افت داشته است، در مقابل واردات برق نیز حدود 2 درصد افزایش داشته است

شکایت دوم ایران ازترکمن گاز ترکمنستان آماده شد

بیژن زنگنه درباره اختلاف گازی ایران و ترکمنستان، اظهار داشت: تهران و عشق آباد، شکایت هایی را به طور متقابل علیه یکدیگر دنبال می کنند.

گزارش اختصاصی «نوداقتصادی» از جدیدترین گزارش بانک جهانی + جدول
رتبه ایران در 9 شاخص فضای کسب و کار سقوط کرد

ایران در شاخص شروع کسب و کار یک پله، شرایط و مقررات اخذ مجوز ساخت 4 پله، دسترسی به برق 4 پله، ثبت مالکیت یک پله، حمایت از سرمایه گذاران خرد یک پله، سهولت پرداخت مالیات دو پله، تجارت فرامرزی یک پله، اجرای قراردادها 4 پله و ورشکستگی و پرداخت دیون 6 پله با سقوط مواجه شده و تنها رتبه ایران در بخش اخذ اعتبارات یک رتبه بهبود یافته است.


پربیننده