سه شنبه سی ام مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۶:۲۰ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس انرژی

معاون وزیر ورزش و جوانان عضو هیات مدیره یکی از بزرگترین شرکت‌های ساختمانی ایران شد
خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛

معاون وزیر ورزش و جوانان عضو هیات مدیره یکی از بزرگترین شرکت‌های ساختمانی ایران شد

محمد مهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان به عضویت در ترکیب هیات مدیره شرکت مهندسی و ساختمانی صبا نفت، یکی از شرکت‌های بزرگ و فعال ساختمانی درآمد.

بازار تحمل صفر شدن صادرات نفت ایران را ندارد
مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت در گفتگو با «نود اقتصادی»:

بازار تحمل صفر شدن صادرات نفت ایران را ندارد

قمصری گفت: با توجه به این که فاز سوم ستاره خلیج فارس تا پایان سال عملیاتی و راه اندازی می‌شود، مشکلی برای تأمین بنزین نخواهیم داشت


مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت:
کاهش مصرف انرژی با سیاست‎های جزیره‎ای امکان‌پذیر نیست

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، «کاهش دادن شدت مصرف انرژی با اعمال سیاست‎های جزیره‎ای را امکان‌پذیر ندانست و تاکید کرد، مهمترین تعاریف و داده ها برای دستیابی به روند تغییرات شدت انرژی در کشور غیرقابل رهگیری است.

خاموشی ها در کشور به ایستگاه پایانی رسید

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از پایان خاموشی‌ها در کشور خبر داد و گفت: بیش از هفت روز است که هیچ خاموشی‌ در کل کشور اتفاق نیفتاده و بر اساس برآوردهای صورت گرفته در روزهای باقی مانده از پیک نیز خاموشی را تجربه نخواهیم کرد.

واردات نفت پالایشگاه هندی از ایران کاهش یافت

پالایشگاه هندی "نایارا انرژی" که پیش از این به "اسار اویل" معروف بود، واردات نفت از ایران را در ژوییه حدود ۱۱.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
معاون وزیر ورزش و جوانان عضو هیات مدیره یکی از بزرگترین شرکت‌های ساختمانی ایران شد

محمد مهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان به عضویت در ترکیب هیات مدیره شرکت مهندسی و ساختمانی صبا نفت، یکی از شرکت‌های بزرگ و فعال ساختمانی درآمد.

ایران از سرمایه گذاری سوئیس استقبال می کند

وزیر نیرو اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران از سرمایه گذاری شرکت های فعال سوئیسی در بخش انرژی خورشیدی استقبال می کند و لزوم همکاری های بیشتر در بخش آب و برق با این کشور را مورد تاکید قرار داد.

مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بازار تحمل صفر شدن صادرات نفت ایران را ندارد

قمصری گفت: با توجه به این که فاز سوم ستاره خلیج فارس تا پایان سال عملیاتی و راه اندازی می‌شود، مشکلی برای تأمین بنزین نخواهیم داشت

کریمی، کارشناس ارشد انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
امکان صفر شدن صادرات نفت ایران وجود ندارد

محمد صادق کریمی کارشناس ارشد انرژی گفت: امکان صفر شدن صادرات نفت ایران وجود ندارد.

ترکیه به خرید گاز طبیعی از ایران ادامه می‌دهد

وزیر انرژی ترکیه یک روز پس از اینکه رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد هر کس با ایران معامله کند، با آمریکا معامله نخواهد داشت، اظهار کرد ترکیه مطابق با قرارداد تامین بلندمدت، به خرید گاز طبیعی از ایران ادامه خواهد داد.

روزی ۲۲ میلیون مترمکعب آب خلیج فارس شیرین می شود، سهم ایران فقط ۱ درصد

در حال حاضر روزانه از مجموع ۹۰ میلیون مترمکعب شیرین سازی آب دریا در جهان، حدود ۲۲ میلیون مترمکعب شیرین سازی آب دریا در خلیج فارس انجام می شود که سهم ایران از این مقدار تنها ۲۰۰ هزار مترمکعب است.

گزارش «نود اقتصادی» از سرقت آب چند شهر بزرگ در قالب صادرات بی‌ارزش هندوانه و خربزه؛
180 میلیون دلار خربزه و هندوانه صادر کردیم، در ازایش 77 میلیارد لیتر آب هدر دادیم، می‌صرفد؟

در حالیکه سال 96، در مجموع 180 میلیون دلار صادرات خریزه و هندوانه داشته‌ایم، برای تولید این مقدار از دو محصول مذکور، 77 میلیارد لیتر آب مصرف کردیم، آیا به صرفه است؟

وزیر نیرو:
20هزارمیلیارد ریال برای آب شیرین کن ها سرمایه گذاری می شود

وزیر نیرو گفت: دولت با سرمایه گذاری 20 هزار میلیارد ریالی ، آب های شور و غیرقابل استفاده را شیرین و برای مصرف شرب ساکنین مناطق مرزی و دیگر نقاط کشور آماده می کند.

نظرسنجی بلومبرگ نشان داد
افزایش تولید نفت اوپک با رکوردزنی تولید عربستان

تولید نفت اوپک در ژوییه که عربستان حجم تولیدش را به بهانه تامین نیاز مصرف کنندگان، به رکورد بالایی رساند، افزایش پیدا کرد.

در ۴ ماه نخست امسال
میانگین صادرات نفت ایران بالاتر از کل سال گذشته ایستاد

میانگین صادرات نفت ایران در چهار ماه نخست امسال از میانگین صادرات نفت ایران در کل سال ۹۶ بالاتر است.

مدیر عامل اسبق شرکت توزیع برق تهران بزرگ در گفتگو با «نود اقتصادی»:
چیت چیان، وزیر سابق نیرو برای مدیریت تقاضای برق هیچ کاری نکرد!/ 10 میلیون کولر آبی با تکنولوزی 50 سال پیش مصرف وحشتناک آب و برق دارند!/ از قبل برق ذخیره نکردیم

مهذب ترابی، تنها راه برون رفت از بحران فعلی قطعی برق را مدیریت صحیح مصرف دانست و اذعان داشت که مدیریت تقاضا باید در کشور نهادینه شود، حال آنکه "چیت چیان" وزیر قبلی نیرو در مورد مدیریت تقاضا حرف‌های بسیاری زد اما در چهار سال، هیچ کاری صورت نگرفت.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
پاداش 960 میلیون تومانی برای مدیرعامل و اعضای هیات مدیره گروه مپنا!

پاداش اعضای هیئت مدیره شرکت گروه مپنا برای سال مالی منتهی به 96 حدود 9,600 میلیون ریال به صورت ناخالص تعیین شد.

خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تعیین تکلیف شد

با ابلاغ توانیر، شرکت‌های توزیع نیروی برق فرآیند خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به نمایندگی از طرف ساتبا بر عهده گرفتند.

محدودیت موقت در توزیع بنزین سوپر/ توزیع بنزین معمولی بدون محدودیت ادامه دارد

محدودیت ایجاد شده در عرضه بنزین سوپر در کشور طبق اعلام رسمی شرکت ملی پالایش ‌وپخش فرآورده های نفتی موقت بوده، از طرفی هیچ محدودیتی در عرضه بنزین معمولی وجود ندارد.

دو نیروگاه جدید وارد مدار می شوند

رضا اردکانیان در خصوص قطعی آب به منظور ذخیره بیشتر وجود دارد، اظهار داشت: برنامه ای در زمینه قطعی آب وجود ندارد، با همکاری مردم در مصرف صحیح امیدواریم با چنین شرایطی مواجه نشویم هرچند که این موضوع ارتباط مستقیمی با نوع مصرف دارد.

مدیرعامل اسبق شرکت مدیریت منابع آب ایران در گفتگو با «نود اقتصادی» علت خاموشی‌های اخیر را توضیح داد
طرح‌های عمرانی و نیروگاهی برق تعطیل شد

علیرضا الماسوندی گفت که وزارت نیرو برای جبران کسری برق موجود باید روی تولید انرژی خورشیدی تمرکز کند، هر چند که استفاده از نیروگاه بادی به دلیل فقدان جریان تند باد، در کل کشور جوابگو نیست.

دبیرکل انجمن کارفرمایی پتروشیمی خبر داد
قاچاق گسترده محصولات پتروشیمی با خرید از بورس/ PVC را به اسم نمک صادر می‌کنند

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اشاره به افزایش حدود سه میلیون تنی تقاضا برای محصولات پلیمری در بورس در چهار ماه نخست امسال از قاچاق گسترده محصولات پس از خرید آنها از بورس با دلار 4200 تومانی خبر داد و گفت: در برخی مرزها PVC را به اسم نمک صادر می‌کنند.

تحلیل یک عضو اتاق بازرگانی از آینده قرارداد با توتال:
دولت و وزارت نفت علاقه‌ای به شکایت از توتال ندارند/ توتال راه فرار خودش را در صورت بازگشت تحریمها در مقدمه قرارداد باز گذاشته

عضو اتاق بازرگانی گفت: حتی اگر هم ایران و وزارت نفت بتواند از توتال شکایت کند شاید چندان علاقه‌مند نباشد که از توتال شکایت کنند چراکه طرف ایرانی فکر می‌کند به هر حال در درازمدت و آینده می‌تواند با توتال همکاری کند.

مدیر کل اسبق دفتر وزارتی وزارت نیرو در گفتگو با «نود اقتصادی» دلایل قطعی‌های اخیر برق را تشریح کرد
در دولت روحانی نیروگاه‌های برق کشور را تعمیر و بازسازی نکردند!

سید مهدی ثمره هاشمی در گفتگو با «نود اقتصادی» عامل مهم دیگر در قطعی‌های اخیر برق را عدم تعمیر و بازسازی به موقع و دوره‌ای نیروگاه‌ها و افت شدید ظرفیت تولید برق نیروگاهها دانست و اعلام داشت که قرار بوده تا اقدامات لازم برای افزایش راندمان نیروگاه‌ها صورت پذیرد که این مهم صورت نپذیرفت.

وال استریت ژورنال خبر داد
نگرانی آمریکا از افزایش خرید نفت چین از ایران پس از تحریم‌ها

یک مقام بلندپایه انرژی در آمریکا اظهار کرد برخی در واشنگتن انتظار دارند چین عمده صادرات نفت ایران را که سایر کشورها به دلیل تهدید تحریم‌های آمریکا خریداری نخواهند کرد، جذب کند و در نتیجه تاثیر تحریم‌ها کمرنگ شود.

تحلیل نرسی قربان کارشناس انرژی از تاثیرات تحریم نفتی ایران:
پیش بینی دقیقی از میزان کاهش فروش نفت ایران در ماههای آینده وجود ندارد/ تاثیر مسدود شدن مبادلات بانکی از قطع فروش نفت بیشتر است

قربان گفت: اگر تحریم کامل باشد فروش نفت به صفر می‌رسد و اگر تحریم ناقص باشد در این صورت هم می‌تواند شرایط و شکل‌های مختلفی داشته باشد. در این زمینه بازیگران زیادی مانند کشورهای اروپایی، چین، هند و... وجود دارد که پیشنهادهای هر کدام از آنها می‌تواند در وضعیت آینده فروش نفت تاثیرگذار باشد.

گزارش «نود اقتصادی» از کم‌کاری وزرای نیرو در دولت روحانی؛
چرا قطعی‌های برق تقصیر وزارت نیرو است؟

راندمان پایین نیروگاهی، افزایش 7 درصد سالانه مصرف برق، اتلاف 11 درصدی انرژی در شبکه انتقال و توزیع و ازهمه مهمتر عقب ماندگی وزارت نیرو در احداث ظرفیت های جدید نیروگاهی درکنار عامل مهمی چون بد مصرفی مشترکان امسال خود را در قالب قطعی مکرر برق نشان دادکه پیامد آن نارضایتی شدید مردم از عملکرد وزارت نیرو بوده است.

اصغر بالسینی، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
از توسعه انرژی‌های نو و تولید برق پراکنده غفلت کردیم، گرفتار خاموشی‌های بی‌سابقه شدیم/ چرا وزارت نیرو به یکباره نرخ خرید تضمینی برق را کاهش داد؟

بالسینی گفت: خاموشی‌هایی که در سطح کشور اتفاق می‌افتد و این خاموشی‌ها آثار اقتصادی قابل توجهی را بر اقتصاد کشور وارد می‌کند. متوجه نمی‌شوم که چه دلیلی دارد که یکباره دولت و وزارت نیرو قیمت خرید تضمینی برق از نیروگاه‌ها ی تجدیدپذیر را به شدت کم می‌کنند!

ایرانول مانع از خروج ارز از کشور برای واردات روغن موتور شد

عیسی اسحاقی تاکید کرد: خوشحالم که در سال حمایت از کالای ایرانی چهار محصول با کیفیت را به بازار عرضه خواهیم کرد تا از خروج ارز برای واردات روغن موتور جلوگیری شود و تمامی خودروهای وارداتی و هیبریدی می توانند روغن خود را با کیفیت همسطح روغن های مشابه خارجی و حدود 40 درصد قیمت کمتر تامین کنند.

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آب استخرها و کارواش‌های مناطق شمالی تهران از این بعد با آب آلوده پر خواهد شد/ شهرداری مجوز دادن احداث استخر را متوقف کند

سیدرسول باقری گفت طبق قانون ابلاغ شده، به زودی برای پرکردن استخرها و حتی مصارف کارواش‌ها در مناطق شمالی پایتخت، انشعاب‌هایی از چاه‌های دارای آب آلوده با نیترات بالا و غیرقابل شرب اختصاص خواهد یافت.

معاون اسبق وزیر نیرو در گفتگو با «نود اقتصادی»:
قطعی‌های برق ناشی از کم‌کاری و بی‌عرضگی دولت است

عبدالحمید ثمره هاشمی،اعلام داشت که در دوره نخست دولت روحانی مشکل خاصی در زمینه بروز شدید خاموشی وجود نداشت حال آنکه بیشترین مشکلات قطعی برق،افت تولید نیروگاهی و صنعت آب مربوط به دور دوم دولت روحانی است.

یک مقام مسوول خبر داد:
نیمی از پساب تصفیه‌خانه‌ها در کشاورزی استفاده می‌شود

مدیر کل دفتر نظارت بر بهره برداری فاضلاب کشور گفت:اکنون­­۱۹۴ تصفیه خانه فاضلاب شهری در کشور درحال بهره برداری است که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب فاضلاب شهری را تصفیه وپساب تولید می‌ شود.

وزیر اسبق نیرو در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کاهش توسعه نیروگاه‌ها در دولت روحانی کشور را دچار کمبود برق کرد

نامجو گفت برای پاسخگویی به نیاز مصرف کشور در برنامه پنجم توسعه اقتصادی پیش بینی شد سالانه 5 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شود حال آنکه به دلیل تحریم‌ها و افت رونق اقتصادی، دولت روحانی احساس کرد که رشد مصرف برق اتفاق نخواهد افتاد و این دولت خواهد توانست با مدیریت مصرف و تقاضا، رشد مصرف برق را مهار کند!

طبق آخرین گزارش اوپک،
کدام کشورها بیش‌ترین و کدام کم‌ترین نفت را تولید کردند؟

بر اساس آخرین گزارش ماهانه اوپک، عربستان سعودی با تولید روزانه ۱۰ میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه در صدر لیست تولیدکنندگان نفت اوپک ایستاده و طبق آمار منابع ثانویه، تولید نفت اوپک که متشکل از ۱۵ عضو است، در ژوئن مجموعا به ۳۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۷۳ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن افزایش داشت.

ایران "۱۵ تریلیون دلار" ثروت ملی از دست می‌دهد

افزایش ضریب بازیافت که از نظر اهمیت موازی با توسعه میادین حرکت می‌کرد همواره یکی از موضوعات مورد توجه وزارت نفت در شرایط پسابرجام بود، به طوریکه در امضای قراردادهای نفتی یکی از شروط ایران بود. زیرا سن میادین نفتی و گازی ایران افزایش یافته و چنانچه از تکنولوژی‌های روز برای افزایش ضریب بازیافت استفاده نشود امکان بهره‌برداری از این ذخایر از بین می‌رود و ذخایر در دل زمین به فراموشی سپرده می‌شوند.

ستاره خلیج فارس بورسی می شود/ چهار شرکت جدید تاپیکو آماده عرضه به بورس هستند

محمود مخدومی یادآور شد: تنها انتظار ما این است که دولت اجازه دهد مابه التفاوت 300 میلیون دلاری ارز صادراتی را برای واردات مواد اولیه دارویی اختصاص دهیم.

معاون سابق بانک و بیمه وزارت اقتصاد به پتروشیمی خارک رفت

درکارنامه کاری حسین قضاوی سوابق دیگری هم یافت می شودکه به غیر از مدیریت عاملی بانک توسعه و تجارت اکو، می توان به سمت قائم مقام بانک مرکزی او با حکم محمود احمدی نژاد در سال86 هم اشاره داشت.

نحوه محاسبه کارمزدجایگاه داران سوخت تغییر کرد

مدیر عامل شرکت پخش فرآورده های نفتی گفت:در شیوه جدید ما سوخت را با رقمی پایین تر از نرخ تکلیلفی به جایگاه دار می فروشیم و جایگاه دار فرآورده را با نرخ تکلیفی به مردم می فروشد.

نماینده سابق ایران در اوپک:
هیچ گزینه‌ای برای جایگزینی تنگه هرمز وجود ندارد/ اگر نفت تنگه هرمز قطع شود، دنیا با کمبود نفت 18 تا 20 میلیون بشکه‌ای روبه‌رو می‌شود

نماینده سابق ایران در اوپک اظهار کرد: برداشت من از پیام دکتر روحانی این است که ما نمی‌خواهیم تنگه هرمز را ببندیم؛ بلکه می‌گوییم تنگه باید باز باشد که هم شما صادر کنید و هم ما صادر کنیم؛ مثل حالتی که هم‌اکنون وجود دارد.

ایرانول روغن موتورهایی با بالاترین سطح کیفی به بازار عرضه می کند

عیسی اسحاقی افزود: ایرانول،در سال حمایت از کالای ایرانی، چهار محصول جدید به بازار عرضه می کند که این چهار روغن موتور علاوه بر بالاترین سطح کیفی، دارای تائیدیه هایی از مرسدس بنز و رنو هستند و از این میان سه محصول تولید ایرانول و یک محصول نتیجه همکاری مشترک ایرانول و پتروناس است.

انتصابات فامیلی و غیر قانونی در وزارت نیرو

حیدر ستایش کارشناس صنعت آب از برخی از انتصابات غیر قانونی در وزارت نیرو خبر داد.

ابراز نگرانی پالایشگرهای هندی ازتحریم نفتی ایران/ صادرات نفت ونزوئلا به هند کاهش یافت

پالایشگرهای هندی اعلام کردند تنها قادرند نفت ایران و ونزوئلا را پالایش کنند و نفت عراق و عربستان مناسب پالایشگاه‌های آنها نیست.

7 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی» به گرانی‌‎های اخیر کالاهای اساسی مردم اعتراض کردند
ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است


گزارش ویژه «نود اقتصادی» از کارنامه ضعیف وزیر اقتصاد در جذب سرمایه خارجی و فاینانس؛‌
کرباسیان حتی نتوانست یک دلار هم سرمایه خارجی، فاینانس و وام وارد اقتصاد ایران کند/ نماینده ایران را به جلسات هیات مدیره بانک توسعه صادرات راه ندادند
مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت در گفتگو با «نود اقتصادی» تشریح کرد
پاسخ رسمی دولت به عدم خرید نفت ایران توسط کره جنوبی

پربیننده