یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۳:۲۴:۴۱ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

ایرانی‌ها در خرید ملک از گرجستان نهم شدند + جدول

ایرانی‌ها در خرید ملک از گرجستان نهم شدند + جدول

بر اساس اطلاعاتی که خبرنگار «نود اقتصادی» از گزارش یکی از مراکز آماری در گرجستان استخراج کرده است، برخلاف برخی ادعاها، در چند سال اخیر ایرانی‌ها بیشترین مهاجران گرجستان نیستند.

وقتی لیبرال‌ها بجای انتقاد از خود دیگران را متهم می‌کنند!/ مسئول گرانی 4 برابری اجاره‌بها، وزیری است که گفت وظیفه دولت خانه ساختن نیست!
دکتر عبدالمجید شیخی، تحلیلگر مسائل اقتصادی در یادداشتی خطاب به موسی غنی‌نژاد:

وقتی لیبرال‌ها بجای انتقاد از خود دیگران را متهم می‌کنند!/ مسئول گرانی 4 برابری اجاره‌بها، وزیری است که گفت وظیفه دولت خانه ساختن نیست!

آقای دکتر موسی غنی نژاد در گفتگو با شماره 325 هفته نامه تجارت فردا می گوید:«بزرگترین فسادها را در نظام اقتصادی ما کسانی مرتکب شده اند که بسیار ظاهر الصلاح بوده اند و بر مبنای گزارش ها از نظر ارزشی مراتب خوبی داشته‌اند.


ایرانی‌ها در خرید ملک از گرجستان نهم شدند + جدول

بر اساس اطلاعاتی که خبرنگار «نود اقتصادی» از گزارش یکی از مراکز آماری در گرجستان استخراج کرده است، برخلاف برخی ادعاها، در چند سال اخیر ایرانی‌ها بیشترین مهاجران گرجستان نیستند.

دکتر عبدالمجید شیخی، تحلیلگر مسائل اقتصادی در یادداشتی خطاب به موسی غنی‌نژاد:
وقتی لیبرال‌ها بجای انتقاد از خود دیگران را متهم می‌کنند!/ مسئول گرانی 4 برابری اجاره‌بها، وزیری است که گفت وظیفه دولت خانه ساختن نیست!

آقای دکتر موسی غنی نژاد در گفتگو با شماره 325 هفته نامه تجارت فردا می گوید:«بزرگترین فسادها را در نظام اقتصادی ما کسانی مرتکب شده اند که بسیار ظاهر الصلاح بوده اند و بر مبنای گزارش ها از نظر ارزشی مراتب خوبی داشته‌اند.

فیلم/ مجید شکاری، مالک ایران ایرتور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
ایران ایرتور را ۳۴ میلیارد تومان هم گران خریدم/ یکسال است از پژمانفر وقت ملاقات می‌خواهم، نمی‌دهد؛ از او شکایت کرده‌ام

شکاری گفت: ایران ایرتور را ۳۴ میلیارد تومان هم گران خریدم. چرا آقای پژمانفر از ۵۴۰ میلیارد تومان بدهی شرکت ایران ایرتور حرفی نمی‌زند. در جلسه مناقصه همه خوشحال بودند که من این شرکت را خریدم

علی میرزاخانی سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد:
آقای روحانی اختیارات لازم برای حل مشکلات اقتصادی را دارند/ رئیس جمهور می‌توانست از به وجود آمدن مشکلات امروز پیشگیری کند

میرزاخانی گفت: به باور من رئیس جمهور اختیارات لازم را برای حل مشکلات مردم دارد. در حوزه اقتصاد سیاست های پولی، سیاست‌های مالی و سیاست‌های تجاری که سه دسته از سیاست‌های اصلی اقتصاد هستند و همه اقتصاد را می توان با این سه اداره کرد در اختیار ریاست جمهوری است و می‌تواند مشکلات را حل کند.

فیلم/ «نود اقتصادی» برای نخستین بار منتشر کرد
دفاعیات رئیس بازداشت شده خصوصی‌سازی را در این فیلم درباره واگذاری مشکوک کشت و صنعت مغان ببینید

دفاعیات پوری حسینی، رئیس مستعفی و بازداشت شده خصوصی سازی را در این فیلم 4 دقیقه‌ای درباره واگذاری مشکوک کشت و صنعت مغان ببینید.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
۴۰ تا ۴۵ درصد تسهیلات صندوق توسعه ملی خارج از روال اساسنامه صندوق بوده است

بر اساس اطلاعاتی که خبرنگار «نود اقتصادی» از مطالعات یک مرکز پژوهشی درباره وضعیت توزیع تسهیلات صندوق توسعه ملی استخراج کرده نشان می‌دهد از ابتدای تاسیس این صندوق، ۶۷/۸ میلیارد دلار تسهیلات ارزی مسدود شده و میزان تسهیلات ریالی پرداختی نیز ۶۱/۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

فیلم/ مهدی زریباف، مدیر مرکز مطالعات مبانی و مدل‌های اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دولت بجای همفکری با اعضای اتاق بازرگانی با کارخانه داران همفکری کند/ اتاق بازرگانی پارلمان بخش خصوصی نیست، محل تجمع تجار و واردکنندگان است!

زریباف گفت: اتاق بازرگانی پارلمان بخش خصوصی نیست، محل تجمع تجار و واردکنندگان است!

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد:
استخراج ارزهای دیجیتال برای صنعت برق درآمدزا است

بازوی پژوهشی مجلس در گزارشی مفصل به موضوع ارزهای دیجیتال پرداخته و پیشنهاد داده با قائده‌گذاری مناسب، دولت از فرصت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه ارزهای دیجیتال برای توسعه صنعت برق استفاده کند.

بانک آینده از پرداخت ۴۳۸ میلیارد تومان وام قرض الحسنه چشم پوشی کرد

بانک آینده در ۹ ماهه سال ۹۷ مجموعاً ۵۱۶ میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه جمع کرده بود اما فقط ۱۹۰ میلیارد تومان آن را وام قرض‌الحسنه داده است. با کسر سپرده قانونی منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز و ذخیره نقدینگی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز (مجموعا ۱۵درصد) بانک آینده می‌توانست ۴۳۸میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه بدهد، اما این کار را نکرده است.

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
پدرِ خریدار شرکت هواپیمایی ایران ایرتور شوهرخاله پوری‌حسینی نیست

جعفر سبحانی شایعات موجود پیرامون خریدار ایران‌ ایرتور را تکذیب کرد.

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
دولت روحانی با انتشار مداوم اوراق مالی دولت سیزدهم را بدهکار کرده/ با این وضعیت شاید صندوق توسعه ملی را تا دو سال دیگر خالی کنند

توکلی گفت: روش اوراق مشارکت اقدامی خارجی است که سبب می‌شود دولت به صحنه بیاید و عوامل تولیدی را به خود تخصیص دهد؛ در نتیجه فضا برای دیگران یعنی همان بخش خصوصی تنگ می‌شود.

مجید شاکری تحلیلگر مسائل اقتصادی:
ریسک سرمایه گذاری با توجه به نوسانات اقتصادی سال گذشته افزایش یافته/ حتی سرمایه گذاری‌های سفته بازانه هم تحت تاثیر قرار گرفته

شاکری گفت: اگر بخواهیم وارد نشدن نقدینگی به بازارهای اقتصادی در این شرایط را از لحاظ مالی بررسی کنیم باید بگویم که برای سرمایه‌گذاری آن چیزی که دارای اهمیت است بازده نیست؛ بلکه بازده تبدیل‏ شده به ریسک است.

عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات با ۶۴۶ پژوهش، پراثرترین پژوهشگر کشور است!/ وی ۱۵ سال مسئولیت اجرایی داشته، اما سالی ۱۸ پژوهش تحویل جامعه علمی داده است

آمارهای ارائه شده در سایت پایگاه اطلاعات علمی ایران (ایرانداک) نشان می‌دهد عادل آذر رئیس فعلی دیوان محاسبات کشور با ۶۴۶ اثر، پراثرترین پژوهشگر علمی کشور است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس دو شغله شد!/ آیا تاجگردون میداند تخلف کرده است!؟

او اکنون به نمایندگی از گروه مالی ملت، شرکت وابسته به بانک ملت به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت توسعه صنایع و صادرات فارس انتخاب و معرفی شده است.

تعدادی دانش‌آموخته دکتری اقتصاد در نامه‌ای به سران قوا مطرح کردند
تخریب صندوق توسعه ملی را متوقف کنید/ برداشت از صندوق صرفا در برابر اصلاح ساختاری واقعی

تعدادی دانش‌آموخته دکتری اقتصاد در نامه‌ای به سران قوای کشور خواستار شدند پول و منابع صندوق توسعه ملی در قبال انجام اصلاحات ساختاری به دستگاه‌ها داده شود.

بهروز علیشیری رئیس اسبق سازمان سرمایه گذاری خارجی :
تعویض 20 میلیارد قطعه اسکناس به دلیل حذف 4 صفر از پول ملی هزینه زیادی ایجاد می‌کند/ اثر روانی حذف صفرها به سرعت از بین می‌رود

در حال حاضر قریب به ٢٠ میلیارد قطعه اسکناس و سکه در چرخه اقتصاد است ، که باید تعویض شوند. هزینه چاپ و ضرب پول جدید کم نیست.

وحید عزیزی کارشناس اقتصاد مسکن:
دولت عزمی برای تنظیم لایحه مالیات بر عایدی سرمایه ندارد/ مالیات بر مسکن در ۱۸۰ کشور دیگر انجام می‌شود

عزیزی گفت: اگر قرار باشد لایحه مالیات بر عائدی سرمایه در قالب لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم به مجلس ارسال شود آنگاه باید نیمی از لایحه مالیات‌های مستقیم تغییر کند که در این صورت بررسی آن چند سال به طول خواهد انجامید.

علی مزیکی اقتصاددان و عضو هیات علمی موسسه نیاوران:
افزایش قیمت بنزین فشار را برخانواده‌های کم درآمد بیشتر می‌کند/ اکنون یک سیاست شناسایی دقیق هم برای خانوارهای نیازمند نداریم

مزیکی گفت: دولت متاسفانه در شرایط بدی قرار گرفته است و ظاهرا به نظر می‌رسد که ابزارهای خود را برای محقق کردن هدف‌گیری گسترش نداده است و مثل گذشته باید به ابزار قیمت متوسل شود. ابزار قیمت مشکل عمده‌ای دارد و آن این است که ما را با چالش‌های بی‌شماری چه اقتصادی و چه اجتماعی روبه‌رو می‌کند.

مسعود نیلی: صحبت از بنگاه داری نهادهای نظامی مستند نیست

نیلی گفت: حدود ۴۰ درصد سهام بنگاه‌های اقتصادی، سهام عدالت است که کاملا در اختیار دولت است. ۲۰ درصد هم به خودی خود در دست دولت قرار دارد. به عبارتی دولت عنصر مسلط بنگاه‌داری است و صحبت از بنگاه داری نهادهای نظامی، خیلی مستند نیست.

حمید آذرمند تحلیلگر مسائل اقتصادی:
ثبات نسبی در نرخ ارز و کاهش نسبی شتاب تورم ماهانه به معنی بازگشت ثبات به اقتصاد ایران نیست/ ‌عوامل بنیادین بی‌ثبات‌کننده اقتصاد، همچنان به قوت خود باقی است

تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: ممکن است برخی تحلیل‌ها بر آن استوار باشد که بی‌ثباتی بازارها در سال گذشته صرفا‌ناشی از تشدید تحریم‌های خارجی و تحت‌تاثیر شوک خارجی و انتظارات ناشی از آن بوده است و با کاهش تاثیرگذاری شوک‌های بیرونی، ثبات و آرامش به اقتصاد کشور بازخواهد گشت. واقعیت آن است که ثبات نسبی نرخ ارز و کاهش نسبی شتاب تورم ماهانه، به معنی اطمینان از بازگشت ثبات به اقتصاد ایران نیست.

مجتبی خالصی به سمت رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد منصوب شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی حکمی "دکتر مجتبی خالصی" را به سمت رییس جدید مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه منصوب کرد.

شکاف طبقاتی در دولت روحانی رکورد ۱۶ ساله اخیر را شکست!
ایران در شاخص ضریب جینی رتبه ۶۳ جهان را بدست آورد!

گزارش سال ۲۰۱۸ شورای جهانی اقتصاد (WEF) نشان می‌دهد کشورهای ایسلند، نروژ، دانمارک، جمهوری چک و فنلاند ۵ کشور اول در برابری یا ۵ کشور با کمترین شکاف طبقاتی هستند.

کیفیت رشد اقتصادی در دولت روحانی کاهش یافت

بررسی اطلاعات مرکز آمار از وضعیت رشد اقتصادی و اشتغال در سالهای ۹۱ تا ۹۷ نشان می‌دهد که رشدهای اقتصادی ایجاد شده در این سال‌ها معمولا نتوانسته میزان قابل توجهی شغل ایجاد کند و از کیفیت لازم برخوردار نبوده است.

دکتر محمد خوش‌چهره، استاد اقتصاد دانشگاه تهران:
دولت در اصلاح ساختار بودجه وابستگی به درآمدهای نفتی را افزایش داده/ افزایش فروش اوراق مشارکت به معنای آینده فروشی و به گروگان گرفتن منابع درآمدی کشور است

دکتر محمد خوش‌چهره، استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: آنچه به عنوان اصلاح ساختار بودجه توسط دولت ارائه ‌شده بیشتر از این‌که نشان‌دهنده تغییر در دخل‌وخرج دولت باشد طمع دولت را نمایان می‌کند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
دیوان محاسبات رکورد جابجایی مدیران را شکست/ عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات کشور ۱۵ مدیر دیوان محاسبات را از ابتدای فروردین تاکنون جابجا کرده است!

عادل آذر از اوایل پارسال تا ۵ مرداد ماه نیز در مجموع بیش از ۳۵ مدیر را در دیوان محاسبات تغییر داده است!

فیلم/ دکتر علی سعدوندی، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی:‌
چگونه یک وکیل یا یک پزشک در ایران می‌تواند درآمد ده‌ها میلیاردی در سال داشته باشد؟

سعدوندی گفت: درآمد یک پزشک متخصص در ایران با هیچ جای جهان قابل مقایسه نیست؛ جواب همه این پرسش‌ها فقط "انحصار" است.

فیلم/ کامران ندری، اقتصاددان و معاون سابق پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی:
افزایش صادرات غیرنفتی در شرایط کنونی نگران کننده است

ندری گفت: در شرایطی میتوانیم به رشد صادرات غیرنفتی افتخار کنیم که رشد تولید داشته باشیم،‌ الان اینگونه نیست.

فیلم/ محمد قاسمی، اقتصاددان و معاون مرکز پژوهش‌های مجلس:
مجلس و دولت برخی مواقع کارهایی می‌کنند که حق ندارند!/ سازمان برنامه و بودجه همیشه دنبال راحترین راه حل‌هاست؛ اسم اقدامات سطحی را می‌‍گذارد اصلاحات بودجه!

قاسمی گفت: نظارت در بودجه معنی ندارد، اصلا چیزی به اسم بودجه تصویب نمی‌شود که می‌خواهند روی آن نظارت کنند.

وحید شقاقی شهری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی:
راه‌ حلهای سران قوا برای جبران کسری بودجه دولت نشان دهنده خطای راهبردی، دست بردن به منابع بین نسلی و آینده فروشی است/ با تصویب چند پایه مالیاتی جدید می‌شد 30 هزار میلیارد تومان به دست آورد

شقاقی شهری گفت: در جلسه سران قوا چهار راه حل برای تامین کسری در نظر گرفته شد که به جز راه‌حل واگذاری و مولدسازی دارایی‌های دولت توسط وزارت اقتصاد، سایر راه‌حل‌ها نشان دهنده خطای راهبردی، دست‌بردن به منابع بین‌نسلی و نیز آینده فروشی منابع است. دست درازی به حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی یعنی دست بردن به منابع بین نسلی است و در این شرایط خطیر که ممکن است تحریم‌ها طولانی باشد، نباید برای تامین بودجه جاری دست به آن زد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
وزیر اقتصاد جلوی ارسال لایحه مهم مالیات بر عایدی سرمایه را گرفت

خبرهای رسیده به خبرنگار «نود اقتصادی» حاکی از منصرف شدن ناگهانی و عجیب دژپسند از ارسال لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به مجلس است.

جوابیه وزارت اقتصاد به گزارش «نود اقتصادی» +‌ توضیحات «نود اقتصادی»

متاسفانه وزارت اقتصاد در توضیحات خود تنها به عبارات "در چارچوب اساسنامه" و " رویه مصوب شورای وزیران صندوق" بسنده کرده و به هیچ کدام از سوالات گزارش ما مانند اینکه "وزیر اقتصاد برای ریاست شورای وزیران صندوق توسعه اوپک چند رای آورده است؟" و یا "با چه کسانی رقابت کرده؟" و.... پاسخ نداده است!

فیلم/ دکتر محمد اکبری،‌ اقتصاددان حوزه سلامت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
طرح تحول سلامت به ساختار آموزش پزشکی کشور ضربه بزرگی زد

اکبری گفت: طرح تحول سلامت به ساختار آموزش پزشکی کشور ضربه بزرگی زد.

صوت/ محمدرضا اکبری جور، پژوهشگر اقتصادی و مدرس دانشگاه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مطالعه ای که سال‌ها پیش انجام شده تایید می‌کند از ۱۲۰ مورد تحریم آمریکا،‌ فقط ۳۴ درصد به اهداف سیاسی از پیش تعیین شده خود رسیده‌ است/ برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی باید ستادی با محوریت وزارت اقتصاد تشکیل شود

اکبری جور گفت: برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی باید ستادی با محوریت وزارت اقتصاد تشکیل شود.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
هفت استانی که بیشترین تورم و بیکاری را دارند + جدول

به گزارش «نود اقتصادی» بررسی اتاق بازرگانی نشان می‌دهد از میان ۳۱ استان کشور، در هفت استان کردستان، چهارمحال بختیاری، لرستان، خوزستان، سیستان بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان هم نرخ بیکاری در فصل بهار ۱۳۹۸ و هم نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به خرداد همین سال در سطحی بالاتر از متوسط کل کشور قرار داشته است.

«نود اقتصادی» منتظر پاسخ وزارت اقتصاد است!
چند ابهام پیرامون عنوان بین‌المللی جدید "فرهاد دژپسند"!/ وزیر اقتصاد با چه کسانی رقابت کرد و چقدر رای آورد؟

مشخص نیست وزیر اقتصاد چگونه به عنوان رئیس شورای وزیران اوپک انتخاب شده و اصلا در مسیر این انتخاب با نمایندگان کدام کشورها رقابت کرده است؟ همچنین در این انتخابات فرهاد دژپسند چقدر رای آورده و نمایندگان سایر کشورها که احتمالا رقیب وزیر اقتصاد کشورمان بودند با چه میزان اختلاف از دژپسند شکست خورده اند.

فیلم/ علی باقری، معاون دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی:
متاسفانه دولت چون قائل به گرفتن حق ایران در برجام نیست،‌نمی‌تواند حقمان را در برجام بگیرد/ اگر دولتمردان بگویند که مسیر طی شده در برجام غلط بوده، تمام محاسبات آمریکا و اروپا بهم می‌ریزد

باقری گفت: اگر دولتمردان بگویند که مسیر طی شده در برجام غلط بوده، تمام محاسبات آمریکا و اروپا بهم می‌ریزد.

مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی:
ناکارآمدی‌ها اقتصادی کشور ربطی به تحریمها ندارد/ کشورهایی داریم که نه نفت دارند و نه گاز ولی تورمشان زیر نیم درصد است

دانشمند گفت: تحریم را ناتوانایی در فروش نفت تعریف می‌کنند. سوال من این است، آیا تمام کشورهای دنیا نفت دارند؟ ما کشورهایی را داریم که نفت ندارند اما تورم آنها زیر نیم درصد است. حال کشور خود را بررسی کنیم، ما هم نفت داریم و هم گاز، اما تورم‌مان 50 درصد است. بنابراین هر اتفاقی که در کشور رخ می‌دهد نباید بحث تحریم‌ را به میان بکشیم و تنها آن را مقصر تمام اتفاقات نشان دهیم. ما ناکارآمدی‌هایی داریم که ارتباطی به تحریم‌ها ندارد.

صوت/ دکتر اصغر بالسینی، تحلیلگر مسائل اقتصادی و مدرس دانشگاه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دلیل کاهش نرخ بیکاری در بهار ۹۸،‌کاهش نرخ مشارکت اقتصادی بود نه اتفاق دیگری/ مراجعه مردم برای پیدا کردن شغل کاهش یافته است و این مسئله یکی دیگر از دلایل کاهش نرخ بیکاری است

بالسینی گفت: بیکاران فارغ التحصیل در بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷ حدود ۴ درصد بیشتر شدند.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
سفر تفریحی ایرانی ها 31 درصد کم شد

بررسی کارنامه گردشگری ایران در سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد تعداد گردشگران ورودی به ایران با افزایش ۵۲ درصدی از ۵/۱ میلیون نفر در سال ۹۶ به ۷/۸ میلیون نفر در سال ۹۷ رسیده است.

فیلم/ پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی:
هفت تپه یکی از موفق‌ترین واگذاری‌های تاریخ اقتصادی کشور است/ به اشتباه یکی از بستگان خریداران هفت تپه را دستگیر کردند، خریداران هفت تپه ترسیدند و قائم شدند، حقوق کارگران معوق شد و کارگرانش نیز به خیابان ریختند!

پوری حسینی گفت: هفت تپه یکی از موفق‌ترین واگذاری‌های تاریخ اقتصادی کشور است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
متوسط هزینه ماهانه زندگی در تهران ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان


بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
در دولت روحانی قیمت خانه در منطقه ۲۲ تهران 5 برابر شد
محمدعلی فرخ‌مهر، رئیس اتحادیه هتل داران تهران:
هتلهای تهران 30 درصد کاهش اشتغال داشتند/ هتلهای دولتی 5 ستاره در حد یک هتل دو ستاره خدمات می‌دهند
فیلم/ فرشاد مومنی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه ادعا کرد:
با حذف صفرها از پول ملی، اختلاس‌ها هم بیشتر می‌شود