شنبه پنجم اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۷:۵۸:۳۲ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

شخصی که از جوانی در دولت بوده، چطور می‌تواند ثروتمند شود
کنایه دکتر داوود سوری، استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به برخی وزرای روحانی در گفتگو با «نود اقتصادی»

شخصی که از جوانی در دولت بوده، چطور می‌تواند ثروتمند شود

سوری گفت: ثروت‌های نجومی برخی از وزیران به مثابه یک جرقه و مشکلات اقتصادی کشور مانند شعله‌ای برای آتش گرفتن این گونه جرقه‌ها است.

ما برای توسعه به ۲۰ درصد سرمایه خارجی هم نیاز نداریم/ 70 درصد واردات ما کالاهای مصرفی است/ یک سوم واردات کشور غیر ضروری است
اقتصاددان و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم خوارزمی:

ما برای توسعه به ۲۰ درصد سرمایه خارجی هم نیاز نداریم/ 70 درصد واردات ما کالاهای مصرفی است/ یک سوم واردات کشور غیر ضروری است

کریم گفت: اگر 80 درصد اقتصاد بعضی از کشورها را سرمایه‌گذاری خارجی تشکیل می‌دهد در کشور ما 20 درصد هم جواب می‌دهد و نیاز نیست به سرمایه خارجی متکی باشیم.


حداکثر افزایش حقوق کارمندان دولت 20 درصد است

نمایندگان مجلس،دولت را مکلف کردند حقوق و مزایای مستمری گروه‌های مختلف حقوق بگیر شاغل دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری در ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و اعضای هیأت علمی و قضات را به صورت پلکانی نزولی به گونه‌ای افزایش دهد که طبقات پایین‌تر افزایش بیشتری داشته باشند.

اقتصاددان و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم خوارزمی:
ما برای توسعه به ۲۰ درصد سرمایه خارجی هم نیاز نداریم/ 70 درصد واردات ما کالاهای مصرفی است/ یک سوم واردات کشور غیر ضروری است

کریم گفت: اگر 80 درصد اقتصاد بعضی از کشورها را سرمایه‌گذاری خارجی تشکیل می‌دهد در کشور ما 20 درصد هم جواب می‌دهد و نیاز نیست به سرمایه خارجی متکی باشیم.

کنایه دکتر داوود سوری، استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به برخی وزرای روحانی در گفتگو با «نود اقتصادی»
شخصی که از جوانی در دولت بوده، چطور می‌تواند ثروتمند شود

سوری گفت: ثروت‌های نجومی برخی از وزیران به مثابه یک جرقه و مشکلات اقتصادی کشور مانند شعله‌ای برای آتش گرفتن این گونه جرقه‌ها است.

انتقاد عضو اتاق بازرگانی اصفهان از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی:
چیزی از دولت در حوزه سیاستهای اقتصاد مقاومتی ندیدم/ روند تعطیلی واحدهای تولیدی همچنان ادامه دارد

کاشانی گفت: در حوزه تولید برنامه مشخص و مکتوبی که دولت منتشر کرده باشد، ندیدم که بتوانم آن را ارزیابی کنم.

 فارغ‌التحصیل توسعه از دانشگاه کالیفرنیا در گفتگو با «نود اقتصادی»:
نمره دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی زیر 10 است

حکیمی‌پور گفت: قلب تپنده اقتصاد مقاومتی تکیه بر نیروها و عوامل داخلی اقتصاد کشور است، اما دولت فعلی به دنبال اجرای سیاستهای اقتصاد آزاد است.

نتایج یک بررسی علمی نشان داد
روند ورود گردشگر به کشور بعد از اجرای برجام منفی شد/ افت شدید رتبه ایران در بازار گردشگری حلال بعد از اجرای برجام+ نمودار

رشد گردشگران بین‌المللی در سال 95 حدود (5.40- درصد) و رشد پنج‌ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته (1.08- درصد) بوده است.

دکتر محمد کهندل گفتگو با «نود اقتصادی»:
رئیس جمهور و معاونش مشکلات اقتصادی کشور را نمی‌شناسند/ هیچ کدام از نتایج اجرای اقتصاد مقاومتی را در اقتصاد کشور نمی‌بینیم

کهندل گفت: اقتصاد مقاومتی باید به دنبال ایجاد ظرفیت باشد به معنای اینکه ایران چه ظرفیتی دارد و چقدر از این ظرفیتها استفاده شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی گفتگو با «نود اقتصادی»:
اقتصاد مقاومتی هنوز اجرایی نشده/ رشد اقتصادی ما وابسته به نفت است و 50 درصد واردتمان از 5 کشور انجام می‌شود

شقاقی شهری گفت: دولت برای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی یک ستاد تشکیل داد و قرار بود در این ستاد مقاوم‌سازی انجام شود. 5 هدف دانش بنیان کردن اقتصاد، مردمی کردن آن، عدالت بنیادی، اقتصاد درون‌زا و تقویت برون گرایی از جمله اهداف اقتصاد مقاومتی بود که قرار بود در این ستاد دنبال شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی» خبر داد:
گمرک به خاطر منفی شدن تراز تجاری دسترسی به آمار تجارت خارجی را از سایت خود حذف کرد/ کمیسیون اقتصادی مجلس مسئولین گمرک را احضار می‌کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:گمرک به دلیل پیشی گرفتن آمار واردات از صادرات دسترسی آزاد به آمار تجارت خارجی را مسدود کرده است.

دکتر محمد کهندل اقتصاددان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
هیچ نشانه‌ای از اجرای اقتصاد مقاومتی در عملکرد دولت دیده نمی‌شود

یک اقتصاددان در گفتگو با «نود اقتصادی» از رویکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم در قبال سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گلایه کرد.

300هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت منتشر شد

مهدی بنانی افزود: امسال افزون بر 95 هزار میلیارد ریال اوراق بر اساس بند «ه» تبصره پنج قانون بودجه سال 96، تنها در قالب اسناد خزانه اسلامی منتشر می شود.

سرپرستان خانوار امشب یارانه بهمن ماه را دریافت می کنند

به گزارش پیام رسان سازمان هدفمندی یارانه ها، مبلغ یارانه به ازای هر نفر 455 هزار ریال است.

شمس الدین حسینی وزیر اسبق اقتصاد در گفتگو با «نود اقتصادی» دلایل رسیدن دلار به حدود 5000 تومان را توضیح داد:
گرانی دلار نتیجه تحریمهای شدید آمریکاست

شمس الدین حسینی گفت: من جز افرادی هستم که نمی‌توانم باور کنم دولتی به تعمد ولو برای تامین منابع مالی خود ارزش پول ملی را کاهش دهد. بنابراین فکر می‌کنم اتفاقی که در بازار ارز ایران در ماههای اخیر اتفاق افتاده است خارج از اراده مقامات پولی کشور است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس:
اگر دولت 41 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد نیازی به حذف یارانه نقدی نیست/ با 30 هزار میلیارد تومان درآمد یارانه 20 میلیون نفر حذف می شود

یوسف‌نژاد گفت: اگر دولت ۴۱ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد نیازی به حذف یارانه نقدی نیست و روال فعلی ادامه خواهد داشت.

واکنش مشاور رئیس اتاق بازرگانی به اظهارات وزیر اقتصاد:
بعید است 12 میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد اقتصاد کشور شده باشد/ دولتمردان قراردادهای فاینانسی و خرید هواپیما را هم جز سرمایه گذاری خارجی حساب می‌کنند

بهادرانی گفت: ممکن است انواع سرمایه را سرجمع گفته‌باشند یا منظورشان سرمایه‌گذاری مصوب باشد یا این عدد میزان سرمایه واردشده به کشور است. به هر حال به نظر من بعید است که 12 میلیارد سرمایه خارجی وارد کشور شده باشد.

واکنش رئیس مرکز مطالعات مبانی و مدل‌های اقتصاد بومی به اظهارات دیروز روحانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اغلب مردم مطالبات اقتصادی دارند

زریباف گفت: بخشی که شامل معترضین اصلی بودند، اعتراضات اقتصادی داشتند ولی گروهی که آشوب کردند اعتراضات سیاسی داشتند. آنها گروه براندازی بودند که می‌خواستند از این فضا استفاده کنند.

واکنش یک اقتصاددان به سخنان حسن روحانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد دغدغه اصلی مردم اقتصاد است نه چیز دیگر/ نمی‌توان گرانی دلار را صرفا به دلایل روانی و تبلیغاتی ربط داد

عبدی گفت: دستگاههای مسئول باید در خصوص دلایل اعتراضات به طور رسمی اظهار نظر کنند ولی براساس اکثریت نظرسنجی‌ها بیشترین دغدغه مردم اقتصادی است.

واکنش تند نوبخت به گزارش تفریغ بودجه 95 صدای اعضای فراکسیون امید مجلس را در آورد:
مازنی: از واکنش نوبخت به گزارش دیوان محاسبات تعجب کردم/ تاجگردون: نوبخت اگر ناراحت است به هیات‌های مستشاری دیوان برود/ سیده فاطمه حسینی: دیوان محاسبات برای ارائه گزارش نباید با دولت مشورت کند

اعضای فراکسیون امید مجلس در واکنش به انتقادات نوبخت به گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات گلایه‌های خود را مطرح کردند.

سهم بخش خصوصی در مزایده ها 3.5 برابر رشد کرد/ نامه عرضه بلوک بیمه البرز ده روز دیگر منتشر می شود/خریدار سهام البرزمدارک خود را به موقع تحویل نداد

جعفر سبحانی،افزود که بلوک قابل واگذاری شرکت بیمه البرز درشرایط فعلی دو خریدار جدی دارد اما اوازاعلام جزییات بیشتر پیرامون این دو خریدار،خودداری کرد.

نماینده سابق مجلس مطرح کرد:
گزارشهای دیوان محاسبات براساس مستندات قانونی است و نمی‌توان به آنها شک کرد/ دولت حق نداشت به این شکل به دیوان محاسبات اعتراض کند/ حرفهای نوبخت در نوع خودش "نوبر" است

قادری گفت: دیوان محاسبات کشور از دستگاه‌های نظارتی است که نمی‌توان به گزارش‌های داده شده این نهاد شک کرد یا نسبت به آن تردید داشت، چراکه در هر صورت بدون انجام مطالعات و بررسی‌های لازم گزارشی ارائه نمی‌دهد.

تحلیل یک اقتصاددان از شرایط اقتصادی کشور:
وزرا و معاونان رئیس جمهور با هم اختلاف دارند/ با منتفی شدن افزایش قیمت بنزین بودجه اشتغالزایی دولت روی هوا رفت/ تورم دو رقمی و گرانی دلار در سال آینده در کمین ماست

زنوز گفت: اختلاف نظرهای بسیاری درون دولت وجود دارد که هراز چندگاهی اینجا و آنجا نمود می‌یابد؛ تا زمانی که دولت منسجم نیست و بین معاونان رئیس‌جمهور و وزرا اختلاف زیادی وجود دارد، به نحوی که هریک از وزرا به صورت مستقل به نمایندگان مجلس مراجعه می‌کنند تا از بین نمایندگان برای خود و رای دادن به اعتبارات مورد نیازشان حامی جمع کنند! عملکرد دولت قابل دفاع نیست.

حقوق کمتر از دو میلیون و 300 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف است

تاجگردون اظهار داشت: شاهد هستیم که امروز مدیران زیادی از مالیات فرار می کنند، برای مثال مدیری که 25 میلیون حقوق می گیرد ولی برای خود نرخ مالیاتی 10 درصد محاسبه می کند که این خلاف اخلاق و دین است.

داود سوری عضو سابق هیات علمی دانشگاه شریف در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اظهارات نوبخت درباره تشویش اذهان عمومی خواندن تفریغ بودجه 95 را نپسندیدم/ تهدیدکردن دیوان محاسبات خوب نبود!

دکتر داود سوری در گفتگو با «نود اقتصادی» به اظهارات سخنگوی دولت در خصوص گزارش تفریغ بودجه واکنش نشان داد.

در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دکترمحمد امین قانعی راد- نویسنده و جامعه شناس : رشد اقتصادی مثبت و بالا به درد رئیس جمهور و وزرا میخورد و دردی از مردم دوا نمی‌کند!

یک نویسنده و جامعه شناس در گفتگو با «نود اقتصادی» از وضعیت اعلام آمارهای اقتصادی توسط رئیس جمهور و وزرا انتقاد کرد.

سازمان امور مالیاتی از3000 مودی مشکوک 6300 میلیارد تومان مطالبه کرد

سید کامل تقوی نژاد، رسیدگی به تراکنش‌های بانکی مشکوک را یکی از اقدامات قانونی سازمان برای مبارزه با فرار مالیاتی بیان کرد و گفت: اگر چه در ابتدا اجرای این قانون با فشارهای زیادی از جانب افراد و صاحبان نفوذ و قدرت روبرو شدیم، اما ما زیر بار این فشارها نرفتیم.

کلیات بودجه 1397 کل کشور از تصویب مجلس گذشت

نمایندگان در جلسه علنی امروز- چهارشنبه - مجلس شورای اسلامی با 182رای موافق،73 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 262 نماینده حاضر کلیات بودجه سال 97 کل کشور را تصویب کردند.

فارغ التحصیل اقتصاد از دانشگاه لستر انگلیس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
افزایش تعداد بیکاران نشان دهنده تداوم رکود است

درویش گفت: خروج از رکودی که آمار اقتصادی نشان می‌دهد برای مردم و در زندگی آن‌‌ها قابل لمس نیست.

رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت سپرده‌ها به «نود اقتصادی» خبر داد
معاون کرباسیان استعفا داد/ صندوق ضمانت سپرده‌‌های بانکی فاقد مدیرعامل!

محمدرضا شجاع الدینی در گفتگو با «نود اقتصادی» تاکید کرد هیات مدیره صندوق ضمانت سپرده‌ها گزینه‌های پیشنهادی خود را به هیات امناء معرفی کرده و انتظار می‌رود که رئیس هیات امناء پس از جمع بندی حکم فرد مورد نظر را صادر کند.

انتقادات نماینده سابق مجلس از تخلفات گسترده در بودجه 95؛
حدود ۷۰۰۰ تخلف در بودجه ۹۵ صورت گرفته که صدایش درنیامده است/ دیوان محاسبات تمام تخلفات دولت را اعلام نکرده است!

مسلما گم شدن پول فروش 7 میلیون بشکه نفت که در گزارش تفریغ بودجه 95 آمده است عدد کمی نیست. اصلا در دولت چیزی گم نمی‌شود بلکه پول‌ها برای کارهای مختلفی که آقایان لازم می‌بینند جابه‌جا می‌شود! برای اینکه کارهای مد نظرشان را انجام دهند یا کم واریز می‌کنند یا دیر واریز می‌کنند یا اصلا حساب کتاب نمی‌کنند

رسیدگی به شکایات مالیاتی تا سقف ۵ میلیارد ریال به استان ها واگذار شد

با دستور ویژه مسعود کرباسیان که با هدف تامین هرچه بیشتر حقوق مودیان و ساماندهی در رسیدگی به امور آنها انجام شد، از ابتدای سال آینده هیات ماده 251 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم در ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استانها ایجاد می شود.

واکنش نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به رد شدن کلیات لایحه بودجه:
حذف یارانه‌ها، افزایش انتشار اوراق مشارکت و برداشتهای متعدد دولت از صندوق توسعه ملی عامل رای نیاوردن کلیات بودجه بود

قوامی گفت: عمده مخالفت نمایندگان با لایحه بودجه سال 97 این بود که دولت در لایحه بودجه خواستار افزایش نرخ حامل‌های انرژی برای ایجاد اشتغال، برداشت از صندوق توسعه ملی برای مصارف جاری و مشکلات محیط زیستی بود. همچنین دولت حذف تعداد زیادی از یارانه‌بگیران را پیش‌بینی کرده بود.

تحلیل معاون اسبق بانک مرکزی از رد شدن کلیات لایحه بودجه 97:
نمایندگان مجلس به دلیل رفتارهای روحانی کلیات لایحه بودجه را رد کردند/ صحبتهای نوبخت در مورد گزارش دیوان محاسبات نمایندگان را به واکنش وا داشت

معاون اسبق بانک مرکزی گفت: مجلس دیروز کلیات لایحه بودجه 97 را رد کرد. شاید این تصمیم به زمان ارائه لایحه بودجه توسط رئیس‌جمهور محترم برمی‌گردد که با برخورد دولت در مقابل مجلس که مجلس باید لایحه دولت را بپذیرد و نباید با تغییراتی مواجه شود، نوعی حالت دستوری بر مجلس سایه افکند.

سخنان افشاگرانه عضو هیات علمی علامه درباره آزادسازی قیمتها؛
فرشاد مومنی: چه کسی به روحانی گفت قیمت‌ها را رها کند

فرشاد مومنی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه در سخنانی از فشار آوردن اقتصاددانان لیبرال به روحانی برای افزایش قیمتها پرده برداشت.

ارزیابی مشاور وزیر راه و شهرسازی از گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور:
همه اقتصاددانان طرفدار روحانی منتقد عملکرد دولتند/ روحانی در گفتگوی تلویزیونی بسیار کم رمق، محافطه‌کار و منفعلانه ظاهر شد

سلامی گفت: : همه اقتصاددانان طرفدار دولت که دل به آن بسته بودند تا با انتخاب آقای روحانی به عنوان رییس دولت دوازدهم اصلاحات اقتصادی به طور ریشه‌ای در کشور انجام شود، منتقد وضع موجود و رویکرد اقتصادی ایشان هستند.

واکنش یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به اظهارات نوبخت:
دیوان محاسبات به مجلس گزارش ندهد، به کجا گزارش دهد؟!/ گزارش تفریغ بودجه 95 به هیچ وجه تشویش نیست

لاهوتی گفت: وظیفه دیوان محاسبات و وظیفه مجلس همین است که گزارش‌های نظارتی از تخلفات دستگاه‌های دولتی تهیه کنند، چه تشویشی؟ رئیس دیوان محاسبات به خانه ملت آمده و به وظیفه قانونی خود عمل کرده است.

«نود اقتصادی» از قانون شکنی دولت روحانی در اجرای قوانین بودجه سالانه گزارش می‌دهد
بی محلی دولت به گزارش رسمی تفریغ بودجه 95

هفته گذشته گزارش تفریغ بودجه 95 از سوی دیوان محاسبات منتشر شد. گزارشی که حواشی زیادی را در محافل اقتصادی کشور ایجاد کرد و بیانگر تخلفات متعدد دولت تدبیر و امید در رعایت قانون بودجه سال گذشته بود.

عادل آذر:
دولت در حال آینده‌ فروشی است

عادل آذرخاطرنشان کرد: 128 میلیون دلار خالص گاز صادراتی و یک میلیارد و 48 میلیون دلار فراورده‌های پالایشگاهی است که شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز آن را به صندوق توسعه ملی واریز نکرده‌اند.

تورم دی ماه در محدوده 10 درصد ثابت ماند

تورم در این ماه نسبت به دی ماه پارسال در گروه «خوراکی ها و آشامیدنی ها» 13.7 درصد، «دخانیات» 1.1 درصد، «پوشاک و کفش» 4.9 درصد، «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها» 8.8 درصد و «کالا و خدمات متفرقه» 11.6 درصد افزایش یافت.

از آن تفریغ تا این تفریغ!

دیروز گزارش تفریغ بودجه سال 95 توسط دیوان محاسبات منتشر شد. در این گزارش آمده است: «طبق گزارش رسمی تفریغ بودجه سال ۹۵، پول فروش هفت‌میلیون بشکه نفت گم شده است!» حالا اگر همین عدد را با روش سال 85 برخی منتقدان محاسبه کنیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

یک اقتصاددان مطرح کرد:
روحانی نباید با تکیه بر وعده وزرای خود وعده‌ای را به مردم بدهد/ وعده رئیس جمهور در مورد نوسازی بافتهای فرسوده شکست می‌خورد

کمال اطهاری گفت: آقای روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی خود از نوسازی بافت‌های فرسوده صحبت کردند این در حالی است که تاکنون نهادهای لازم برای بهسازی بافت‌های فرسوده یا همان برنامه بازآفرینی شهری که از سوی وزارت راه و شهرسازی عنوان می‌شود، به همراهی و همکاری با یکدیگر ترغیب نشده‌اند و هیچ‌یک از نهادهای مرتبط وظایف خود را برعهده نگرفته‌اند.

کنایه دکتر داوود سوری، استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به برخی وزرای روحانی در گفتگو با «نود اقتصادی»
شخصی که از جوانی در دولت بوده، چطور می‌تواند ثروتمند شود

در همه جای دنیا افرادی که وارد بخش دولتی می‌شوند، فعالیت تجاری را کنار می‌گذارند، اما در ایران اینطور نیست/ دولت‌ها پول‌پاشی را انتخاب می‌کنند چون ساده‌تر است و نمود بهتری هم دارد. مخالف ایجاد شغل با پول‌پاشی هستم


گزارش «نود اقتصادی» از مسافرت‌های دائمی رئیس کل بیمه مرکزی به کشورهای اروپایی؛
همتی بخش خصوصی صنعت بیمه را به گردهمایی یورومانی نبرد!

پربیننده