شنبه چهارم اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۸:۵۹:۴۶ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

واردکنندگان کالاهای "ممنوع شده" گمرک را دور زدند!/ واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!
خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛

واردکنندگان کالاهای "ممنوع شده" گمرک را دور زدند!/ واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!

واردات ۹۶ تنی اره دستی، واردات ۱۷۰۰ تنی ظروف ملامین، واردات ۱۸۴ تنی فانوس بادی، واردات ۷۸۰۰ تنی شامپو، واردات ۱۴۹ تنی بیل و بلیچه و واردات نزدیک به ۲۸ تنی کلاه‌گیس و ریش و مژه مصنوعی تنها برخی از این اقلام است.

واردات 28 تن کلاه‌گیس با دلار 4200 تومانی!
خبرنگار «نود اقتصادی» با استناد به آمار گمرک ایران بررسی کرد

واردات 28 تن کلاه‌گیس با دلار 4200 تومانی!

به گزارش خبرنگار «نود اقتصادی»،‌ براساس آمارهای گمرک ایران، طی 10ماهه سال 97 نزدیک به 28 تن کلاه‌گیس، ریش و مژه مصنوعی با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده است.


سهیلا جلودارزاده، نماینده اصلاح طلب مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
قاچاق و توزیع نامناسب دلیل گرانی گوشت است

جلودارزاده گفت: بخشی از کالاهای اساسی توسط افراد و جریانات قدرتمند از کشور خارج می شوند و توزیع مناسبی ندارند. به عنوان مثال دلیل گرانی قیمت گوشت در ماههای اخیر یکی قاچاق و دیگری عدم توزیع مناسب است!

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
واردکنندگان کالاهای "ممنوع شده" گمرک را دور زدند!/ واردات ۱۰ هزار تن فانوس، مژه مصنوعی، ملامین و اره دستی از دوم تیرماه امسال تاکنون!

واردات ۹۶ تنی اره دستی، واردات ۱۷۰۰ تنی ظروف ملامین، واردات ۱۸۴ تنی فانوس بادی، واردات ۷۸۰۰ تنی شامپو، واردات ۱۴۹ تنی بیل و بلیچه و واردات نزدیک به ۲۸ تنی کلاه‌گیس و ریش و مژه مصنوعی تنها برخی از این اقلام است.

خبرنگار «نود اقتصادی» با استناد به آمار گمرک ایران بررسی کرد
واردات 28 تن کلاه‌گیس با دلار 4200 تومانی!

به گزارش خبرنگار «نود اقتصادی»،‌ براساس آمارهای گمرک ایران، طی 10ماهه سال 97 نزدیک به 28 تن کلاه‌گیس، ریش و مژه مصنوعی با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده است.

مرتضی عمادزاده تحلیلگر مسائل اقتصادی مطرح کرد:
مشکلات بخش خصوصی در یک سال اخیر ربطی به تحریمها نداشت/ سیاست گذاری‌های غلط برای بخش خصوصی دردسر درست کرد/ مشکلی در واردات مواد اولیه و ماشین آلات وجود نداشت

عمادزاده گفت: بخش دولتی ما به توانمندی های بخش خصوصی باور ندارد و به همین دلیل سد راه بخش خصوصی می‌شود. گاهی به فکر ما می‌رسد که نکند همه مشکلات ناشی از تحریمها و مسائل سیاست خارجی است و از خود می پرسیم واقعا مقصر کیست؟

فیلم/ مهدی پازوکی،‌ اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه از کلاهبرداری جدید دولت در لایحه بودجه ۹۸ خبر داد
اگر هیچ پروژه جدید عمرانی شروع نکنیم، کل پروژه‌های عمرانی کشور تا ۲۵ سال دیگر تمام می‌شود/ ۷۰ درصد پروژه‌های عمرانی کشور باید متوقف شود

پازوکی گفت: اگر هیچ پروژه جدید عمرانی شروع نکنیم، کل پروژه‌های عمرانی کشور تا ۲۵ سال دیگر تمام می‌شود.

افزایش سهمیه ارز واحدهای تولیدی و صنعتی در مناطق آزاد

اکبر افتخاری، درباره شیوه تامین ارز واحدهای تولیدی و صنعتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: در اصل شیوه‌ها تفاوتی وجود ندارد اما ما به دنبال دریافت و تخصیص سهمیه‌ای برای مناطق آزاد و ویژه هستیم تا آن دسته از گروه کالاهایی که ارز به آنها تخصیص داده می‌شود از طریق ثبت سفارش ثبت شوند.

الیاس حضرتی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از لایحه بودجه 98 مطرح کرد:
سال آینده یا بودجه عمرانی صفر خواهد شد یا کسری بودجه‌ای بین 60 تا 100 هزار میلیارد تومان خواهیم داشت/ کوچکترین ردپایی از کاهش اختلاف طبقاتی در لایحه بودجه نیست

حضرتی گفت: در ساختار بودجه دولت در ایران، هزینه جاری به کلی انعطاف‌ناپذیر است، زیرا عمدتاً به دستمزد کارکنان دولت اختصاص دارد. بنابراین اگر عدم تحقق درآمدهای سال ۱۳۹۸ را بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد کنیم، در عمل یا بودجه عمرانی حتماً صفر خواهد شد یا دولت به کسری بودجه‌ای به همین اندازه تن خواهد داد.

تقوی‌نژاد از سازمان امور مالیاتی رفت

خبر رفتن سید کامل تقوی‌نژاد از سازمان امور مالیاتی در حالی از سوی وزارت بهداشت منتشر شد که سایت سازمان امور مالیاتی هنوز در این باره خبری منتشر نکرده است اما روابط عمومی این سازمان آن را تأیید کرد.

دکتر محمد کهندل، اقتصاددان در یادداشتی اختصاصی برای «نود اقتصادی» نوشت
چرا FATF راه را برای مقابله با جمهوری اسلامی کم‌هزینه و بهینه‌تر می‌کند!/ طرح اینستکس خیلی سخیف بود

بعد از مدتها اروپا در خصوص کانال مالی مبادله با جمهوری اسلامی ایران طرح اینستکس ارائه کرد. آنقدر طرح سخیف بود که دکتر توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به آن گفت به دلیل تحقیری که صورت گرفته است من نظرم در مورد پذیرش FATF عوض شد!

حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا:
امسال 300 هزار میلیارد تومان رانت ارزی ایجاد شد

حسین راغفر گفت: 300 هزار میلیارد تومان در ماه‌های اخیر برای عده‌ای رانت ارزی ایجاد شده، بدون آنکه ریالی مالیات بدهند، آنوقت از معلمی که فوق لیسانس دارد و 1 میلیون و 400 هزار تومان حقوق می‌گیرد، مالیات می‌گیرند، نظام مالیاتی کجاست؟!

انتقادات نماینده اصلاح طلب مجلس از عملکرد دژپسند در وزارت اقتصاد:
وزیر اقتصاد توضیح دهد که در مدت وزارتش برای کنترل نقدینگی چه عملکردی داشته/ ما از آقای دژپسند کارنامه می خواهیم/ وزیر اقتصاد به جای گزارش ۱۰۰ روزه عملکرد خود باید بگوید چه کارهایی قرار است انجام دهد؟

ایمن آبادی گفت: برنامه‌های اقتصادی در ۱۰۰ روز جواب نمی‌دهد. وزیر اقتصاد به جای گزارش ۱۰۰ روزه عملکرد خود باید بگوید چه کارهایی قرار است انجام دهد. ما وزیر اقتصاد و دارایی را باید در قالب شورای اقتصاد کشور ببینیم.

جزئیات تغییرات قیمتی انواع کالاهای اساسی در آبان ماه + جدول

مطابق آمار در آبانماه امسال قیمت سیب بیش از ۱۱۲درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد داشته است.

کاهش اختلاف طبقاتی در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی+ نمودار

میزان ضریب جینی در چهل سال اخیر با کاهش قابل ملاحظه‌ای رو به رو شده که نشان دهنده کم شدن شکاف طبقاتی در کشور است

تحلیل حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از وضعیت تغییرات ضریب جینی در سالهای بعد پیروزی انقلاب اسلامی:
صاحبان سرمایه در یک دهه گذشته نابرابری را بیشتر کردند/ آنها فقط به منافع خود فکر می‌کنند و به دنبال اجرای سیاستهای نئولیبرالی هستند

راغفر گفت: در دهه اول انقلاب که شاخص ضریب جینی بالا نشان داده می‌شود بیشترین حمایت از اقشار محروم و کم‌درآمد جامعه صورت می‌گیرد و دلیل بالا بودن این شاخص وابستگی شدید اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی و شروع تحریم‌هاست.

موسی الرضا ثروتی نماینده سابق مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی» اقتصاد دوران پهلوی را بررسی کرد
بعد انقلاب فاصله بین فقیر و غنی کم شد

ثروتی گفت: ضریب جینی نسبت به قبل انقلاب کاهس قابل توجهی پیدا کرده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس: در شرایط کنونی که در حال جنگ با آمریکا هستیم به مشاجرات سیاسی و حواشی دامن زده نشود!
عده‌ای نباید در جامعه مدام این مسئله را مطرح کنند که چرا مثلاً در کشور کمبودی وجود دارد/ دشمن از تمامی ابزارهای خود در حال استفاده است

لاریجانی گفت: باید به این مسئله توجه شود که دشمن از تمام ابزارهای خود برای مقابله با جمهوری اسلامی استفاده می‌کند از این رو نباید در شرایط کنونی به مشاجرات سیاسی و حواشی دامن زده شود لذا فهم درست از شرایط این است که توجه و رویکرد تمامی مسئولان به سمت آمریکا باشد و در این مسیر باید مشاجرات را کاهش دهیم.

فیلم/ دکتر علی سعدوندی،‌ تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی» اقتصاد دوران پهلوی را بررسی کرد
شاه مردم عادی به خصوص کشاورزان را مقابل پیشرفت کشور می‌دانست!/ در زمان شاه تفاوت بین مردم متوسط و ضعیف با افراد برگزیده و خاص بشدت افزایش یافت!

سعدوندی گفت: در زمان شاه تفاوت بین مردم متوسط و ضعیف با افراد برگزیده و خاص بشدت افزایش یافت!

مصرف نامعلوم ۲۵ درصد از سپرده‌های قرض الحسنه مردم در بانک ملی/ حدود ۲۱ درصد از کل سپرده‌ها، به مدیران و کارکنان بانکی و دولتی وام داده شد!

بر اساس صورت‌های مالی بانک ملی ایران در سال ۱۳۹۶ که در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است، سپرده‌های قرض‌الحسنه مردم در این بانک که با نرخ صفر درصد جذب شده، معادل ۱۵.۲ هزار میلیارد تومان بوده است که تنها ۹.۲ هزار میلیارد تومان آن وام قرض الحسنه داده شده است.

میثم موسایی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران مطرح کرد:
در یکی دو سال اخیر نیز با افزایش میزان تورم نابرابری افزایش قابل توجهی داشته / باید حقوقها را 40 درصد افزایش داد تا قدرت خرید مردم به حالت قبل برگردد

موسایی گفت: هرچقدر ضریب جینی بالاتر باشد، نابرابری موجود بین طبقات غنی و فقیر در کشور بیشتر است.

فیلم/ دکتر حسن سبحانی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نود اقتصادی» اقتصاد دوران پهلوی را بررسی کرد
مسائل اقتصادی سهمی در پیروزی انقلاب ایران نداشت/ در دهه 50 واردات غیرنفتی‌مان ۲۰ میلیارد دلار شد، اما صادرات فقط ۰.۵ میلیارد دلار بود!/ از سال ۵۳ که درآمدهای نفتی بشدت بالا رفت، رشد اقتصادی به شدت افول کرد

حسن سبحانی اقتصاددان با بیان اینکه زمان شاه، چون جاده و کامیون کافی نداشتیم، کالاهای خارجی ماه‌ها در گمرک می‌ماند گفت از سال ۵۳ که درآمدهای نفتی بشدت بالا رفت، دچار بیماری هلندی شدیم و رشد اقتصادی به شدت افول کرد.

فیلم/ دکتر علی سعدوندی، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی» اقتصاد دوران پهلوی را بررسی کرد
شاه اصلا اعتقادی به کشاورزی نداشت!

سعدوندی گفت: شاه اصلا اعتقادی به کشاورزی نداشت!

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی»‌ نشان می‌دهد
شرکت‌های دولتی 77 درصد بودجه پژوهشی را ندادند/ شرکت ملی نفت در سال 98 از بودجه 573 هزار میلیارد تومانی‌اش، فقط 8 میلیارد تومان به پژوهش اختصاص داد!

درحالی که شرکت‌های مشهور دنیا همچون آمازون سالانه بیش از 22 میلیارد دلار برای امور پژوهشی خود هزینه می‌کنند، شرکتهای دولتی ایران با بودجه 800 هزار میلیارد تومانی خود در سال 96، فقط 702 میلیارد تومان قرار بود برای امور پژوهشی هزینه کنند که آنگونه که خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرده 77 درصد آن را هم نداده‌اند!

دکتر وحید شقاقی شهری عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اقتصاد کشور بیمار است و ربطی به تحریمها ندارد/ مذاکره با آمریکا فقط یک مسکن موقت برای بازارهای اقتصادی ما بود

شقاقی شهری گفت: این حرف کاملا نادرست است، مذاکره با آمریکا فقط یک مسکن موقت برای بازارهای اقتصادی ایران است. ریشه مشکلات کشور که در دست آمریکا نیست.

بیژن عبدی اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
از صحبتهای امروز رئیس جمهور تعجب می‌کنم/ در دوران جنگ تحمیلی هم چنین تورم افسار گسیخته‌ای نداشتیم/ مشخص است که سهم سو مدیریت در مشکلات اقتصادی بیشتر از فشارهای خارجی است

عبدی گفت: در دولت گذشته هم که تحریمهای همه جانبه بر کشور سایه انداخته بود، این قدر تورم افسار گسیخته و افزایش قیمت بی سابقه در کالاهای اساسی مردم و سکه و ارز نداشتیم، و من تعجب می کنم که رئیس جمهور چنین سخنانی را مطرح می‌کند.

فیلم/ اعتراض مهدی پازوکی، اقتصاددان به نوع بودجه‌نویسی دولت در لایحه ۹۸

مهدی پازوکی گفت: معاونت امور مجلس ریاست جمهوری ردیفی بنام "کمک" دارد، مگر کمیته امداد است؟!

مهرداد لاهوتی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸:
عدم لحاظ افزایش قیمت بنزین در لایحه ۹۸ به‌منزله گران نشدن آن نیست!/ افزایش قیمت بنزین تورم جدیدی را به ما تحمیل می‌کند

لاهوتی گفت: مجلس درکمیسیون تلفیق همان لایحه دولت را درباره قیمت بنزین تصویب کرد در حالی که پیش از این اجازه افزایش قیمت ۹۵ درصد فوب خلیج‌فارس (حدود ۶ هزار تومان) را به دولت داده‌ایم و دولت پیش‌از این اجازه و اختیار افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی را در هدفمندی یارانه‌ها از مجلس گرفته است

داود سوری استاد اقتصاد دانشگاه شریف از تیم اقتصادی دولت:
بار علمی و توانایی اجرایی دولت روحانی روز به روز در حال کاهش هست/ رئیس جمهور فقط هشدار می‌دهد بدون این که چیزی را اجرایی کند

سوری گفت: درباره آینده اقتصاد متاسفانه همه پیش بینی‌ها این است که رشد اقتصادی کشور رشد منفی بالایی می شود و درباره تورم هم همه پیش بینی می‌کنند که نرخ بالایی خواهد داشت و بیکاری همه دامنه وسیعی پیدا کرده و در حال افزایش است و هیچ پیام روشن و مناسبی گرفته نمی‌شود. کسی هم که به عنوان رئیس جمهور یا دولت به فکر باشد که این سیگنالها را بگیرد و اجرا کند ما نمی‌بینیم و تنها می‌بینیم که رئیس جمهور هشدار می‌دهد.

پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دولت دست از تخصیص ارز 4200 تومانی حتی برای کالاهای اساسی هم بردارد/ تورم نقطه به نقطه کالاهای اساسی با وجود تخصیص دلار 4200 تومانی 40 درصد رشد کرده

سلطانی گفت: تورم نقطه به نقطه کالاهای اساسی با وجود تخصیص دلار 4200 تومانی 40 درصد رشد کرده است.

اقتصاددان شوید (قسمت پنجم/ انواع بودجه ریزی در ایران) دکتر حیدر مستخدمین حسینی، معاون وزیر اسبق اقتصاد توضیح می‌دهد
منظور از بودجه‌ریزی عملیاتی چیست؟

مستخدمین حسینی در مورد بودجه ریزی عملیاتی توضیحاتی را ارائه کرد.

بهروز علیشیری رئیس اسبق سازمان سرمایه گذاری خارجی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:
گزارش تفریغ بودجه ۹۶ بسیار شجاعانه و موشکافانه تهیه شده بود/ مجلس در بررسی لایحه بودجه ۹۸ به گزارش تفریغ بودجه ۹۶ توجه کند

صبح امروز گزارش تفصیلی دیوان محاسبات کشور در مورد عملکرد بودجه سال ١٣٩٦ کل کشور در صحن مجلس شورای اسلامی گزارش شد. یک گزارش دقیق ، همه جانبه ، موشکافانه و شاید شجاعانه از موضوع. بعد از گزارش مقدماتی ماه گذشته دیوان در خصوص عملکرد بودجه سال ٩٧ این گزارش، دقیق ترین و کاربردی ترین گزارش محتوایی در خصوص عملکرد برنامه‌ای کشور بود که تاکنون شنیده بودم.

فیلم/ روایت محمد حسینی،‌ عضو کمیسیون برنامه و بودجه از هزینه‌های تشدید تحریم برای اقتصاد ایران؛
هزینه نقل و انتقال پول در اثر تحریم‌ها فقط 20-17 درصد اضافه می‌شود

حسینی گفت: هزینه نقل و انتقال پول در اثر تحریم‌ها فقط 20-17 درصد اضافه می‌شود.

عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی از دلایل کناره‌گیریش از دولت می‌گوید؛
جهت گیری دولت دوازدهم در اقتصاد و سیاست خارجی خیلی با دولت یازدهم متفاوت است/ بعد از 4 ماه از دولت دوازدهم تصمیم گرفتم که از دولت بروم

آخوندی گفت: آقای نیلی فرد صاحب نظری بود، ولی در سطح هدایت و راهبری دولت نظرش در نهایت خریدار نداشت. کسی در دولت به معنای واقعی به دنبال حذف یارانه پردرآمدها نبود.

فیلم/ دکتر اصغر بالسینی، اقتصاددان و پژوهشگر اقتصاد ایران، اقتصاد دوران پهلوی را بررسی کرد
آیا واقعا وضعیت اقتصادی کشور در دهه 50 خوب بود؟!

اصغر بالسینی گفت: خطاهای راهبردی شاه اقتصاد روستاها را ویران کرد.

محمد کردبچه مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه:
بررسی بودجه شرکت‌های دولتی سخت نیست/ 90 درصد بودجه فقط در اختیار 10 شرکت است

اواخر سال ۹۶ کردبچه که برخی وی را پدر بودجه‌نویسی می‌خوانند، موارد مهمی را در گفت‌وگو با رسانه‌ها در رابطه با بودجه شرکت‌ها مطرح کرد.

#اقتصاد_در_دوران_پهلوی/ محمد خوش چهره،‌ استاد اقتصاد دانشگاه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
فیلم/ از جمعیت 25 میلیونی دهه 50 زیر 2 میلیون نفر خوب زندگی می‌کردند!

خوش چهره گفت: از جمعیت 25 میلیونی دهه 50 زیر 2 میلیون نفر خوب زندگی می‌کردند و در رفاه بودند!

گفتگوی «نود اقتصادی» با دکتر محمد خوش چهره اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران

محمد خوش چهره اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با دوربین «نود اقتصادی» به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

اقتصاد در دوران پهلوی (1)/ فرشاد مومنی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه:
شاه خودش در مصاحبه با کیهان گفت اگر یک بار دیگر قیمت نفت افزایش پیدا کند، دیگر پول‌های خود را آتش نخواهیم زد/ در سال‌های 52-51 چیزی در حدود 64 درصد مردم ایران دچار سوء تغذیه بودند، عدد وحشتناکی است!

مومنی گفت: در سال‌های 52-51 چیزی در حدود 64 درصد مردم ایران دچار سوء تغذیه بودند، عدد وحشتناکی است!

فیلم/ داود سوری، استاد اقتصاد دانشگاه شریف در گفتگو با «نود اقتصادی»:
معلوم بود تورم تک رقمی ساختاری نیست!

سوری گفت: تورم تک رقمی در سالهای اخیر دستاورد خوبی بود اما شکننده بود.

اقتصاددان شوید (قسمت چهارم/تقسیمات بودجه)/ دکتر حیدر مستخدمین حسینی، معاون وزیر اسبق اقتصاد توضیح می‌دهد
بودجه جاری و عمرانی صرف چه کارهایی می‌شود؟

دکتر حیدر مستخدمین حسینی در خصوص این که بودجه‌های جاری و عمرانی صرف چه کارهایی می‌شود توضیحاتی را ارائه داد.

فیلم/ روایت حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از برخی اتفاقات عجیب در اقتصاد کشور؛‌
در جایی که آب نیست، پتروشیمی افتتاح کردند!

راغفر گفت: وقتی مردم شب می‌خوابند و صبح بلند می‌شوند و می‌ببیند که سرمایه‌شان کاهش یافته باید چه کنند!

سهیلا جلودارزاده، نماینده اصلاح طلب مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
قاچاق و توزیع نامناسب دلیل گرانی گوشت است


علی دینی ترکمانی، اقتصاددان توضیح می‌دهد:
چرا فعلا نباید قیمت بنزین را افزایش داد؟
حسین حاجیلو،‌ کارشناس تحریم:
به دروغ ما را از ورود به لیست سیاه FATF می‌ترسانند
خبرنگار «نود اقتصادی» با استناد به آمار گمرک ایران بررسی کرد
واردات 28 تن کلاه‌گیس با دلار 4200 تومانی!

پربیننده