پنج شنبه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۷ ساعت ۶:۱۲:۴۶ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس کشاورزی

مسئولان صندوق بیمه کشاورزی عملکرد ضعیف خود را به گردن دولت می اندازند/ غرامت پرداختی صندوق بیمه کشاورزی جوابگوی خسارت وارده نیست

مسئولان صندوق بیمه کشاورزی عملکرد ضعیف خود را به گردن دولت می اندازند/ غرامت پرداختی صندوق بیمه کشاورزی جوابگوی خسارت وارده نیست

مجتبی شادلو ادامه داد: سرما زدگی اخیر به قدری شدید و طولانی مدت بود که تمامی زحمات باغداران از بین رفت و این در حالی است که به سبب عملکرد ضعیف صندوق بیمه در سال‌های اخیر تعداد محدودی از باغات تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی هستند.

پیشنهاد افزایش قیمت گندم به شورای اقتصاد داده شد/گندم تولیدی نیازامسال کشور را تامین می کند

پیشنهاد افزایش قیمت گندم به شورای اقتصاد داده شد/گندم تولیدی نیازامسال کشور را تامین می کند

عباس کشاورزاظهار داشت: با وجود اینکه امسال ،سال آبی خوبی نبود و بارش های کشور 27 درصد کمتر از حد طبیعی بود اما پیش بینی می شود برداشت گندم خوب باشد.


در گفتگو با مهر اعلام شد؛
موافقت ستاد تنظیم بازار با قیمت ٩٢٥٠ تومانی مرغ

یک مقام مسئول از موافقت ستاد تنظیم بازار با متوسط قیمت ٩٢٥٠ تومان برای مرغ خبر داد و گفت: تاخیر بیشتر در ابلاغ نرخ جدید، موجب زیان بیشتر تولیدکنندگان خواهد شد.

رئیس سازمان دامپزشکی خبر داد:
کاهش ۸۰ درصد آنفلوآنزای طیور/ ریشه‌کنی تا پایان امسال

رئیس سازمان دامپزشکی از کاهش بیش از ۸۰ درصدی کانون‌های بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خبر داد و گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و اقدامات انجام شده، پیش‌بینی می‌شود امسال دیگر شاهد طغیان این بیماری نباشیم و بتوانیم آن را تا پایان سال جاری ریشه‌کن کنیم.

در آمارگیری سال ۹۶ مشخص شد
وجود ۱.۷ میلیون بهره‌بردار باغداری در کشور

بر اساس نتایج حاصل از طرح آمارگیری باغداری در سال ١٣٩٦، حدود ١,٧ میلیون بهره‌برداری دارای فعالیت باغداری در سطح کشور وجود داشته است.

مسئولان صندوق بیمه کشاورزی عملکرد ضعیف خود را به گردن دولت می اندازند/ غرامت پرداختی صندوق بیمه کشاورزی جوابگوی خسارت وارده نیست

مجتبی شادلو ادامه داد: سرما زدگی اخیر به قدری شدید و طولانی مدت بود که تمامی زحمات باغداران از بین رفت و این در حالی است که به سبب عملکرد ضعیف صندوق بیمه در سال‌های اخیر تعداد محدودی از باغات تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی هستند.

پیشنهاد افزایش قیمت گندم به شورای اقتصاد داده شد/گندم تولیدی نیازامسال کشور را تامین می کند

عباس کشاورزاظهار داشت: با وجود اینکه امسال ،سال آبی خوبی نبود و بارش های کشور 27 درصد کمتر از حد طبیعی بود اما پیش بینی می شود برداشت گندم خوب باشد.

روایت مدیر عامل تلاونگ از معضلات صنعت مرغ و تخم مرغ:
روزانه در کشور یک کشتی نهاده‌های دامی مصرف می کنیم/ صادرات مرغ و تخم مرغ تبدیل به رویا شده و باید آن را فراموش کنیم/ تولید مرغ دیگر به صرفه نیست

معصومی گفت:مصرف نهاده‌های دامی در کشور ما رقم بزرگی است به طوری که ما روزانه یک کشتی مصرف داریم. اما اکنون با شرایط پیش آمده این نهاده‌ها با همان قیمت سه هزار و 800 تومان سال گذشته وارد می‌شود به طوری‌که خریدها انجام شده و کشتی‌ها در راه هستند.

واردات تخم مرغ آزاد شد/ قیمت هر شانه تخم مرغ 18 هزارتومان

حمید ورناصری افزود: بخش خصوصی در صورت تمایل می تواند برحسب نیاز، تخم مرغ وارد کند.

عراق واردات پنج محصول کشاورزی ایرانی را ممنوع کرد

رضا نورانی،درباه آخرین دلایل ممنوعیت صادرات پنج قلم محصول کشاورزی به عراق اظهار کرد:پنج محصول ایرانی همچون سیب زمینی،هندوانه،خربزه،فلفل و کدو را به دلایل نامعلومی ممنوع اعلام شده است.

گزارشی از وضعیت حضور ایران در بازارهای منطقه‌ای
سهم ایران از بازار روسیه تنها 0.13 (13 صدم) درصد و از بازار چین ۹درصد است!/ ایران شصت و یکمین کشور صادر کننده کالا به روسیه+ جدول

درحالی‌که خروج آمریکا از برجام نگرانی‌هایی را برای بازار جایگزین در ذهن مسئولان دولتی پدید آورده آمار و ارقام نشان می‌دهد بازار بکر روسیه و چین تاکنون کمتر مورد توجه‌بوده است. سهم ایران از بازار روسیه تنها 0.13 (13 صدم) درصد و از بازار چین ۹درصد است.

تولید بیش از 50 رقم بذر به بخش خصوصی واگذار شد

اسکندر زند افزود: در بخش خصوصی، شرکت های دانش بنیان آغاز به کار کرده اند و 28 رقم گندم از سوی این بخش آماده شده که آزمایش های نهایی آن انجام و معرفی می شود.پ

400 هزار تن خرما در ماه مبارک رمضان عرضه می شود

محسن رشید فرخی، تولید خرمای امسال کشور را از لحاظ کیفی مرغوب عنوان کرد و افزود: ذخایر خرمای کشور برای مصرف ماه مبارک رمضان کافی است و کمبودی در این زمینه نداریم.

مشکلات و تحریم ها اثری بر عشایر نداشته/ در برنامه ششم توسعه 16 بار کلمه عشایر آمده است

کرمعلی قندالی ادامه داد: هم اکنون 35 هزار خانوار عشایری در کشور برای تامین برق مورد نیاز خود از مولدهای تولید انرژی خورشیدی استفاده می کنند که با برنامه ریزی های صورت گرفته این رقم در سه سال آینده به 75 هزار خانوار خواهد رسید.

برای توسعه زیرساخت های شهرک های کشاورزی 400 میلیون دلار نیاز است

علی اشرف منصوری افزود: با توجه به خشکسالی های پی درپی و چالش های منابع آبی در کشور توسعه کشت متراکم و گلخانه ای و افزایش بهره وری از جمله سیاست های ایجاد شهرک های کشاورزی است.

قیمت خرید تضمینی 28 محصول کشاورزی ابلاغ شد

طبق قانون خرید تضمینی دولت باید هر ساله نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی استراتژیک را در آغاز فصل زراعی شهریور تا مهر ماه قبل از شروع فصل کشت برای حمایت و اطمینان بخشی کشاورزان اعلام کند؛ نرخ خرید تضمینی برحسب نرخ تورم هر سال محاسبه می شود.

نیازتخم مرغ کشوردر ماه مبارک رمضان تامین است/ قیمت تمام شده هرکیلوگرم تخم مرغ 5700 تومان

سید فرزاد طلاکش افزود:با توجه به تشدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و درگیری واحدهای مرغ تخمگذار مادر، قیمت تخم مرغ به دلیل عدم توازن در توزیع در استان های بزرگ همچون تهران افزایش یافت.

مدیرعامل سابق اتحادیه تعاونی‌های صیادان کشور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
حضور غیرقانونی کشتی‌های غول پیکر چینی در قلب صیدگاه ایران!

هرفروند کشتی غول پیکر چینی، برای هر سفر دریایی از ایران ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن سوخت با قیمت هر لیتر۳۰۰ تومان دریافت می‌کند. چینی‌ها سوخت اضافه این کشتی‌ها را می‌توانند به قیمت آزاد و گران در دریاهای آزاد به فروش برسانند.

ممانعت حجره داران از دریافت هندوانه های جدید/ قیمت هرکیلوهندوانه در تره بار به 400 تومان رسید

علیرضا متبحری افزود: به دلیل نبود تقاضا خودروهای حامل هندوانه روزهای متمادی در میدان مرکزی میوه و تره بار حضور دارند.

دولت عزم جدی برای جلوگیری از قاچاق پیاز ندارد/زعفران گران شد

علی حسینی،از افزایش 150 هزار تومانی نرخ طلای سرخ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران 4 میلیون و 200 و حداکثر 5 میلیون و 700 هزار تومان است.

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به افزایش گلخانه ها وجود ندارد/ افزودن ۱۶ هزار و ۱۶۰ هکتار گلخانه جدید

محمد علی طهماسبی،افزود: درختان انجیر، انار، هلو و لیمو ترش که پیش رس هستند اما در معرض سرمازدگی قرار دارند، در گلخانه ها کاشت و به بار خواهند نشست.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج :
با 4200 تومانی شدن قیمت دلار برنج خارجی چند نرخی می شود/ کاهش قیمت ارز برنج خارجی را 100 تا 150 تومان ارزان‌تر می‌کند

شاه حسینی گفت: قبل از ممنوعیت واردات برنج در مرداد سال 96، برنج خارجی با قیمت 5000 تومان وارد کشور می‌شد که با احتساب 15 درصد سود بنکدار، شرکت‌های پخش و عرضه‌کننده نهایی به 5750 می‌رسید، اما اکنون با قیمت 6900 تا 7200 وارد کشور می‌شود و به قیمت 8000 تا 8300 تومان به دست مردم می‌رسد.

تولید محصول کلزا امسال به 300 هزار تن می رسد

عباس کشاورز افزود: امسال تولید محصول کلزا به 300 هزار تن می رسد که در 40 سال گذشته بی سابقه بوده و رکورد تولید خواهد شکست و از این طریق حدود 480 میلیون دلار از خروج ارز جلوگیری می شود.

چهار عامل تحقق شعار امسال از نگاه نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی

   امسال دهمین سالی است که رهبر فرزانه انقلاب شعار سال را در حوزه اقتصاد انتخاب می کنند و این نشان از تدبیر و دوراندیشی معظم له و اشراف ایشان به مسائل مهم ایران و جهان دارد.

قیمت ماهی وارداتی ازآسیای جنوب شرقی پایین است/ نرخ ماهی در مقایسه با دیگر محصولات پروتئینی بالا نیست

حسن صالحی، با اشاره به آخرین وضعیت مقایسه قیمت ماهی در بازار داخل و خارج اظهار کرد: قیمت تمام شده برخی گونه های وارداتی از چین،تایلند و آسیای جنوب شرقی نسبت به ماهی داخلی پایین تر است.

دولت کشاورزان را با سردرگمی وارد سال 97 کرد
سال تمام شد؛ نرخ خریدتضمینی محصولات کشاورزی اعلام نشد/ بی‌توجهی آشکار دولت به حقوق کشاورزان

درحالی که چیزی به پایان سال ۹۶ نمانده، دولت با تخطی از قانون، قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی بخصوص محصول استراتژیکی مثل گندم را هنوز اعلام نکرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد
رشد بخش کشاورزی در زمان حجتی دو درصد کاهش یافت/ قبل از حجتی صادر کننده تخم‌مرغ بودیم الان وارد کننده شدیم

وکیل پور گفت : زمانی که حجتی وزیر کشاورزی شد. رشد بخش کشاورزی 5 درصد بود ولی الان به حدود 3 درصد رسیده است این وضعیت نشان می‌دهد که وضعیت آن زمان مطلوب بوده است.

انتقاد قاضی‌پور از عملکرد محمود حجتی در وزارت جهاد کشاورزی:
وزارت کشاورزی به وزارت واردات تبدیل شده است

نماینده مردم ارومیه گفت: آقای حجتی وزارت کشاورزی تعطیل شده و به وزارتخانه واردات تبدیل شده است.

واردات میوه های منگوتین و پاپایا دوباره ممنوع شد

در تاریخ 13 بهمن ماه به استناد بخشنامه تازه گمرک جمهوری اسلامی ایران، 2 میوه گرمسیری منگوتین و پاپایا نیز مجوز واردات را دریافت کردند اما پس از 2 روز وزارت دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خواست که واردات آنها را ممنوع اعلام کنند.

ایران 40 هزار تن گوشت طیور صادر کرد/ تولید تخم مرغ 63 هزارتن کاهش یافت

حسن رکنی با بیان این که پارسال، دو میلیون و 60 هزار تن گوشت طیور در کشور تولید شد، اظهار داشت: این عدد امسال با 7 درصد افزایش به دو میلیون و 236 هزار تن رسیده است.

14 میلیاردتومان مطالبه باقیمانده چایکاران پرداخت می شود

محمد ولی روزبهان ادامه داد: تمامی مطالبات سهم دولت از چند ماه قبل پرداخت شده و مطالبات باقیمانده، از قدرالسهم کارخانه های چایسازی است.

واکنش عضو خانه کشاورز به قیمت بالای چغاله بادام و گوجه سبز در گفتگو با «نود اقتصادی»:
خریدن چغاله بادام به قیمت کیلویی 200 هزار تومان دیوانگی است/ چغاله 200 هزارتومانی احتمالا یا قاچاق است یا وارداتی است

خرید چغاله بادام کیلویی 200 هزار تومان دیوانگی است ولی با این حال عده‌ای می خرند. از دولت درخواست میکنیم نگذارد میوه های خارجی وارد بازار شود.

رییس شورای تامین کنندگان دام زنده در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دلیل گرانی گوشت عدم حمایت دولت از تولید کنندگان دام است/ اگر از تولید کننده حمایت شود، از واردات گوشت بی‌نیاز می شویم

پوریان گفت:دولت اگر از دامداردان حمایت می کرد قیمت گوشت افزایش پیدا نمی کرد.

دولت 85 درصد هزینه‌های آبیاری‌نوین را می‌پردازد

محمود حجتی که رئیس جمهوری را از روز چهارشنبه در سفر به استان هرمزگان همراهی می کند در حاشیه بازدید از یکی از طرح های تولید میگوی پرورشی در حومه شهر بندرعباس در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با اجرای این طرح ها، سمت و سوی فعالیت های وزارت جهاد کشاورزی نیز به تولید بیشتر در واحد سطح کمتر با کاهش مصرف آب کمتر سوق داده می شود.

افزایش 10 درصدی تولید آبزی پروری/ تولید خاویار 30 درصد رشد کرد

حسن صالحی، از افزایش 10 درصدی تولید آبزی پروری خبر داد و گفت: مجموع تولیدات آبزی پروری سال گذشته 460 هزارتن بود که براساس آخرین برآوردها تولید امسال 10 درصد افزایش یافته است.

انتقاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از کاهش تعرفه گوشت از 26 به 12 درصد؛
کاهش تعرفه واردات گوشت به زیان دامدار ایرانی و موجب تشویق واردکننده است

این اتفاق باعث افزایش واردات گوشت گوساله به کشور می‌شود. هرچه واردات بیشتر باشد، ضرر و زیان تولید‌کننده داخلی نیز بیشتر می‌شود. با این اقدام شک نکنید که تولید‌کننده گوشت قرمز ایرانی متضرر می‌شود

اجرای طرح کاداستربه ۱۰۰ هزار هکتار خواهد رسید/ واگذاری ۱۷ هزار هکتار از اراضی مکران به سرمایه گذاران

علیرضا اورنگی گفت: با هدف حمایت از سرمایه گذاران بخش کشاورزی (زراعت، باغ، گلخانه، دامپروری، شیلات و...)، صنعت، خدمات و گردشگری و تسریع در اجرای طرح های توسعه ای، تسهیلات متعدد و مناسبی برای واگذاری اراضی در نظر گرفته شده و

احتمال افزایش قیمت مرغ از 20 اسفند ماه تقویت شد

مهدی یوسفخانی تصریح کرد: امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در محل مرغداری ها 49 هزار ریال، میدان بهمن 66 هزارو 500 ریال، کشتارگاه 68 هزار و 500 ریال، تحویل درب واحد صنفی 70 هزار ریال و در بازار مصرف 77 هزار ریال است.

تعرفه واردات گوشت گوساله منجمد به 12درصد کاهش یافت

اکنون 820 هزار تن گوشت قرمز معادل 90 درصد در داخل کشور تولید و حدود 100 هزار تن آن به شکل گوشت گوساله منجمد و گوشت گرم گوسفندی به کشور وارد می شود.

17 استان کشور گرفتار آنفلوانزا فوق حاد پرندگان هستند/ 26 میلیون قطعه مرغ تخم گذار وگوشتی معدوم شدند

علیرضا رفیعی پور،اظهار کرد: طی ده روز گذشته ورود سویه جدید H5N6 در کشورمنجر به تلفات بیش از هزار قطعه پرنده وحشی در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر استان گیلان شد.

طرح آبیاری نوین صاحب 25 هزار میلیارد ریال بودجه شد

محمدعلی جوادی ، افزود: این اعتبار به صورت رقابتی تعیین شده است و هر استان می تواند به میزان تلاش برای تجهیز اراضی کشاورزی به آبیاری نوین از از این بودجه بهره مند شود.

مرغ ۸۳۴۰ تومان شد

مهدی یوسفخانی با تاکید بر عرضه مرغ طبق نرخ مصوب روزانه در اتحادیه پرنده و ماهی افزود: امروز مرغ گرم درب کشتارگاه با قیمت 7440 تومان عرضه شده است.

مدیر کل اسبق دفتر وزارتی وزارت نیرو در گفتگو با «نود اقتصادی» دلایل قطعی‌های اخیر برق را تشریح کرد
در دولت روحانی نیروگاه‌های برق کشور را تعمیر و بازسازی نکردند!


گزارش «نود اقتصادی» از عزل و نصب‌های عجیب رئیس یک بنگاه اقتصادی 20 هزار میلیاردتومانی؛
اخراج 16 مدیر در 150 روز!
انتقاد نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از انحصار دولت در کارتهای بازرگانی:
بیش از 80 درصد از صادرات و واردات کشور دست دولت است/ کسی که به اسم یک پیرزن پورشه وارد می‌کند، چطور نمی‌تواند نمایندگی پورشه را شناسایی کند؟

پربیننده