شنبه چهارم اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۸:۵۲:۴۲ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس اشتغال

سقوط ۶ پله‌ای رتبه ایران در گردشگری حلال!
خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛

سقوط ۶ پله‌ای رتبه ایران در گردشگری حلال!

براساس آخرین گزارش منتشر شده، در بین کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی رتبه ایران با سقوط ۶ پله‌ای در جذب گردشگران مسلمان، از ۱۱ در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۱۷ در سال ۲۰۱۸ سقوط کرده است.

 بیش از ۶۰ روز از وعده شریعتمداری گذشت!/ آقای وزیر! اسامی مستعفیان پس چه شد؟

بیش از ۶۰ روز از وعده شریعتمداری گذشت!/ آقای وزیر! اسامی مستعفیان پس چه شد؟

محمد شریعتمداری پنج شنبه ۲۲ آذر ۹۷ در توئیتی ادعا کرد که تمام اعضای هیئت مدیره مشمول تبصره ۲ ماده ۲۴۱ قانون تجارت در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استعفا دادند و عنوان کرد اسامی آنها به زودی منتشر می‌شود.


خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
سقوط ۶ پله‌ای رتبه ایران در گردشگری حلال!

براساس آخرین گزارش منتشر شده، در بین کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی رتبه ایران با سقوط ۶ پله‌ای در جذب گردشگران مسلمان، از ۱۱ در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۱۷ در سال ۲۰۱۸ سقوط کرده است.

بیش از ۶۰ روز از وعده شریعتمداری گذشت!/ آقای وزیر! اسامی مستعفیان پس چه شد؟

محمد شریعتمداری پنج شنبه ۲۲ آذر ۹۷ در توئیتی ادعا کرد که تمام اعضای هیئت مدیره مشمول تبصره ۲ ماده ۲۴۱ قانون تجارت در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استعفا دادند و عنوان کرد اسامی آنها به زودی منتشر می‌شود.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
سوددهی ۱۱۳ شرکت صندوق بازنشستگی کشوری فقط ۱۲۰۰ میلیارد تومان!

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد براساس آمارنامه وزارت کار در سال ۹۶ سود حاصل از  ۱۱۳ شرکت برای صندوق  بازنشستگی کشوری  کمتر از ۱۲۰۰ میلیارد تومان بوده است، این درحالی است سود حاصل از سهام   شرکت‌های مذکور در سال ۹۵ نزدیک به ۲هزار میلیارد تومان و در سال سال ۹۴ بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان بوده است. 

اختصاصی «نود اقتصادی»
سالانه نزدیک به ۲۰هزار نفر از حوادث ناشی از کار آسیب می‌بینند+ جدول

سالانه نزدیک به ۲۰هزار نفر از حوادث ناشی از کار آسیب می‌بینند که ۳۶ درصد این حوادث عمدتا به دلیل بی‌توجهی کارفرما برای تامین ایمنی و ۶۴ درصد آن ناشی از بی‌احتیاطی فرد است.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
120 هزار تعاونی‌ در کشور تعطیل است/ سال 96، بیش از 6000 تعاونی غیرفعال شدند

براساس آمارنامه سال 1396 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 1396 نزدیک به 212 هزار شرکت تعاونی ثبت شده در کشور وجود داشته که از این تعداد، نزدیک به 70 هزار شرکت تعاونی فعال، 21 هزار شرکت در دست اجرا و 120 هزار شرکت نیز تعطیل و غیرفعال هستند. نکته قابل تامل این است که فقط در سال 1396 تعداد 6354 تعاونی غیرفعال شده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
۵۴ درصد از شاغلان کشور کمتر از ۱۰ سال در یک شغل ماندگار هستند + نمودار

براساس بررسی‌های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار؛ طول مدت اشتغال در شغل اصلی برای بالغ بر 12.7 میلیون نفر از شاغلان کشور (حدود 54.2 درصد) کمتر از 10 سال٬ برای حدود 5.8 میلیون نفر از شاغلان کشور ( 24.9 درصد) بین ۱۰ تا ۲۰ سال٬ برای حدود 3.1 میلیون نفر از شاغلان کشور ( 13.2 درصد) بین ۲۰ تا ۳۰ سال و برای حدود 1.8 میلیون نفر (7.7 درصد) بیش از 30 سال می باشد.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
طرح عجیب مجلس برای نجات صندوق‌های بازنشستگی از جیب کارگران+ سند

اخیرا ۳۸ نماینده مجلس طرحی به نام «اصلاحات پارامتریک قانون تامین اجتماعی» را در مجلس اعلام وصول کرده‌اند که در صورت تصویب آن، حداقل سابقه بیمه برای بازنشستگی از ۲۰ سال به ۲۵ سال افزایش خواهد یافت.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
۳۶ درصد از جوانان ایرانی قید شغل و تحصیل را زده‌اند+ جدول

سازمان بین المللی کار (ILO) برای ارزیابی اشتغال جوانان ۲۹-۱۵ ساله از شاخصی به نام (NEET) استفاده می‌کند که این شاخص بیان‌کننده درصد جوانانی است که نه دنبال یافتن شغل هستند و نه در حال تحصیل.

«نود اقتصادی» در گزارشی بررسی کرد؛
صندوق ذخیره فرهنگیان به قانون منع به کارگیری بازنشستگان پشت کرد!/ حدود نیمی از اعضای هیات مدیره صندوق ذخیر فرهنگیان بازنشسته‌اند!

با گذشت نزدیک به چهار ماه از ابلاغ قانون منع بکارگیری بازنشستگان و خداحافظی تعداد زیادی از مدیران بازنشسته مشمول این قانون، اما همچنان اعضای بازنشسته هیات مدیره موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان از تن در دادن به این قانون شانه خالی کرده اند.

انتقاد احمد میدری، معاون وزیر کار از قوه قضائیه:
من ندیدم رئیس قوه قضائیه مثل رئیس جمهور بیاید و به خبرنگاران درباره یک پرونده یا یک موضوع گزارش دهد!/ مقصر کاهش سرمایه اجتماعی و بی اعتمادی مردم قوه قضائیه است!

میدری گفت: مقصر کاهش سرمایه اجتماعی و بی اعتمادی مردم قوه قضائیه است!

«نود اقتصادی» بررسی کرد
تحریف آمار برای محقق جلوه دادن وعده شریعتمداری توسط معاونش!/ آقای معاون! مستندات ارائه کنید

«نود اقتصادی» چند روز پیش در گزارشی نوشت: علیرغم وعده شریعتمداری در جلسه رای اعتمادش مبنی بر استفاده از جوانان، میانگین سنی اطرافیان او بالای 54 سال است! این گزارش بلافاصله با واکنش معاون وزیر روبرو شد و او با دستکاری آماری،‌ سن مدیران وزارتخانه را پایینتر از 54 سال دانست!

گزارش «نود اقتصادی» از اشتباهاتی که شستا در قبال شرکت کارتن سازی ایران انجام داد
چه کسانی به دنبال زمین زدن کارتن ایران هستند؟

در شرایط فعلی که اکثر شرکت های بورسی دچار روند کاهش قیمت سهام شده اند چه فعلی و انفعالی در جریان است که شرکتی که در شش ماهه سالجاری به عمد دچار زیان عملیاتی در حدود 48500 میلیون ریال شده و این زیان نسبت به مدت مشابه سال قبل 179 درصد افزایش داشته، قیمت سهام آن رو به رشد بوده؟

افت شاخص محیط کسب و کار در پاییز ۹۷

جدیدترین گزارش ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد که شاخص ملی محیط کسب و کار در پاییز ۹۷ در قیاس با فصل قبل از آن افت داشته است.

بررسی شکاف جنسیتی در مشارکت اقتصادی
بازار کار ایران چقدر مردانه است؟

بیشتر صندلی‎های کلاس‌های دانشگاه را اشغال کرده‌اند، دو و نیم واگن ابتدا و انتهای قطار هم که در تصرف آ‌ن‌هاست، فرصت‌های شغلی را هم یکی‌یکی از مردان نان‌آور خانواده می‌گیرند و تا چند وقت دیگر هم پایشان به ورزشگاه‌ها باز می‌شود، این تصوری است که از زنان وجود دارد! آیا مشارکت اقتصادی زنان، همانی است که در نگاه اول دیده می‌شود؟

با سخنان رئیس سازمان امور اداری و استخدامی مشخص شد:
کاهش دو سوم استخدام‌های دولتی

بر مبنای صحبت‌های رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، از سال گذشته بیش از 66 درصد از استخدام‌های دولتی کاهش یافته و قرار است این روند تا پنج سال ادامه یابد.

گزارش «نود اقتصادی» از حرف‌هایی که فقط در حد حرف باقی ماند!
بررسی 8 وعده یک وزیر!/ آقای شریعتمداری! چرا هیچ یک از قول هایی که دادید محقق نشد؟!

باید منتظر ماند و دید که آیا شریعتمداری به وعده‌هایش عمل می‌کند یا یک سال آینده و بعد ازدچار شدن سرنوشت وزارت کار به وزارت صمت، تقصیرها این بار گردن علی ربیعی انداخته شود.

سهم فارغ التحصیلان بیکار از کل بیکاران افزایش یافت

در پاییز ۹۷ سهم فارغ التحصیلان آموزش عالی بیکار از کل بیکاران از ۳۷ درصد به ۴۰ درصد رسیده است.

فیلم/ علی سرزعیم، معاون وزیرکار در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بسیاری از اصلاحات ساختاری در اقتصاد باید زمان احمدی‌نژاد صورت می‌گرفت!

سرزعیم گفت: بسیاری از اصلاحات ساختاری در حوزه اقتصادی باید زمان احمدی نژاد صورت می‌گرفت، ماجرای موسسات غیرمجاز، مسئله بحران آب، اصلاح قیمت‌های انرژی، بحران صندوق‌های بازنشستگی و.... باید در زمان احمدی‌نژاد حل می‌شد!

پرسش «نود اقتصادی» از شریعتمداری، وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی؛
چرا برکناری مدیران چند شغله در وزات تعاون مسکوت ماند؟!

سکوت سنگین در وزارت تعاون برای تعیین تکلیف افراد بازنشسته و چند شغله حاضر در ترکیب هیات مدیره شرکتهای وابسته به این وزارتخانه، باگذشت 50 روز از صدور نخستین ضرب الاجل محمد شریعتمداری همچنان ادامه دارد.

احمد میدری، معاون وزیر رفاه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آمار مرکز پژوهش‌های مجلس درباره فقرا اشتباه است

میدری گفت: حدود 3.5 میلیون نفر در چند سال گذشته حذف شده اند، البته در واقع چیزی در حدود 4 میلیون و 800 هزار نفر حذف شده بودند که برخی اعتراض کردند و رسیدگی شد و در نهایت این تعداد به 3.5 میلیون رسید.

داماد بازی این‌بار در وزارت کار / فشار رئیس دولت اصلاحات برای ریاست "وحید قبادی دانا" بر سازمان بهزیستی

بعد از مخالفت برخی نمایندگان مجلس با انتصاب " وحید قبادی دانا" متخصص اطفال، به عنوان رئیس سازمان بهزیستی با فشار و سفارش محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق، فشارها بر شریعتمداری، وزیرکار برای این انتصاب افزایش یافته است.

علیرضا حیدری، نایب‌رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری:
دولت موقع کمبود بودجه دیواری کوتاه تر از کارگران سراغ ندارد/ تاخیر در پرداخت بسته‌های حمایتی به کارگران معیشت آنها را به دردسر انداخته

حیدری گفت: نمایندگان کارگران در شورای‌عالی کار از تابستان امسال، مساله دستمزد را بارها و بارها مورد بررسی و پیگیری قرار داده‌اند و مرتبا در رسانه‌های مختلف هم آن را مطرح کرده‌اند. اما تا کنون هیچ موفقیتی در این مساله کسب نشده است و شرکای دیگر اجتماعی عملا جامعه کارگری را در این زمینه همراهی نکرده‌اند. بحث کلی کارگران این است که هر آنچه اتفاق افتاده است باید برای نیروی کار هم به عنوان یکی از مولفه‌های تولید اتفاق بیفتد.

محمد خوش چهره اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران:
جامعه ما از کف فقر اقتصادی هم پایین تر رفته است/ آمار دولت در مورد بیکاری با واقعیت جامعه همخوانی ندارد/ تعداد شاغلین فقیر در سالهای اخیر افزایش یافته

خوش چهره گفت: ریزش طبقه متوسط جامعه را به سمت بحران شاغلین فقیر می‌برد. فقیر در ادبیات اقتصادی دارای معنای خاص خود است و معمولا زیر10 درصد یک جامعه را شامل می‌شود. این قشر آسیب‌پذیر به دلیل ناتوانی‌های جسمی یا مشکلات دیگر در شرایط نامناسب اقتصادی قرار می‌گیرند و زندگی دشواری دارند.

فاصله دستمزد و سبد معیشت کارگران چقدر است؟

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید: عقب افتادگی مزدی کارگران نسبت به سبد معیشتی که سال گذشته تعیین شد به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و کارفرمایان در جلسات شورای عالی کار برای ترمیم مزد و معیشت کارگران همراهی نمی‌کنند.

مدیرعامل جدید شستا:
تک تک پرونده های حقوقی شستا را پیگیری می کنم

مدیرعامل جدید شستا در آیین معرفه خود گفت: «سوگند یاد می کنم تک تک پرونده های حقوقی این شرکت را پیگیری کرده و تا رسیدن به نتیجه نهایی آنها را دنبال کنم.»

معاون پارلمانی وزیر کار:
۹۸ درصد منابع فنی‌وحرفه‌ای صرف امور جاری می‌شود

معاون پارلمانی وزارت کار با اشاره به اینکه ۹۸درصد منابع سازمان فنی وحرفه ای صرف هزینه های جاری می شود و تنها ۲درصد برای آموزشهای مهارتی باقی می ماند،از تشکیل ستاد راهبردی بودجه خبرداد.

ارزیابی عملکرد وزرا در اجرای یک قانون؛
خداحافظی بازنشستگان با وزارتخانه‌های اقتصادی چه کرد؟

می خواهیم بدانیم چند بازنشسته پیش از این تصدی معاونت‌های مختلف وزارتخانه‌های اقتصادی را بر عهده داشته‌ یا هنوز هم دارند! هر چند گام هایی برای اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان برداشته شده، اما تنها وزارتخانه اقتصادی که معاونان بازنشسته آن تا کنون صندلی‌های خود را به جوان‌ترها سپرده‌اند، وزارت صمت است.

بازنشستگان شستا را بشناسیم
بیش از 100 عضو هیات مدیره شرکت‌های زیرمجموعه شستا بیش از 60 سال سن دارند/ سیل عظیم پیرمردهای خسته در شستا؛ آقای وزیر چرا نمی‌توانید این افراد را برکنار کنید!

چرا وزیر کار تاکنون نتوانسته است بازنشستگان شرکت‌های زیرمجموعه را برکنار کند

در زیرمجموعه‌های شستا چه خبر است؟
انتصابات دقیقه نودی در هلدینگ تاپیکو / دهن کجی مدیر عامل تاپیکو به وزیر کار! + سند

با وجود اینکه شریعتمداری در جلسه رای اعتماد خود عنوان کرده بود که نحوه انتصاب اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل شرکت از طریق فراخوان و همکاری با بنیاد نخبگان است و کمیته انتصابات ، انتصاب هیئت مدیره ها را شفاف اعلام می کند ولی مشخص نیست چرا هلدینگ تاپیکو در اقدامی دقیقه نودی و برخلاف دستور وزیر اینگونه عمل کرده است.

فیلم/ روایت محمدقلی یوسفی،‌ اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه از تعبیر نرخ بیکاری 12 درصدی؛
52 میلیون ایرانی کار مشخصی ندارند و فقط مصرف کننده‌اند!

یوسفی گفت: نرخ بیکاری هم اکنون 12 درصد است،‌ این یعنی اینکه 52 میلیون ایرانی کار مشخصی ندارند و فقط مصرف کننده‌اند!

شریعتمداری: جزئیات همه معاملات را علنی می کنیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تاکنون در مسیر شفاف‌سازی نتایج خیلی خوبی به دست آورده‌ایم و تا سه ماه آینده همه معاملات را علنی می‌کنیم زیرا اصل بر شفافیت است.

«نود اقتصادی» در گزارشی تحلیلی منتشر کرد؛
ابهام در تایید صلاحیت برخی اعضای هیئت مدیره شرکت های شستا!

در لیست منتشره اعضای هئیت مدیره شرکت‌های زیرمجموعه شستا از سوی وزارت کار برخی نام‌ها مشاهده می‌شود که در صورت استعلام از نهادهای نظارتی و امنیتی احتمال تایید صلاحیت آنها وجود ندارد یا بسیار کم است. به ذکر نمونه هایی اشاره می‌کنیم.

اگر بازنشسته‌ها نرفتند، اعلام کنید

با پایان یافتن مهلت خروج بازنشسته‌ها از سازمان‌ها و دستگاه‌های مشمول قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها اگر فردی مشمول قانون به فعالیت خود ادامه داد، مردم می‌توانند به دستگاه‌های نظارتی این موضوع را اطلاع داده تا پیگیری شود.

انتقاد یک فعال کارگری از بی‌توجهی به افزایش دستمزد کاگران:
نماینده کارگران در شورای عالی کار از نظرات دولت پیروی می‌کند/ قدرت خرید کارگران به پایین ترین حد خود در سال‌های اخیر رسیده

حاج اسماعیلی گفت: با اینکه از سال ۹۶ تمام کارشناسان از شرایط سخت اقتصادی در سال ۹۷ سخن می‌گفتند و روی آن متفق‌القول بودند، اما به دلیل ضعف چانه‌زنی نمایندگان کارگری در شورای‌عالی کار، مطالبات کارگران ستانده نشد و اکنون قدرت خرید کارگران به پایین‌ترین حد خود در سال‌های اخیر رسیده است.

بازخوانی پرونده های مفاسد اقتصادی
پرونده هایی که با اعدام هم بسته نمی شوند

پرونده های فساد اقتصادی که زندگی میلیون ها تَن از مردم را به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر قرار داده کم نیستند و مجازات های اعدام تا حبس های طولانی هم نتوانسته مهر پایانی بر این گونه پرونده ها بزند.

بازنشسته‌ها رفتند؟

امروز یک روز پس از پایان مهلت قانونی تعیین شده برای خروج بازنشسته‌های شاغل از سازمان‌ها و دستگاه‌های مشمول قانون منع به کارگیری بازنشسته‌ها است و انتظار می‌رود که دیگر بازنشسته‌ غیرمشمولی در سازمان‌ها حضور نداشته باشد.

ضرب‌الاجل هفت روزه وزیر تعاون برای تعیین تکلیف مدیران چند شغله

محمد شریعتمداری در دستوری به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری خواستار حذف مدیران چند شغله از هیات مدیره شرکت‌های تابعه شد.

شریعتمداری اعلام کرد:
مسیر شفافیت را باید در وزارت کار هموار کنیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه باید در این وزارتخانه مسیر شفافیت را هموار کنیم گفت:در گام های بعدی معاملات و حقوق و دستمزد ها نیز شفاف سازی می شود.

گزارش اختصاصی «نود اقتصادی» از جزئیات افشاگری شریعتمداری در بدو ورود به وزارت تعاون؛
34 چند شغله متخلف در زیرمجموعه وزارت کار!

ناگفته پیداست که آثار پیدا و پنهان انتشار لیست اعضای هیات مدیره شرکت های وابسته به وزارت تعاون تا روزهای آتی ادامه خواهد یافت چرا که با گشت و گذار در فهرست بلند بالای مذکور، ازچهره بسیاری ازمدیران مختلف چند شغله سیاسی و حتی اقتصادی پرده برداری شده است.

چگونه یک رد صلاحیت شده در انتخابات مدیرعامل شستا شد؟/ ابهامات پیرامون مرتضی لطفی، مدیرعامل بزرگترین بنگاه اقتصادی ایران!

وی طبق اعلام در سایت خودش متولد 12 بهمن ماه 1334، یعنی 63 ساله است. وی از همان سال 62 در سازمان بنادر و کشتیرانی استخدام شد. چگونه فردی با این میزان سابقه و سن هنوز بازنشسته نیست؟

سهیلا جلودارزاده، نماینده اصلاح طلب مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
قاچاق و توزیع نامناسب دلیل گرانی گوشت است


علی دینی ترکمانی، اقتصاددان توضیح می‌دهد:
چرا فعلا نباید قیمت بنزین را افزایش داد؟
حسین حاجیلو،‌ کارشناس تحریم:
به دروغ ما را از ورود به لیست سیاه FATF می‌ترسانند
خبرنگار «نود اقتصادی» با استناد به آمار گمرک ایران بررسی کرد
واردات 28 تن کلاه‌گیس با دلار 4200 تومانی!

پربیننده